Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Rolnicy prowadzą szczególny rodzaj działalności. Przez większą część roku ciężko pracują, a zyski oglądają jedynie okresowo. Wypracowana poduszka finansowa musi im zatem wystarczyć na utrzymanie się i inwestycje w miesiącach, w których nie zarabiają. Nie zawsze system finansowy jest gotowy przyjąć Klientów o tak szczególnych potrzebach. W czasie wnioskowania o tradycyjne kredyty gotówkowe czy hipoteczne weryfikowana jest przecież zdolność kredytowa, a ta nie bazuje zazwyczaj na rocznych dochodach, ale na średniej z ostatnich kilku miesięcy. Banki jednak ciągle dostosowują ofertę, a kredyty dla rolników są coraz szerzej dostępne. Co więcej, we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa banki coraz chętniej wprowadzają do swojej oferty preferencyjne kredyty, na o wiele lepszych warunkach.

Kredyty dla rolników

Rolnicy mogą oczywiście starać się również o kredyty hipoteczne czy konsumpcyjne – skupmy się jednak na produktach przygotowanych specjalnie dla nich. Banki oferują rolnikom preferencyjne kredyty z dopłatami realizowanymi przez ARiMR. W zależności od linii kredytowej – a te ARiMR definiuje na swoich stronach, zawierają się w nich inwestycje, zakup ziemi, odtwarzanie upraw czy ich rozbudowa. Dopłaty mogą pokryć część kapitału lub odsetek. Jest nawet linia przeznaczona specjalnie dla młodych rolników!

Kredyty inwestycyjne mogą zostać przeznaczone na rozwój prowadzonych gospodarstw. Zakup ziemi, poszerzanie parku maszynowego, stawianie nowych lub unowocześnianie istniejących zabudowań. Marża wynosi nawet 2,48% (w momencie pisania tego artykułu), zatem jest atrakcyjniejsza, niż w przypadku tradycyjnych kredytów hipotecznych. Również wnioskowanie jest bardzo proste. Banki podpisują umowy z ARiMR – więc formalności dla rolników ograniczone są do minimum. Możliwe jest nawet umówienie się z mobilnym przedstawicielem banku, wspólnie z którym wszystkie dokumenty można będzie wypełnić bez konieczności opuszczania swojego gospodarstwa. To on zajmie się wszystkimi formalnościami wymaganymi przez Agencję.

Kredyty płynnościowe odpowiadają na bardzo powszechną wśród rolników potrzebę – w związku z tym, że rolnicy nie otrzymują regularnych wpływów na przykład co miesiąc, zdarzają się sytuacje, w których pilny wydatek pojawi się w momencie, gdy środków na koncie jeszcze nie ma – ale wiadomo, że będą. W takich sytuacjach pomóc mogą kredyty płynnościowe – łatające takie przejściowe okresy, w których brakuje środków. Banki proponują od 100 do 400 tysięcy złotych bez zabezpieczeń – również na preferencyjnych warunkach. Na przykład z oprocentowaniem na poziomie 2% i prowizją w wysokości 0,5% - takie warunki oferuje w tej chwili jeden z banków spółdzielczych. Są o wiele korzystniejsze od komercyjnych kredytów gotówkowych!

Kredyt dla rolników oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu zależy od zbyt wielu czynników, żebyśmy mogli tutaj podać konkretną liczbę. Jedną ze zmiennych, jest wysokość stóp procentowych – a ta sprawia, że każde wyliczenie szybko straci na aktualności. W skali roku całkowite oprocentowanie może wynosić np. 10-11% - ale część kosztów opłaca ARiMR. W przypadku kredytów płynnościowych warunki mogą być jeszcze bardziej atrakcyjne. Jednak warto pamiętać, że przyznana kwota preferencyjnego kredytu może zależeć od wielkości gospodarstwa i ewentualnych innych warunków.

Kredyty dla rolników na zakup ziemi

Oczywiście możliwe jest również uzyskanie kredytu na zakup ziemi, a tym samym na powiększenie gospodarstwa. Może przyjąć on formę tradycyjnego kredytu hipotecznego – rolnicy mogą swobodnie kupować w Polsce ziemię rolną – lub preferencyjnego kredytu inwestycyjnego. Wystarczy skontaktować się z wybranym bankiem i zapoznać się z ofertą kredytową – bardzo pomocna może się również okazać rozmowa z doradcą finansowym. Nawet niewielkie różnice w ofercie mogą być istotne, biorąc pod uwagę, że zazwyczaj są to kredyty o znacznej wartości.

Czytaj więcej na stronie Smartney o kredytach dla rolników i nie tylko.

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty