Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

sprawdzenie VIN za darmo
sprawdzenie VIN za darmo
Kupno auta to przedsięwzięcie, które wymaga dużo czasu i cierpliwości, zwłaszcza jeśli planujesz kupić używany samochód. Gdy uda Ci się znaleźć wymarzony model, nie zapomnij o czujności i dokładnym sprawdzeniu pojazdu. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?

Dokładnie wczytaj się w ogłoszenie

Godziny spędzone na przeglądaniu portali aukcyjnych, czytanie setek ogłoszeń, oglądanie tysięcy zdjęć i porównywanie parametrów… To z pewnością niełatwe zadanie, które może pochłonąć naprawdę dużo czasu i energii. Jednak znasz swój cel – wymarzony model auta po konkurencyjnej cenie.

W trakcie przeglądania ogłoszeń sprzedaży bądź czujny. Nietrudno opisać auto w samych superlatywach, nieco podrasować zdjęcia i przypadkiem zapomnieć o poinformowaniu kupującego o kilku usterkach. Dokładnie wczytuj się w treść, zwróć uwagę na rok produkcji, pojemność silnika, typ nadwozia i rodzaj paliwa i inne istotne parametry, a także na ich adekwatność do ceny. Dokładnie oglądaj zdjęcia, zwłaszcza newralgicznych miejsc, które mogą najszybciej korodować lub zużywać się.

Bardzo ważny jest też przebieg. Kto nie spotkał się z cofniętym o kilkadziesiąt tysięcy licznikiem? Choć jest to surowo zabronione i karane, nadal zdarzają się przypadki takich procederów. Jak się przed tym ustrzec? Koniecznie sprawdź numer VIN pojazdu. Powinien on znaleźć się w ogłoszeniu lub zostać udostępniony po rozmowie ze sprzedającym. Jeśli jest z tym jakiś problem, powinno to zapalić czerwoną lampkę w Twojej głowie.

Jak jednak sprawdzić dane z numeru VIN? Samodzielnie może być trudno z niego wyczytać szczegóły. Warto więc skorzystać ze specjalnych dekoderów, dzięki którym dowiesz się o wiele więcej o danym modelu auta. Takie rozwiązanie umożliwia poznanie kodu, gdzie VIN sprawdzenie za darmo (lista bezpłatnych dekoderów), jest możliwe – bądź przezorny i nie daj się zwieść!

Sprawdź to, gdy zobaczysz auto na żywo

Udało Ci się znaleźć dobre ogłoszenie i umówiłeś się już na obejrzenie auta? Połowę sukcesu masz już w kieszeni! Gdy już będziesz oglądać auto na żywo, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. To one będą decydowały o tym, jak długo używany samochód może Ci jeszcze posłużyć. Poniżej przedstawiamy elementy, na których powinieneś skupić się podczas oglądania pojazdu:

● Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. A co widzimy jako pierwsze? Karoserię. Właśnie na nią zwróć uwagę. Przyjrzyj się, czy lakier nie jest nigdzie uszkodzony, czy nie widać żadnych wgnieceń i mocniejszych zarysowań – to może świadczyć o kolizjach, co również nie jest bez znaczenia.

Zajrzyj do środka auta – to w końcu tutaj będziesz spędzać dużą ilość czasu podczas podróży. Ważny będzie stan kierownicy, drążek zmiany biegów i sprawność wszystkich funkcji, które oferuje producent. Przyjrzyj się również tapicerce – warto, by była zadbana i wyczyszczona.

● Koniecznie spójrz pod maskę. Doświadczeni kierowcy z pewnością wiedzą, czego pod nią szukać, by nie dać się oszukać. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy pod maską nie występują żadne wycieki. Jednak bądź czujny – jeśli silnik wygląda niemal jak nowy, prawdopodobnie został dokładnie umyty, co może budzić wątpliwości co do szczerych zamiarów sprzedającego. Sprawdź także wszelkie naklejki serwisowe. Jeśli nie czujesz się pewnie, możesz na oglądanie auta zabrać ze sobą specjalistę.

● Warto również obejrzeć samochód od spodu. Stan podwozia jest równie ważny i może zdradzić wszelkie usterki. Możesz poprosić sprzedającego, by udać się do najbliższej stacji kontroli pojazdów. Tam doskonale widoczny będzie stan elementów zawieszenia czy układu wydechowego.

● W miarę możliwości sprawdzaj też stan wszystkich pozostałych elementów auta – opon, hamulców, poziomu płynów eksploatacyjnych itd. Warto, byś udał się na jazdę testową – prowadząc auto, będziesz miał większą możliwość, by przetestować jego sprawność i wyłapać niewidoczne na pierwszy rzut oka usterki.

Samochód kupiony – co dalej?

Wszystko poszło po Twojej myśli i udało Ci się kupić wymarzony samochód? Gratulujemy! To jednak nie koniec formalności do dopełnienia. Podstawą jest umowa kupna-sprzedaży. Muszą znaleźć się w niej wszelkie informacje na temat kupującego, sprzedającego oraz konkretnego modelu auta. Jeśli nie wiesz, jak dokładnie powinna wyglądać taka umowa, w internecie znajdziesz wiele przydatnych wzorów. Co jeszcze należy mieć na uwadze?

● Koniecznie zadbaj o to, by sprzedający wraz z autem przekazał Ci także wszelkie dokumenty związane z samochodem – kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. Sprzedający musi także udokumentować ubezpieczenie samochodu. Jeśli auto jest sprowadzane z zagranicy, musisz otrzymać dokument potwierdzający fakt, że zostało sprowadzone legalnie.

● Pamiętaj, że po kupnie auta masz 30 dni na zarejestrowanie go w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym,

● W ciągu dwóch tygodni od zakupu musisz także zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Ubezpieczenie OC – to ważna kwestia

Wraz z zakupem auta, przejmujesz także jego polisę OC. Po jej zakończeniu jesteś jednak zobowiązany samodzielnie ją przedłużyć. Na wysokość składki OC składa się bardzo dużo czynników – od wieku kierowcy, po rok produkcji samochodu czy pojemność jego silnika. Istotne będą również wszelkie modyfikacje samochodu. Chcesz wiedzieć, czy instalacja gazowa ma wpływ na wysokość ubezpieczenia? Czytaj więcej tu, aby poznać szczegóły. Podczas wyboru odpowiedniej dla Ciebie polisy, możesz skorzystać z pomocy porównywarki cen.

Pamiętaj, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego posiadacza pojazdu. Niedopełnienie formalności lub niedotrzymanie terminów i poruszanie się bez aktualnej polisy może przynieść wiele nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak kary pieniężne za przerwy w ciągłości ubezpieczenia. Warto o tym pamiętać i być bezpiecznym na drodze!

Artykuły sponsorowane

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty