Blizny
Radio SzczecinRadio Szczecin » Blizny
Blizny - Marek Stelar, odc. 01 - 05
Blizny - Marek Stelar, odc. 06 - 10
Blizny - Marek Stelar, odc. 11 - 15
Blizny - Marek Stelar, odc. 16 - 20
Blizny - Marek Stelar, odc. 21 - 25
Blizny - Marek Stelar, odc. 26 - 30
Blizny - Marek Stelar, odc. 31 - 35
Blizny - Marek Stelar, odc. 36 - 40
Blizny - Marek Stelar, odc. 41 - 45
Blizny - Marek Stelar, odc. 46 - 50
Blizny - Marek Stelar, odc. 51 - 55
Blizny - Marek Stelar, odc. 56 - 60
Blizny - Marek Stelar, odc. 61 - 64
Blizny - Marek Stelar, odc. 65 - 69
Blizny - Marek Stelar, odc. 70 - 74
Blizny - Marek Stelar, odc. 75 - 79 (ostatni)

Marek Stelar (materiały wydawnictwa Filia)
Marek Stelar (materiały wydawnictwa Filia)
Skąd bierze pomysły na kolejne książki, jak konstruuje bohaterów swoich opowieści oraz czy pisanie jest pasją czy już zawodem? Te wszystkie pytania zadałam Markowi Stelarowi, autorowi kryminału "Blizny", który w Radiu Szczecin jeszcze przez kilkanaście tygodni.
Robert Abelite. fot. Radio Szczecin[Archiwum]
Robert Abelite. fot. Radio Szczecin[Archiwum]
Bohater kryminału "Blizny" aby rozwiązać zagadkę morderstwa odwiedza wiele osób, które mieszkają w różnych zakątkach Szczecina. Dziś opowiemy o dwóch z tych dzielnic: Niebuszewie i Gumieńcach. Oprowadza nas po nich przewodnik miejski Robert Abelite.
Można biegać i można spacerować, ale trzeba zwiedzać - Projekt 21 to sposób na niebanalne poznawanie Szczecina. Ciekawostki o mieście przygotowali szczecińscy pisarze Marek Stelar i Leszek Herman. Do pokonania jest 21 tras na terenie Szczecina. Obok Wałów Chrobrego są też lasy i parki. Projekt 21 to pomysł na wspólne spędzanie czasu zarówno dla indywidualnych biegaczy jak i spacerów dla całych rodzin. Wszystko po to, aby w czasie pandemii nie siedzieć w domu. Na uczestników czekają trasy o długości ponad 100km w różnych częściach Szczecina.
O projekcie opowiadają: Marek Stelar, autor "Blizn" i Marcin Paprocki współtwórca projektu.
fot.MBP w Szczecinie
fot.MBP w Szczecinie
Szczecinianin Marek Stelar z szansą na prestiżową nagrodę literacką. Autor otrzymał nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru, to wyróżnienie dla twórców kryminałów i powieści sensacyjnych. Jury doceniło jego książkę „Intruz”. To ona znalazła się na liście 22 nominowanych powieści. Ścisłych finalistów, czyli szczęśliwą siódemkę, poznamy na początku maja, a zwycięzcę kilka tygodni później.
Nagroda Wielkiego Kalibru to nagroda dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Przyznawana jest nieprzerwanie od 2004 roku.
O Nagrodzie Wielkiego Kalibru rozmawiałam z nominowanym do niej w tym roku, Markiem Stelarem oraz Zygmuntem Miłoszewskim, który rok temu otrzymał nagrodę honorową w tym konkursie.
Zygmunt Miłoszewski to autor bestsellerowych kryminałów i literatury sensacyjnej. Jest też publicystą, twórcą scenariuszy filmowych oraz działaczem społecznym. Od początku pandemii koronawirusa działa w Stowarzyszeniu Unia Literacka wspierającym twórców literatury. Popularność przyniosła mu przede wszystkim trylogia kryminalna, której bohaterem jest prokurator Teodor Szacki. Dwie z jego powieści: "Uwikłanie" i "Ziarno prawdy" zostały zekranizowane.
Miłoszewski wziął udział w spotkaniu, które zorganizowano z okazji otwarcia w Szczecinie najnowocześniejszej filii MBP, która mieści się przy pl. Matki Teresy z Kalkuty. Rozmowę z nim poprowadził, Marek Stelar.
z
z
„Sedinum. Wiadomość z podziemi” Leszka Hermana, „Confinium. Szczecińska opowieść” Krzysztofa Niewrzędy, „Bambino” Ingi Iwasiów, „Eine kleine” Artura Daniela Liskowackiego, „Blask” Marka Stelara – mieszkańcy Szczecina coraz chętniej czytają książki, których akcja rozgrywa się w ich mieście. Wśród ulubionych autorek są również, od wielu lat Monika Szwaja i Sylwia Trojanowska, a od niedawna Diana Brzezińska.
Jakie miejsce wśród tych książek zajmuje literatura popularna, które książki najchętniej kupują i wypożyczają z bibliotek mieszkańcy Pogodna, Niebuszewa czy Gumieniec? O tym rozmawiałam z dr Krzysztofem Lichtblauem oraz Gabrielem Augustynem.
Tysiące spotkań z autorami i aktorami, specjalne książkowe wydawnictwa i konkursy literackie - to tylko jedne z najważniejszych działań, które od 20 lat towarzyszą kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom".

"Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!" - to jedno z najbardziej rozpoznawalnych haseł akcji społecznej w Polsce. Kampanię od 1 czerwca 2001 roku prowadzi założona w 1998 roku Fundacja "ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom". Akcja to sposób na pokazanie, jak zabawne i ważkie jest czytanie dzieciom. Fundacja organizuje także Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, programy edukacyjne dla szkół: "Wychowanie przez czytanie" oraz "MĄDRZY CYFROWI", czy rozdawana w szpitalach położniczych książka dla noworodków i ich rodziców "PIERWSZA KSIĄŻKA MOJEGO DZIECKA".
W akcję angażowali się wybitni polscy aktorzy, jak Artur Barciś czy Michał Żebrowski. Swoimi działaniami polska fundacja zainspirowała też innych, m.in. w Czechach powstał program "Celé Česko čte dětem" pod patronatem Vaclava Havla.

Z okazji 20-lecia kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom jeszcze do jutra (3 maja 2021) można głosować na najlepszą książkę dla dzieci:
www.calapolskaczytadzieciom.pl/plebiscyt.
Wśród wielu tytułów są też te związane ze Szczecinem, np. "Żółte kółka. Mam na imię Inna" Elizy Piotrowskiej.

Moim gościem była założycielka i prezes Fundacji Irena Koźmińska. Zapraszam Joanna Skonieczna.
fot.[materiały prasowe]
fot.[materiały prasowe]
fot.[materiały prasowe]
fot.[materiały prasowe]
W kolejnej audycji rozmawiamy z autorami dwóch nowych książek, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Zachodnim. Moimi gośćmi byli: Jarosław Sokół autor kolejnej książki, której bohaterem jest świnoujski policjant Adam Kostrzewa oraz Jacek Koprowicz autor "Otchłani", książki której fabuła dotyczy tragedii do jakiej doszło w 1948 r. na jeziorze Gardno.
zdjęcie z http://www.drzewaszczecina.pl/
zdjęcie z http://www.drzewaszczecina.pl/
Kasztanowce, dęby, buki oraz wiele innych drzew i krzewów - wszystkie okazy, które rosną w szczecińskich parkach, można znaleźć korzystając ze specjalnej interaktywnej mapy. Stworzył ją Paweł Madejski, autor bloga i profilu społecznościowego poświęconego drzewom i krzewom Szczecina.
Co ciekawego można znaleźć w szczecińskich parkach? Zapraszam Joanna Skonieczna
Aleksandra Szwajda i Małgorzata Narożna, fot Joanna Skonieczna
Aleksandra Szwajda i Małgorzata Narożna, fot Joanna Skonieczna
Obrazkowy przewodnik po Szczecinie, przeznaczony dla dzieci, ukaże się w tym tygodniu. Będzie to pierwsza książka z serii sześciu tras, którymi można z dzieckiem zwiedzać miasto.
"Fikamy po Szczecinie" to… nieoczywisty przewodnik po mieście. Autorkami są księgarka Małgorzata Narożna i ilustratorka Aleksandra Szwajda.
"Chcemy, abyście sami odkrywali miasto, sami opowiadali o nim i wraz z książką wracali do ulubionych miejsc. Nie zarzucamy Was opisami, datami, historiami. Pokazujemy miasto, ale to Wy jesteście narratorami opowieści o nim". Tak o książce piszą autorki.
Premiera przewodnika "Fikamy po Szczecinie" już w najbliższą sobotę. Książka otrzymała dofinansowanie w ramach realizacji zadania publicznego "Mecenat Kulturalny Miasta Szczecin".
Szlak Gryfitow podkładka 1
Szlak Gryfitow podkładka 1
Dynastia Gryfitów była jedną z najdłużej panujących w Europie - ponad 500 lat. Miała wśród swoich przedstawicieli postaci wielkie, jak Eryk Pomorski, pan na zamku w Darłowie, król Danii, Norwegii i Szwecji, który m.in. wybudował Zamek Kronborg w duńskim mieście Helsingor, czyli szekspirowski Elsynor księcia Hamleta. Teraz pasjonaci historii i turystyki połączyli wszystkie miejsca związane z dziejami Gryfitów szlakiem kulturowym, który jest atrakcją turystyczną. Można w ten sposób zwiedzać Polskę, Niemcy i Skandynawię.
Dla zwiedzających przygotowano przewodniki, mapy oraz wiele innych informacji przydatnych w czasie zwiedzania. Można je odebrać m.in. W Muzeum Narodowym przy ul. Staromłyńskiej.
O szlaku Gryfitów rozmawiałam z: Bożeną Wołowczyk koordynatorką projektu z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Karolem Matusiakiem dyrektorem Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie oraz Jackiem Wójcikiem z Północnej Izby Gospodarczej. Zapraszam, Joanna Skonieczna
Mapa spacerów. Mat. Stowarzyszenie "Oswajanie sztuki"
Mapa spacerów. Mat. Stowarzyszenie "Oswajanie sztuki"
Marek Stelar, Leszek Herman, Inga Iwasiów, Artur Daniel Liskowacki, Krzysztof Niewrzęda, czy Filip Springer - co łączy tych wszystkich autorów? Każdy z nich pisze o Szczecinie. Miejsca które znalazły się w ich książkach to także punkty na mapie. Można dzięki niej w nietypowy sposób zwiedzać miasto. Podróż śladami bohaterów literackich nie jest niczym nowym. W taki sposób można zwiedzać w Europie np. Londyn, Sztokholm czy Barcelonę. Od kilku lat śladami bohaterów „Sedinum” Leszka Hermana spacerujemy też po Szczecinie (pierwszy spacer zorganizowało Radio Szczecin jako element promocji audiobooka na podstawie tej książki).

Co nowego jest w spacerach literackich przygotowanych przez stowarzyszenie „Oswajanie Sztuki”? Dzięki nim można iść na spacer z przewodnikiem... w pojedynkę. Wystarczy zabrać ze sobą np. telefon i skorzystać z plików na platformie Soundcloud lub Spotify. Przez ten literacki gąszcz słuchaczy prowadzi po Szczecinie Gabriel Augustyn.

Projekt "Itinerarium szczecińskie. Odkrywanie miasta z dystansu" jest finansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin. Z Kinga Rabińską ze Stowarzyszenia „Oswajanie sztuki” i księgarzem Gabrielem Augustynem rozmawiała Joanna Skonieczna. Link do spaceru na platformie Soundcloud: bit.ly/LiterackiAudiospacer