Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane

Już od 15 lutego 2023 roku można zabierać się za rozliczenie PIT online. W tym roku deklaracje podatkowe za 2022 rok należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 2 maja. Wynika to z tego, że ustawowy dzień, jaki przypada zawsze na 30 kwietnia, jest dniem wolny od pracy. Co więcej, 1 maja jest świętem o randze państwowej, więc podatnicy zyskują nieco więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Wiele osób płacących podatki może mieć wątpliwości związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Tutaj może rodzić się strach przed popełnieniem błędów. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób każdy podatnik może bez stresu rozliczyć się z podatku dochodowego za 2022 rok. 

Jak rozliczyć PIT-37 przez internet?

Już od 15 lutego 2023 roku można zabierać się za rozliczenie PIT online. W tym roku deklaracje podatkowe za 2022 rok należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 2 maja. Wynika to z tego, że ustawowy dzień, jaki przypada zawsze na 30 kwietnia, jest dniem wolny od pracy. Co więcej, 1 maja jest świętem o randze państwowej, więc podatnicy zyskują nieco więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Wiele osób płacących podatki może mieć wątpliwości związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Tutaj może rodzić się strach przed popełnieniem błędów. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób każdy podatnik może bez stresu rozliczyć się z podatku dochodowego za 2022 rok.

1. Dlaczego deklaracje papierowe powinny odejść do lamusa?

2. Co daje PIT rozliczenie online?

3. Jak rozliczyc PIT-37 online?

Ogólna zasada jest taka, że każdy, kto osiąga jakiekolwiek przychody, powinien rozliczyć się z podatku dochodowego. Wypełnianie i wysyłanie deklaracji podatkowych nie jest już taką skomplikowaną pracą jak kiedyś. Jeszcze kilkanaście lat temu takie zadanie było zlecane biurom rachunkowym, gdyż przeciętny podatnik w ogóle nie chciał podejmować się samodzielnego rozliczania PIT. Współcześnie są przyjazne dla podatników programy takie jak PIT 37 online 2023. Podatnik już nie potrzebuje kompleksowego wsparcia profesjonalnej księgowej. Wyjątkiem mogą być osoby generujące pokaźne dochody i potrzebujące poradnictwa w zakresie podatków lub osoby chcące skorzystać z wielu ulg podatkowych. e-PITy online mają to do siebie, że są wyjątkowo intuicyjne i potrafią przeprowadzić podatnika krok po kroku przez zawiłości w zmianach w polskim prawie podatkowym. Tak więc żaden podatnik nie musi obawiać się, że nie poradzi sobie z wysłaniem swojego PIT 37.

Dlaczego deklaracje papierowe powinny odejść do lamusa?

Podatkowe deklaracje papierowe funkcjonują od wielu lat. Na podatnika może w tym przypadku czyhać kilka pułapek, które opóźnią wysyłkę rozliczenia podatkowego lub spowodują konieczność robienia korekt. Pierwszym zagrożeniem jest złożenie rozliczenia na nieodpowiednim druku. Chodzi o to, że formularz może być aktualizowany co rok, przez co trzeba pamiętać, by pobrać aktualny druk. Tymczasem ludzie mają w zwyczaju gromadzenie druków na zapas. To powoduje, że odruchowo wypełniają formularze, które nie dotyczą już rozliczanego roku podatkowego. Druki niekoniecznie są czytelne dla wszystkich w sensie rozumienia, co Urząd Skarbowy ma na myśli. To może powodować wpisywanie danych to nie tych rubryk, co trzeba. Nie wszyscy chcą zapoznawać się z załączonym objaśnieniem. Błędy w finale są wychwytywane przez urzędników. Podatnicy muszą składać deklaracje korygujące. To może wiązać się ze stresem. Może też wiązać się z kosztami wykonania korekty przez biuro rachunkowe. Kopia dokumentu może ulec przypadkowemu uszkodzeniu lub zagubieniu. Wówczas podatnik nie ma żadnego potwierdzenia, że złożył PIT i nie pamięta, jakie dane w nim podał. Deklaracje tego typu wymagają osobistego złożenia w Urzędzie Skarbowym lub nadania za pomocą Poczty Polskiej (ewentualnie firmy kurierskiej). Jeśli PIT jest wysyłany w ostatni dzień, to w grę wchodzi jedynie państwowa placówka pocztowa, w której data nadania traktowana jest jak data wpływu PIT do fiskusa.

Co daje PIT 37 rozliczenie online?

PITy online ułatwiają życie — co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Podatnik może skorzystać z innowacyjnego oprogramowania, które jest dostosowane do Polskiego Ładu. System pomaga nawet w wyborze odpowiedniego formularza. Po wprowadzeniu danych program sprawdzi, czy są one prawidłowe. W tym przypadku chodzi o to, czy podatnik nie pominął wymaganych informacji. System nie sprawdzi, czy dane są faktycznie prawdziwe, więc w tym przypadku trzeba dokładnie przepisać informacje zawarte w PIT przesłanych przez zakład pracy lub organ rentowy (ZUS). Jeśli program uzna, że deklaracja zawiera błędy, nie pozwoli na to, by została wysłana do czasu poprawienia tych omyłek. Jeśli uzna, że deklaracja jest prawidłowa, pozwoli na jej przesłanie. Podatnik musi jedynie pamiętać o tym, by z programu pobrać UPO. Urzędowe Poświadczenie Odbioru działa jak tradycyjne potwierdzenie nadania przesyłki. Korzystanie z PIT online powoduje, że podatnik, który złożył swoją deklarację podatkową na samym początku, może liczyć na szybki zwrot nadpłaty podatku. Średnio otrzyma go w ciągu miesiąca. Jeśli rozliczy się później, to może czekać na zwrot nadpłaconego podatku nawet do 3 miesięcy.

Jak rozliczyc PIT-37 online?

Podatnicy mają do swojej dyspozycji programy PIT online oraz ePITy 2023, czyli system udostępniany przez Ministerstwo Finansów. Wybrane rodzaje deklaracji podatkowych są opracowywane przez Urząd Skarbowy. Podatnik może się zalogować i zatwierdzić swoje rozliczenie. Może je też edytować, wprowadzając ulgi podatkowe, odliczenia 1.5% dla OPP i zwiększając przychody o na przykład nierejestrowaną działalność gospodarczą. Podatnik może odrzucić projekt deklaracji i rozliczyć się w zupełnie innym programie. Może też w ogóle nie reagować na to, co zobaczy w tym systemie. Wówczas deklaracja zostanie automatycznie zatwierdzona z dniem 2 maja 2023 roku.

Artykuły sponsorowane

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty