Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Wskaźnik PCT w morfologii to skrót hematokrytu płytkowego. Oznacza stosunek objętości masy płytkowej do objętości krwi, czyli to, jaka jest procentowa zawartość płytek we krwi. Wpływ na poziom PCT ma wiele czynników, m.in.: stany zapalne, choroby przewlekłe, niektóre leki, ale też nadużywanie alkoholu. Wysoki poziom PCT może również świadczyć o niedoborze żelaza.

Co oznacza wskaźnik PCT?

Wskaźnik PCT w morfologii to określenie na hematokryt płytkowy. W zależności od laboratorium może występować również pod nazwą płytokrytu lub trombokrytu. Parametr ten określa, jaka jest procentowa zawartość płytek we krwi, czyli jednego z elementów składu krwi. Płytki krwi inicjują m.in. procesy krzepnięcia.

Co wpływa na poziom PCT?

Za prawidłową wartość hematokrytu płytkowego uznaje się wynik mieszczący się w przedziale 0,16–0,34%. To jednak wartość umowna i zależy od pozostałych wskaźników morfologii. Nieznacznie podwyższone lub obniżone PCT przy prawidłowych pozostałych parametrach morfologii nie jest uznawane za nieprawidłowość. Warto wiedzieć, że na poziom PCT wpływ ma wiele czynników. Dlatego wynik badania powinien być interpretowany indywidualnie, z uwzględnieniem ogólnego stanu zdrowia pacjenta i wywiadu lekarskiego.

Czynniki wpływające na wzrost poziomu PCT:

  • nadużywanie alkoholu;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • niedobory odporności;
  • choroby zapalne jelit;
  • łuszczyca;
  • oparzenia.

Wysokość PCT może ulec zmianie również u osób, które w ostatnim czasie przeszły zabieg chirurgiczny lub oddały krew. Podwyższony parametr PCT jest obserwowany u pacjentów przyjmujących długotrwale leki lub nadużywających niektórych z nich. Preparaty, które wpływają na zmianę poziomu hematokrytu, to m.in.: pochodne retinolu, winkrystyny, tretynoiny, a także doustna antykoncepcja hormonalna i środki hormonalnej terapii zastępczej.

Podwyższony wynik PCT – interpretacja wyniku

Podwyższony wynik PCT świadczy o nadpłytkowości, czyli zwiększonej liczbie płytek krwi. Taki stan może wynikać z czynników i chorób wspomnianych wyżej, o których pacjent wie i poddaje je leczeniu. W innym przypadku podwyższona wartość PCT jest pomocna w diagnozowaniu tych chorób. Do wzrostu hematokrytu dochodzi również w przebiegu stanów zapalnych, chorób nowotworowych i operacji usunięcia uszkodzonych tkanek, np. śledziony. Stale podwyższone PCT jest charakterystyczne dla nadpłytkowości rodzinnej.

Co oznacza wynik niskiego PCT?

Najczęstszą przyczyną obniżonego poziomu hematokrytu są niedobory witamin z grupy B, szczególnie B9, czyli kwasu foliowego. Niska wartość PCT może również wynikać z małopłytkowości rzekomej. Znacznie obniżony poziom hematokrytu obserwowany jest u pacjentów, u których doszło do uszkodzenia szpiku w wyniku przyjmowania niektórych leków lub choroby alkoholowej.

Artykuły sponsorowane

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty