Rozmawiamy o pieniądzach
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmawiamy o pieniądzach
To krótkie rozmowy z ekspertami, które mają wyjaśnić najważniejsze pojęcia związane z pieniędzmi, kredytami czy pożyczkami. Jarosław Gowin i jego goście podpowiedzą jak skutecznie oszczędzać, na co uważać podpisując umowy z bankami czy jak nie dać się oszustom. Wyjaśnią także czym zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej, co to jest WIBOR, jaki wpływ na nasze życie mają stopy procentowe czy progi podatkowe.

"Rozmawiamy o pieniądzach w Radiu Szczecin" - prowadzący Jarosław Gowin
Premiera w każdy czwartek o 14.40 na antenie Radia Szczecin.
Rozmawiamy o pieniądzach - Sztuka mówienia sobie "nie". Na święta
Okazje kuszą na każdym roku, a rogów przybywa tym szybciej, im bliżej świąt jesteśmy.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupowego delirium, czego unikać i jak się bronić przed "przecenami", a także dlaczego nie brać "chwilówek". To wszystko w rozmowie z Katarzyną Rogoźnicką ze szczecińskiej kancelarii Kiżuk & Michalska - doradztwo gospodarcze.
Rozmawiamy o pieniądzach - Nauka w służbie biznesu
Co nauka może zrobić dla biznesu? Jak biznes może się przysłużyć nauce? Na czym polega współpraca obu sektorów i w jaki sposób przedsiębiorcy mogą skorzystać z wysoko wykwalifikowanej kadry ekspertów i specjalistów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego? O tym mówi dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki tej uczelni, profesor Mirosław Pajor. Rozmawia Jarosław Gowin.
Rozmawiamy o pieniądzach - Dylematy przyszłości
Podążać za marzeniami? Kierować się swoim talentem? Myśleć przede wszystkim o pieniądzach? Czy wszystko połączyć? Przed takim dylematem stają młodzi ludzie, którzy myślą o wyborze kariery zawodowej i kierunku studiów. O tym, co wziąć pod uwagę planując przyszłość mówi dr Marcin Janowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, Koordynator Spraw Studenckich i Doktoranckich. Rozmawia Jarosław Gowin.
Rozmawiamy o pieniądzach - Stopy na poziomie. Tym samym. Jak długo?
Rada Polityki Pieniężnej przerwała cykl podwyżek stóp procentowych i zdecydowała, że na razie zostaną one na tym samym poziomie. Czy to dobry znak i faktycznie zmierzamy do końca szczytu inflacyjnego? Czy na kolejnych posiedzeniach możemy spodziewać się takich samych decyzji? Między innymi o tym Jarosław Gowin rozmawia z profesorem Jarosławem Korpysą z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Rozmawiamy o pieniądzach - Płacić? Nie płacić? Czyli frankowicze z Getin Banku
Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. W jakiej sytuacji stawia to kredytobiorców, którzy zadłużali się we frankach? Czy "frankowicze" z tego banku mają powody do obaw? Na te pytania odpowiada ekspert od spraw związanych z kredytami frankowymi, mecenas Igor Frydrykiewicz.
Rozmawiamy o pieniądzach - Bankowe chwyty psychologiczne (poniżej pasa)
Banki nie dają za wygraną i próbują zniechęcić "frankowiczów" do rezygnacji z walki o swoje prawa. Do posiadaczy kredytów frankowych trafiły pisma z żądaniem zapłaty za wynagrodzenie za korzystanie z uzyskanego od banku kapitału. Czy jest się czego bać? Jak należy zareagować na takie wezwania? Między innymi o tym Jarosław Gowin rozmawia ze szczecińskim adwokatem Igorem Frydrykiewiczem, który specjalizuje się w sprawach dotyczących kredytów frankowych.
Rozmawiamy o pieniądzach - Fundusze europejskie - prostsze, niż myślisz
To może być szansa na wybicie się na rynku, zdobycie nowych klientów czy rozwój, ale
też koło ratunkowe dla firm, które wpadły w kłopoty. Fundusze europejskie od lat wspierają polskich przedsiębiorców, choć niektórych wciąż zniechęca biurokracja czy obawa przed kontrolami. Na pomoc spieszą jednak specjaliści z Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, którzy oferują darmowe konsultacje dotyczące zdobywania dotacji. Jak skorzystać z takiej możliwości? Kto może to zrobić? Między innymi o tym Jarosław Gowin rozmawia z Pawłem Żebrowskim, który takich porad udziela.
Rozmawiamy o pieniądzach - Pewne inwestycje na niepewne czasy
Trudno o poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji w dzisiejszych realiach gospodarczych. Dlatego profesor Jarosław Korpysa podpowiada, co może pozwolić poczuć się trochę pewniej i gdzie warto ulokować swoje pieniądze, aby nie traciły na wartości.
Rozmawiamy o pieniądzach - Czy emeryci mają powody do radości?
Waloryzacja emerytur. Czy zwiększenie świadczeń nie napędza inflacji? Dlaczego rząd zdecydował się na taki ruch i na co mogą liczyć emeryci?OO tym w rozmowie Jarosława Gowina z ekonomistą, profesorem Jarosławem Korpysą.
1234