Rozmowy nieuczesane
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy nieuczesane » Audycje
Zaprojektowana przez Feliksa Ciechomskiego okładka książki. Fot. IPN Szczecin
Zaprojektowana przez Feliksa Ciechomskiego okładka książki. Fot. IPN Szczecin
Odnowione groby Barbary i Feliksa Ciechomskich na Cmentrzu Centralnym w Szczecinie. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Odnowione groby Barbary i Feliksa Ciechomskich na Cmentrzu Centralnym w Szczecinie. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Przy odrestaurowanym grobie Feliksa Ciechomskiego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Fot. IPN Szczecin
Przy odrestaurowanym grobie Feliksa Ciechomskiego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Fot. IPN Szczecin
W 1948 roku malarz i historyk sztuki, Guido Reck, wspólnie z Marianem Tomaszewskim i Emanuelem Messerem zorganizowali Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. Udało mu się zgromadzić grono artystów, niezwykłych ludzi, pasjonatów, którzy uczyli młodzież, ale też zarażali swoją miłością do sztuki. Takim pedagogiem był Feliks Ciechomski - grafik, rysownik, malarz, żołnierz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, obrońca Warszawy w 1939 roku, jeden z ostatnich potomków siostry Fryderyka Chopina.
O Guido Recku, Feliksie Ciechomskim i innych artystach-pedagogach szczecińskiego "Plastyka" w "Rozmowach nieuczesanych". W "Rozmowach..." wykorzystano fragmenty audycji z archiwum Radia Szczecin Małgorzaty Frymus i Józefa Bursewicza oraz mojego autorstwa.
ROZMOWY NIEUCZESANE - odc.79 (Więc chodź, pomaluj mój świat. Część druga)
 

Zobacz także

2024-12-23, godz. 11:11 Odcinek sto trzydziesty ósmy: Kolekcjonerzy. Prof. Konstanty Laszczka. Część druga Dziś w "Rozmowach nieuczesanych"powracamy do omawiania kolekcji Mieczysława Iwańskiego, który po wojnie zamieszkał w Szczecinie. Przez całe swoje życie… » więcej 2024-12-16, godz. 02:06 Odcinek sto trzydziesty siódmy: Kolekcjonerzy. Prof. Konstanty Laszczka Pochodził z wielodzietnej chłopskiej rodziny i jako wiejski samouk realizował swoje plastyczne zainteresowania na miarę ówczesnych skromnych możliwości… » więcej 2024-12-16, godz. 01:46 Odcinek sto trzydziesty szósty: Miłośnicy i kolekcjonerzy. Suplement - ciąg dalszy Opowieść o kolekcjonerze, Mieczysławie Iwańskim zakończyliśmy w bardzo dramatycznym momencie. W 1950 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy aparatu… » więcej 2024-12-01, godz. 20:31 Odcinek sto trzydziesty piąty: Miłośnicy i kolekcjonerzy. Suplement Czasem życie dopisuje swój rozdział do naszych opowieści. Nieoczekiwane znalezisko sprawiło, że wracamy do tematu miłośników i kolekcjonerów. Co wspólnego… » więcej 2024-11-25, godz. 19:44 Odcinek sto trzydziesty czwarty: Miłośnicy i kolekcjonerzy ratują świat. Część trzecia Kolekcjonerzy mozolnie, przez lata zbierają różnego rodzaju przedmioty: od porcelanowych filiżanek począwszy, przez figurki, obrazy, plakaty, stare książki… » więcej 2024-11-18, godz. 23:16 Odcinek sto trzydziesty trzeci: Miłośnicy i kolekcjonerzy ratują świat. Część druga Zbierają fotografie, pocztówki, dokumenty, przedmioty artystyczne i użytkowe oraz... wiedzę. Sprawiają, że Atlantydy nie znikają. Wojciech Lizak, Marian… » więcej 2024-11-14, godz. 14:29 Odcinek sto trzydziesty drugi: Miłośnicy i kolekcjonerzy ratują świat Miłośnicy historii i kolekcjonerzy. Bez ich determinacji i pasji wiele faktów i artefaktów odeszłoby w niepamięć, w niebyt. Jak amatorzy dbają o pamięć?… » więcej 2024-11-14, godz. 13:48 Odcinek sto trzydziesty pierwszy: Marzenie Pana Ardanta. Część trzecia "Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób obecnie korzystacie z kompleksu zieleni składającego się z parku im. Stefana Żeromskiego, placu Mickiewicza i placu… » więcej 2024-10-21, godz. 01:53 Odcinek sto trzydziesty: Marzenie Pana Ardanta. Część druga Park Stefana Żeromskiego usytuowany jest w samym centrum Szczecina, tuż obok reprezentacyjnych Wałów Chrobrego. W odróżnieniu od Parku Kasprowicza powstawał… » więcej 2024-10-13, godz. 23:25 Odcinek sto dwudziesty dziewiąty: Marzenie majora Ardanta Planowana jest rewitalizacja szczecińskiego parku Stefana Żeromskiego. To ostatni moment na wyrażenie swojej opinii na temat wyglądu i funkcji tego miejsca… » więcej
12345