FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Odcinek 5 Szach się uśmiecha (Autorem grafiki jest Damian Makowski) | W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 5. "Szach się uśmiecha"
Odcinek 5 Szach się uśmiecha (Autorem grafiki jest Damian Makowski) | W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 5. "Szach się uśmiecha"
Po przeprowadzeniu kilkunastu wywiadów Martyna Wojtkowska zapisuje w notesie z podróży: "W tych rozmowach jest tyle śmierci, że przestaje mnie ona wzruszać". Bohaterowie audioserialu podczas tułaczki do Nowej Zelandii przywykli do tego, że ktoś umiera. Widzieli ciała porzucane w szczerym polu. Rozstawali się z bliskimi w nienazwanych miejscach. Jak oswoić takie uczucia? Jak z nimi żyć, zakładać rodziny i wychowywać dzieci?

"W Nowej Zelandii zaczyna się dzień" to poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR. Doświadczyły tam głodu, zimna, strachu i śmierci rodziców. Dzieci z Pahiatua to grupa 733 polskich sierot, które po kilkuletniej tułaczce przez ZSRR, Persję i Indie trafiły do Nowej Zelandii. W sensie formalnym dzieci z Pahiatua zostały pierwszymi uchodźcami w tym państwie. Ówczesny rząd w Wellingtonie pokrył koszty utrzymania polskich uchodźców i zorganizował dla nich obóz-osiedle w pobliżu miasteczka Pahiatua. Miejsce szybko zostało nazwane małą Polską, a geograficzny koniec świata stał się dla polskich dzieci nowym początkiem. Większość z nich nie wróciła do rodzinnego kraju.

Kolejny odcinek audioserialu, dziś po godzinie 19.
 

Zobacz także

2025-03-24, godz. 11:13 "Beksa" - audiobook na podstawie powieści Marcina Grzelaka W poniedziałkowej Fonosferze kolejny odcinek audiobooka "Beksa". Powieść Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk. Można jej słuchać jeszcze do końca tego… » więcej 2025-03-20, godz. 06:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 6. "List do przyszłości" Dzieci z Pahiatua oprócz własnych domów zakładają jeden wspólny — Dom Polski przy Kenwyn Terrace 25 w Wellingtonie. To tutaj w 1953 roku rozpoczęła działalność… » więcej 2025-03-19, godz. 07:41 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej 2025-03-18, godz. 12:38 "Fanaberie Pani Laury" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Ponoć każde marzenie jest nam dane wraz z siłą potrzebną do jego spełnienia. Coś w tym jest, kiedy patrzy się na Laurę Hołowacz, dzięki której niemal… » więcej 2025-03-16, godz. 19:46 "Beksa" - audiobook i słuchowisko W poniedziałkowej Fonosferze kolejny odcinek audiobooka "Beksa". Powieść Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk. Można jej słuchać od poniedziałku do… » więcej 2025-03-12, godz. 05:32 "Beza pełna przygód" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "To jest kobieta, co wie, czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje. "Kiedy tak… » więcej 2025-03-11, godz. 10:59 "Prostą drogą do sztuki" - reportaż Małgorzaty Frymus Najbardziej ze wszystkiego lubi malować. Godziny spędzone w pracowni przed sztalugą to setki obrazów i tysiące szkiców. Każdy obraz to nowa przygoda, zatrzymane… » więcej 2025-03-09, godz. 17:36 "Beksa" - premiera słuchowiska Magdaleny Wleklik Po 19 zapraszamy na premierę słuchowiska "Beksa". To historia, którą na podstawie powieści Marcina Grzelaka stworzyła Magdalena Wleklik. Słuchowisko usłyszycie… » więcej 2025-03-05, godz. 06:00 "GRAFA – pierwsza firma pani Kasi" – reportaż Małgorzaty Furgi Kilka lat temu Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość wraz z kilkoma partnerami zrealizowało projekt zatytułowany „Włączanie wyłączonych”, który… » więcej 2025-03-04, godz. 00:23 "Umarli abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego Stanisław Kasznica był ostatnim Komendantem Głównym Narodowych Sił Zbrojnych. W sierpniu 1944 roku, w czasie Powstania Warszawskiego, był w stolicy na Ochocie… » więcej
12345