Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane

O diecie ketogenicznej jest ostatnio bardzo głośno. Czy słusznie cieszy się coraz większą popularnością? Wyjaśniamy, jakie są zalety i na co należy uważać oraz podpowiadamy czy dobrze sprawdza się u osób zabieganych. 

Jakie są główne założenia diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna (określana również jako "ketogenna”, "ketonowa”, "keto”) bazuje przede wszystkim na produktach o wysokiej zawartości tłuszczu.

Stosowanie diety bardzo niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej prowadzi do zmiany stanu metabolicznego, który można porównać do głodówki. Organizm, który otrzymuje niewielkie ilości węglowodanów jest zmuszony do znalezienia innego źródła energii. W przypadku diety keto, są to kwasy tłuszczowe.

Znaczne ograniczenie ilości węglowodanów w diecie powoduje, że stężenie glukozy we krwi jest niskie. Tym samym obniżony jest poziom insuliny. Prowadzi to do uwalniania glicerolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych z komórek tkanki tłuszczowej. Efekt? Szybsza redukcja tkanki tłuszczowej.

To tłumaczy, dlaczego dieta ketogeniczna cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą schudnąć. Jeśli przyjrzeć się bliżej jej historii, okazuje się, że nie jest to jedyne zastosowanie. Od wielu lat dieta wysokotłuszczowa i bardzo niskowęglowodanowa stosowana jest w terapii padaczki lekoodpornej. Obecnie naukowcy poszukują dla niej nowych zastosowań. Oprócz określenia, jak sprawdza się w procesie odchudzania, badacze zastanawiają się, czy może być pomocna w przypadku chorób neurologicznych, nowotworów albo cukrzycy typu 2?

Zalety diety ketogenicznej

Dieta keto może sprawdzić się w procesie redukcji masy ciała, ale nie tylko. Jej zwolennicy uważają, że jest to sposób żywienia, który reguluje wydzielanie insuliny, daje uczucie "lekkości” i energii, a także pomaga w przypadku problemów z zatrzymywaniem się wody w organizmie.

Jednak wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do tematu. Dieta keto nie jest łatwa w zbilansowaniu, zaleca się więc, aby stosować ją pod nadzorem dietetyka. Dobrym pomysłem może okazać się zamówienie cateringu dietetycznego, który ma w swoim zespole specjalistę w tym zakresie.

Pułapki diety ketogenicznej – jak nie dać się w nie złapać?

Dlaczego zaleca się, aby stosować dietę keto pod nadzorem dietetyka? Wynika to z tego, że źle zbilansowany jadłospis może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zaplanowanie posiłków tak, aby z jednej strony zawierały odpowienie proporcje tłuszczów, białka i węglowodanów, a przy tym uniknięcie niedoborów pokarmowych, nie jest łatwe. Do tego dochodzi kwestia jakości tłuszczu. Jeśli skupisz się tylko na ilości, może doprowadzić to do nadmiaru nasyconych kwasów tłuszczowych i niedoboru jedno- oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie.

Skupianie się wyłącznie na ilości, a nie jakości tłuszczu jest jedną z największych pułapek diety keto. Co zrobić, aby nie dać się w nią złapać? Kluczem do sukcesu jest wybieranie produktów, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Smalec, boczek, kiełbasa itp. nie są dobrym wyborem. Jeśli chcesz stosować dietę ketogeniczną, wprowadź do diety produkty takie jak oleje roślinne (np. lniany, oliwę z oliwek), orzechy, nasiona chia, siemię lniane, a także tłuste ryby morskie.

Poza tym zadbaj o to, aby niewielka ilość węglowodanów pochodziła z produktów o wysokiej wartości odżywczej i niskim IG. Zamiast białego ryżu wybierz brązowy lub dziki, a pszenny chleb zastąp np. pieczywem żytnim na zakwasie. Nie zapominaj też o owocach – do tych zalecanych na diecie keto zaliczają się m.in. jagody, maliny, kiwi, borówki.

Czy dieta keto sprawdzi się przy intensywnym trybie życia?

Od dawna myślisz o tym, aby wypróbować dietę ketogeniczną, ale obawiasz się, że nie masz na to czasu? Nie ma co owijać w bawełnę – bilansowanie i przygotowywanie posiłków zgodnych z jej zaleceniami jest czasochłonne. W związku z tym warto zwrócić się po pomoc do specjalistów.

Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia świetnym rozwiązaniem może okazać się zamówienie cateringu dietetycznego. To sposób na zaoszczędzenie czasu, ale nie tylko. Dużą zaletą diety pudełkowej jest to, że otrzymujesz zestaw posiłków, które są zbilansowane przez dietetyka. Dzięki temu nie musisz martwić się o niedobory pokarmowe i pogorszenie samopoczucia. Poza tym catering dietetyczny to rozwiązanie problemu z przygotowywaniem posiłków. Kucharze pracujący dla fit cateringu zadbają o to, aby keto posiłki były nie tylko zdrowe, ale i pyszne.


Artykuły sponsorowane

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty