Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
"Sydonia. Słowo się rzekło" - tej książki można słuchać w Radiu Szczecin. W poniedziałkowej Fonosferze, Elżbieta Cherezińska opowie o tym dlaczego bohaterka jej powieści, to bardzo współczesna postać. Będą też fragmenty książki, które przeczyta Filip Kosior. Zapraszam po 19, Joanna Skonieczna

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. W 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.
Jeśli chcecie poznać tę historię, to zapraszamy do słuchania Radia Szczecin. Od poniedziałku do piątku - po 11 - na naszej antenie audiobook. Teraz to powieść Elżbiety Cherezińskiej "Sydonia. Słowo się rzekło". Książkę czytają: autorka i Filip Kosior.

Audiobooka posłuchasz tutaj
 

Zobacz także

2026-03-13, godz. 14:30 Pogodny 2.0 - spotkanie w Studiu S1 Finał Pogodnego 2.0 za nami. W czwartek w Studiu S-1 słuchacze Radia Szczecin mogli spotkać się między innymi z detektywem Pogodnym, autorami i ambasadorami… » więcej 2026-03-12, godz. 06:00 Pogodny 2.0 - finał w Studiu S1 Radia Szczecin W Fonosferze dziś finałowy odcinek interaktywnego audiobooka "Pogodny 2.0". W programie także relacja ze spotkania ze słuchaczami, które o 17 rozpocznie się… » więcej 2026-03-11, godz. 06:00 "Z powodu wychłodzenia" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych To nie był dobry czas. Zima przełomu 2025/2026 roku zebrała obfite śmiertelne żniwo. Z powodu wychłodzenia zmarło w tym czasie w całej Polsce 51 osób-od… » więcej 2026-03-09, godz. 22:18 "Miłość z portem w tle" - reportaż Marzeny Bakowskiej Inżynier Tadeusz Wenda jest jednym z ojców założycieli Gdyni. To on zdecydował, że tu powstanie pierwszy port II Rzeczypospolitej. Kierował pracami budowlanymi… » więcej 2026-03-09, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus Elżbieta Cherezińska [wywiad] W Fonosferze dużo informacji o dynastii Gryfitów. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X. Będzie też spotkanie z pisarką… » więcej 2026-03-07, godz. 06:00 Pogodny 2.0 - Marek Stelar skorzysta z podpowiedzi Sylwii - słuchaczki Radia Szczecin Sylwia to kolejna słuchaczka Radia Szczecin z której podpowiedzi skorzystają autorzy Pogodnego 2.0. Wcześniej Markowi Stelarowi i Przemysławowi Kowalewskiemu… » więcej 2026-03-05, godz. 06:00 Pogodny 2.0 - interaktywny audiobook w Radiu Szczecin "Księga Grzechu" - Przemysław Kowalewski Jeśli chcesz mieć wpływ na to jak zakończy się historia detektywa Pogodnego - to koniecznie weź udział w konkursie. Kolejne pytanie na antenie i w konkursowej… » więcej 2026-03-04, godz. 06:00 „Wredna endo” - reportaż Małgorzaty Furgi Marzec na całym świecie jest miesiącem poświęconym budowaniu świadomości na temat endometriozy - choroby przewlekłej, zapalnej i wyniszczającej, która… » więcej 2026-03-03, godz. 00:14 "Gen pamięci" - reportaż Agaty Rokickiej Już od 15 lat 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego… » więcej 2026-03-02, godz. 06:00 "Miniaturzystka" - reportaż Joanny Skoniecznej Izabela Sadowska [WYWIAD] W dzieciństwie czytała bajki w Radiu Szczecin. Po latach stworzyła najbardziej popularny portal czytelniczy w Polsce. Izabela Sadowska założycielka LubimyCzytać.pl… » więcej
12345