Prawdopodobnie każdy, kto decyduje się na instalację fotowoltaiczną, robi to z myślą o zmniejszeniu rachunków za prąd. Jednak ograniczenie kosztów związanych z energią to nie tylko montaż fotowoltaiki, ale również odpowiednia taryfa energetyczna, dopasowana do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego.
Zasady rozliczania energii wyprodukowanej z fotowoltaiki
Mikroinstalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną przez cały rok, jednak jej ilość różni się m.in. w zależności od pory roku i nasłonecznienia. Energia wyprodukowana przez fotowoltaikę w pierwszej kolejności zużywana jest do zasilania sprzętów, które w danej chwili są wykorzystywane w Twoim domu. Kiedy okazuje się, że instalacja wyprodukowała jej za mało, dodatkowe kilowatogodziny pobierane są z sieci energetycznej. Nadwyżka natomiast sprzedawana jest do sieci.
Obecnie właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznej nadwyżkę prądu z fotowoltaiki sprzedają elektrowni po cenie hurtowej. W chwili, kiedy ich zapotrzebowanie na energię się zwiększa, mają możliwość odkupienia prądu od elektrowni po cenie, która obowiązuje w taryfie ich sprzedawcy.
Właśnie dlatego dobór odpowiedniej taryfy energetycznej ma tu ogromne znaczenie. Najkorzystniejsze rozwiązanie to takie, w którym prąd wygenerowany przez panele fotowoltaiczne zużywasz w pełni na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego. Natomiast wybrana taryfa zapewnia Ci niższe stawki w momencie, w którym musisz korzystać z prądu z sieci energetycznej. Przy odpowiednim doborze fotowoltaiki i taryfy możesz zmniejszyć swoje rachunki za prąd nawet o 90%.
Co musisz wiedzieć o taryfach energetycznych, decydując się na fotowoltaikę?
Taryfa energetyczna to inaczej plan cenowy, który określa, ile zapłacisz za prąd. Cena za kilowatogodzinę zależy przede wszystkim od limitu mocy umownej (np. 40 kW) oraz rodzaju taryfy (jednostrefowa - G11, dwustrefowa - G12 i G12w), jaką wybierzesz.
-
Taryfa G11 - Obecnie jest to najpopularniejszy plan cenowy w gospodarstwach domowych w Polsce. To taryfa jednostrefowa, a cena za kilowatogodzinę jest tu stała, niezależnie od tego, w jakich godzinach i w jakim dniu korzystasz z energii elektrycznej.
-
Taryfa G12- To taryfa dwustrefowa (zwana nocną), w której mniej za prąd zapłacisz mniej od 22:00 do 6:00. U niektórych sprzedawców niższa stawka za prąd w tym wariancie może obowiązywać również między 13:00 a 15:00.
-
Taryfa G12w- Ten wariant dwustrefowy nazywany jest często również taryfą weekendową. Tutaj mniej zapłacisz nie tylko między 22:00 a 6:00 w tygodniu, ale również przez cały weekend - od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek.
Fotowoltaika a taryfa G11
Pracujesz z domu, albo w trybie zmianowym? Grupa taryfowa G11 będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem, jeśli nie możesz precyzyjnie ustalić godzin, w ciągu których wykorzystujesz najwięcej energii elektrycznej. Warto się również na nią zdecydować, jeśli ze względu na swój tryb życia nie będziesz korzystać z prądu w porze nocnej.
Jednocześnie jest to najkorzystniejsza taryfa energetyczna, jeśli produkujesz prąd za pomocą paneli fotowoltaicznych oraz zużywasz go na potrzeby własnego gospodarstwa w 90-100%.W ten sposób nie musisz pobierać jego dużych ilości z sieci. Aby jednak tak się stało, oprócz paneli potrzebujesz też przydomowego magazynu energii. Przechowasz w nim energię, której w danej chwili nie możesz wykorzystać, aby następnie odebrać ją np. wieczorem, kiedy fotowoltaika nie pracuje już z pełną mocą.
Fotowoltaika a taryfy G12 i G12w
Taryfa nocna i weekendowa w połączeniu z fotowoltaiką przyniosą najwięcej korzyści w gospodarstwach domowych, gdzie duże zużycie prądu przypada na godziny nocne lub w weekendy. Taryfy te są optymalnym rozwiązaniem, jeśli ogrzewasz dom jedynie przy pomocy pompy ciepła — ponieważ pracuje ona zarówno w dzień, w nocy, jak i weekendy. Odpowiednio dobrana fotowoltaika w ciągu dnia pokryje zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego, natomiast w nocy skorzystasz z prądu z elektrowni w korzystnej taryfie nocnej, gdzie cena za kilowatogodzinę jest niższa niż w tradycyjnej taryfie jednostrefowej G11.Odpowiednio dopasowana moc fotowoltaiki do potrzeb twojego gospodarstwa domowego oraz dobrze dobrana taryfa energetyczna to klucz do niższych rachunków za prąd. Koniecznie więc przeanalizuj, w jakich porach zużywasz najwięcej prądu i wybierz taryfę, która najlepiej wesprze fotowoltaikę. W ten sposób w skali roku oszczędzisz nawet do kilkuset złotych i widocznie zmniejszysz bieżące rachunki za prąd.