Zapasy Językowe
Radio SzczecinRadio Szczecin » Zapasy Językowe
  • "Zapasy Językowe" - prowadząca dr Maria Kabata z Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Premiera w każdy wtorek o godzinie 14:40 na antenie Radia Szczecin

Cykl felietonów traktujący o zagadnieniach poprawnościowych współczesnego języka polskiego. Opowieści o ortografii i gramatyce polskiej przeplatane są ciekawostkami z regionu. Trudne zagadnienia filologiczne, przystępnie zaprezentowane w kontekście nowych zjawisk kulturowych i społecznych, pokazują, że historia kołem się toczy również w polszczyźnie.
Zapasy Językowe (31.01.2023) - Pies najlepszym przyjacielem człowieka
Wszyscy miłośnicy czworonogów zgodzą się ze mną, że faktycznie na wierność psiego przyjaciela można zawsze liczyć. Frazeologia polska nie jest jednak łaskawa dla naszego psiego przyjaciela.
Zapasy Językowe (24.01.2023) - Spadkobiercy
Rzeczownik spadkobierca ma czytelną budowę dla każdego użytkownika polszczyzny – to ten kto bierze spadek. Niepoprawna jest forma spadkobiorca!, choć mamy w języku polskim poprawne słowa z tym członem: podatkobiorca, kredytobiorca, czy zleceniobiorca.
Zapasy Językowe (17.01.2023) - Dedykacja
Słowo dedykacja oznacza ‘poświęcenie, ofiarowanie czegoś komuś’, jest to na przykład własnoręczny napis na ofiarowanym przedmiocie lub tekst samego autora dzieła. Współcześnie dedykacje są rzadsze, mniej pomysłowe, skromniejsze, a coraz częściej – pod wpływem języka angielskiego – zaczynamy używać czasownika dedykować w innych znaczeniach.
Zapasy Językowe (10.01.2023) - Utarty szlak
Szlak jest drogą lub traktem wyznaczonym przez chodzenie, jeżdżenie; jest drogą, którą ktoś przebył w jakimś celu. W dawnej Polsce funkcjonowały wyrażenia czarny szlak lub hetmański szlak, które oznaczały drogę częstych napadów tatarskich.
Zapasy Językowe (03.01.2023) - Mijamy, tak już musi być

Krzysztof Krawczyk śpiewał:

"Mijamy płynie czas

Czas nigdy nie omija nas"

Polska frazeologia przypomina nam o upływie czasu, a bogata polszczyzna pozwala uświadomić sobie kruchość życia i jego przemijalność.

Zapasy Językowe (27.12..2022) - Radio, studio i logo
Rzeczowniki radio i studio zapożyczyliśmy jako formy nieodmienne, ale z czasem zadomowiły się w języku polskim i dostosowaliśmy je do naszego systemu odmiany. Wyraz logo jest zapożyczeniem dużo młodszym, ale już widać, że podąża drogą wytyczoną przez słowa radio i studio.
Zapasy Językowe (20.12.2022) - Słoń
Pochodzenie wyrazu słoń w polszczyźnie jest tematem dyskusji i sporów wśród językoznawców, a współczesna frazeologia polska wykorzystuje obraz słonia w ciekawych kontekstach kulturowych.
Zapasy Językowe (13.12.2022) - Nowość
Wszystko co nowe i nowo wprowadzane, innowacyjne przyciąga uwagę ludzi, w przeciwieństwie do starego, znanego, więc nieciekawe. Nowe rzeczy, zjawiska i pomysły fascynują, bo pojawiły się niedawno i w pewien sposób zmieniają zastany stan rzeczy, a nowość wydaje się ludzkości lepsza oraz wspanialsza.
Zapasy Językowe (06.12.2022) - Pieniądze
Pieniądze są związane nierozerwalnie z naszym współczesnym życiem. Dzieje ludzkości pokazują, że nie zawsze tak było. W Babilonii kupowano wszystko za zboże, ludy pasterskie zaś za jednostkę płatniczą uznały bydło.
123456