O projekcie opowiadają: Marek Stelar, autor "Blizn" i Marcin Paprocki współtwórca projektu.
Nagroda Wielkiego Kalibru to nagroda dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Przyznawana jest nieprzerwanie od 2004 roku.
O Nagrodzie Wielkiego Kalibru rozmawiałam z nominowanym do niej w tym roku, Markiem Stelarem oraz Zygmuntem Miłoszewskim, który rok temu otrzymał nagrodę honorową w tym konkursie.
Zygmunt Miłoszewski to autor bestsellerowych kryminałów i literatury sensacyjnej. Jest też publicystą, twórcą scenariuszy filmowych oraz działaczem społecznym. Od początku pandemii koronawirusa działa w Stowarzyszeniu Unia Literacka wspierającym twórców literatury. Popularność przyniosła mu przede wszystkim trylogia kryminalna, której bohaterem jest prokurator Teodor Szacki. Dwie z jego powieści: "Uwikłanie" i "Ziarno prawdy" zostały zekranizowane.
Miłoszewski wziął udział w spotkaniu, które zorganizowano z okazji otwarcia w Szczecinie najnowocześniejszej filii MBP, która mieści się przy pl. Matki Teresy z Kalkuty. Rozmowę z nim poprowadził, Marek Stelar.
Jakie miejsce wśród tych książek zajmuje literatura popularna, które książki najchętniej kupują i wypożyczają z bibliotek mieszkańcy Pogodna, Niebuszewa czy Gumieniec? O tym rozmawiałam z dr Krzysztofem Lichtblauem oraz Gabrielem Augustynem.
"Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!" - to jedno z najbardziej rozpoznawalnych haseł akcji społecznej w Polsce. Kampanię od 1 czerwca 2001 roku prowadzi założona w 1998 roku Fundacja "ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom". Akcja to sposób na pokazanie, jak zabawne i ważkie jest czytanie dzieciom. Fundacja organizuje także Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, programy edukacyjne dla szkół: "Wychowanie przez czytanie" oraz "MĄDRZY CYFROWI", czy rozdawana w szpitalach położniczych książka dla noworodków i ich rodziców "PIERWSZA KSIĄŻKA MOJEGO DZIECKA".
W akcję angażowali się wybitni polscy aktorzy, jak Artur Barciś czy Michał Żebrowski. Swoimi działaniami polska fundacja zainspirowała też innych, m.in. w Czechach powstał program "Celé Česko čte dětem" pod patronatem Vaclava Havla.
Z okazji 20-lecia kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom jeszcze do jutra (3 maja 2021) można głosować na najlepszą książkę dla dzieci:
www.calapolskaczytadzieciom.pl/plebiscyt.
Wśród wielu tytułów są też te związane ze Szczecinem, np. "Żółte kółka. Mam na imię Inna" Elizy Piotrowskiej.
Moim gościem była założycielka i prezes Fundacji Irena Koźmińska. Zapraszam Joanna Skonieczna.
Co ciekawego można znaleźć w szczecińskich parkach? Zapraszam Joanna Skonieczna
"Fikamy po Szczecinie" to… nieoczywisty przewodnik po mieście. Autorkami są księgarka Małgorzata Narożna i ilustratorka Aleksandra Szwajda.
"Chcemy, abyście sami odkrywali miasto, sami opowiadali o nim i wraz z książką wracali do ulubionych miejsc. Nie zarzucamy Was opisami, datami, historiami. Pokazujemy miasto, ale to Wy jesteście narratorami opowieści o nim". Tak o książce piszą autorki.
Premiera przewodnika "Fikamy po Szczecinie" już w najbliższą sobotę. Książka otrzymała dofinansowanie w ramach realizacji zadania publicznego "Mecenat Kulturalny Miasta Szczecin".
Dla zwiedzających przygotowano przewodniki, mapy oraz wiele innych informacji przydatnych w czasie zwiedzania. Można je odebrać m.in. W Muzeum Narodowym przy ul. Staromłyńskiej.
O szlaku Gryfitów rozmawiałam z: Bożeną Wołowczyk koordynatorką projektu z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Karolem Matusiakiem dyrektorem Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie oraz Jackiem Wójcikiem z Północnej Izby Gospodarczej. Zapraszam, Joanna Skonieczna
Co nowego jest w spacerach literackich przygotowanych przez stowarzyszenie „Oswajanie Sztuki”? Dzięki nim można iść na spacer z przewodnikiem... w pojedynkę. Wystarczy zabrać ze sobą np. telefon i skorzystać z plików na platformie Soundcloud lub Spotify. Przez ten literacki gąszcz słuchaczy prowadzi po Szczecinie Gabriel Augustyn.
Projekt "Itinerarium szczecińskie. Odkrywanie miasta z dystansu" jest finansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin. Z Kinga Rabińską ze Stowarzyszenia „Oswajanie sztuki” i księgarzem Gabrielem Augustynem rozmawiała Joanna Skonieczna. Link do spaceru na platformie Soundcloud: bit.ly/LiterackiAudiospacer