Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
KGW w Daleszewie przygotowuje wielkanocne palmy i stroiki | „Czym chata bogata" - reportaż Anny Kolmer
KGW w Daleszewie przygotowuje wielkanocne palmy i stroiki | „Czym chata bogata" - reportaż Anny Kolmer
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: Sławomir Sochaj autor książki "Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane"
Przed nami Wielkanoc - dla wielu z nas to czas związany przede wszystkim z rodziną. To wspólne przygotowania, gotowanie i robienie ozdób oraz rozmowy. Każdy dom ma swoje tradycje i przyzwyczajenia. Na Pomorzu Zachodnim są one bardzo odmienne, bo rodziny większości z nas, pochodzą z bardzo różnych zakątków dawnej Polski.
Do tradycji wracają działające w wielu wsiach Koła Gospodyń Wiejskich. Jedno z nich, tuż przed Świętami odwiedziła kilka lat temu Anna Kolmer.
Reportaż „Czym chata bogata" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur - Woronieckiej przypomnimy dziś po po 19. Po reportażu rozmowa o tożsamości Pomorza Zachodniego. Naszym gościem będzie Sławomir Sochaj autor książki "Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane".

Spotkanie ze Sławomirem Sochajem w Trafostacji Sztuki cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Rozmowę prowadził Eryk Krasucki. „Niedpolska” to połączenie eseju, reportażu i prozy wspomnieniowej. W książce jest też sporo wywiadów. Autor skupia się w niej na Dolnym Śląsku, ale można w niej znaleźć też sporo rozmów i odniesień do Szczecina i Pomorza Zachodniego.

„Niedopoloska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filtry. Sławomir Sochaj to potomek przesiedleńców, tropi różnice pomiędzy Polską poniemiecką a popolską. Podróżuje, wczytuje się w mapy i statystyki, ogląda filmy. Śledzi losy dzieł sztuki wywiezionych po wojnie z „odzyskanych” kościołów.

Ze Sławomirem Sochajem rozmawiała Joanna Skonieczna.
 

Zobacz także

2026-01-12, godz. 06:00 „Quistorp Dobre Serce” - reportaż Joanny Skoniecznej W Fonosferze przypomnimy dziś opowieść o fabryce, którą stworzył szczeciński przedsiębiorca i filantrop Johannes Quistorp. Chodzi o działającą w Lubinie… » więcej 2026-01-09, godz. 13:40 Marek Rupiński - ambasador kampanii "Pomorze Zachodnie - Możesz wszystko" będzie bohaterem kolejnych odcinków audiobooka… Audiobook Pogodny 2.0 to opowieść, którą szczecińscy autorzy Przemysław Kowalewski i Marek Stelar piszą wspólnie ze słuchaczami Radia Szczecin. Co tydzień… » więcej 2026-01-08, godz. 05:00 Pogodny 2.0 - konkurs dla słuchaczy Radia Szczecin Przygody detektywa z Pogodna - w Radiu Szczecin od poniedziałku do piątku po 11. Całej opowieści możecie też posłuchać w czwartkowej Fonosferze, po 19… » więcej 2026-01-06, godz. 22:00 Kto chce bym go kochała - śpiewamy Pawlikowska-Jasnorzewską Rok 2025 był Rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Patrona ogłosił Senat Rzeczpospolitej Polskiej na pro0śbę szczecińskiego środowiska kulturalnego. Dokładnie… » więcej 2026-01-07, godz. 06:00 Mieszkanie treningowe - droga do samodzielności - reportaż Małgorzaty Furgi Szczeciński Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu rozpoczął realizację bardzo ważnego dla tej społeczności projektu. Jego tytuł brzmi - Drzwi do samodzielności… » więcej 2026-01-05, godz. 13:06 "Pocztówka ze Szczecina" - koncert z okazji 75. rocznicy powstania Pałacu Młodzieży "Pocztówka ze Szczecina" - to tytuł koncertu z okazji 75. rocznicy powstania Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Odbył się pod koniec listopada w Studiu Koncertowym… » więcej 2026-01-01, godz. 15:36 "Najstarsze przeboje szczecińskie" - koncert w Radiu Szczecin Zamiast reportażu - mamy dla Was muzyczny prezent. "Najstarsze przeboje szczecińskie" - to tytuł pełnego radości i dobrej energii koncertu, który odbył… » więcej 2025-12-26, godz. 22:00 2025 Rokiem Antoniego Słonimskiego. Antoni Słonimski (1895-1976) był wybitnym polskim poetą, dramaturgiem i felietonistą, członkiem grupy poetyckiej Skamander, znanym z liryzmu, ironii i zaangażowania… » więcej 2025-12-25, godz. 22:00 Czy czytamy Stefana Żeromskiego? Stefan Żeromski prozaik, publicysta, dramaturg; pierwszy prezes polskiego PEN Clubu, prezydent Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Czterokrotnie nominowany do Nagrody… » więcej 2025-12-30, godz. 06:00 Steampunkowy dom - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych Fototerapia - terapia przez fotografowanie to ich autorski pomysł na to, jak integrować środowisko osób niepełnosprawnych, chorych psychicznie lub z zaburzeniami… » więcej
12345