Rozmowy nieuczesane
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy nieuczesane » Audycje
Obraz Mariana Nyczki, jednego z malarzy z grupy sopockiej. Repordukcja z albumu "Nyczka. Miasto kobiet"
Obraz Mariana Nyczki, jednego z malarzy z grupy sopockiej. Repordukcja z albumu "Nyczka. Miasto kobiet"
Było to dokładnie 70 lat temu. W ponury, deszczowy, październikowy poranek 1953 roku grupa absolwentów Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie przybyła do Szczecina. Są (co najmniej) dwie opowieści o tym twórczym desancie. Jedna mówi o nakazie pracy, który otrzymali młodzi artyści. Według tej koncepcji przybyli tu na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki, by ożywić środowisko plastyczne w mieście. Druga opowieść daje tym młodym ludziom większą sprawczość i podmiotowość. To oni wybrali Szczecin, bo uznali, że na tym dziewiczym (artystycznie) terenie będą w stanie budować coś nowego.
Niezależnie od tego, jaka była prawda, ta niewielka liczebnie grupa zdołała osiągnąć naprawdę wielkie rezultaty. Nazwano ich grupą sopocką.

W "Rozmowach nieuczesanych" wykorzystano fragmenty audycji z archiwum Radia Szczecin: Małgorzaty Frymus, Grzegorza Fedorowskiego i Erazma Kalwaryjskiego oraz Jerzego Jurczyka.
ROZMOWY NIEUCZESANE - odc. 80 (Więc chodź, pomaluj mój świat. Część trzecia)
 

Zobacz także

2024-11-25, godz. 19:44 Odcinek sto trzydziesty czwarty: Miłośnicy i kolekcjonerzy ratują świat. Część trzecia Kolekcjonerzy mozolnie, przez lata zbierają różnego rodzaju przedmioty: od porcelanowych filiżanek począwszy, przez figurki, obrazy, plakaty, stare książki… » więcej 2024-11-18, godz. 23:16 Odcinek sto trzydziesty trzeci: Miłośnicy i kolekcjonerzy ratują świat. Część druga Zbierają fotografie, pocztówki, dokumenty, przedmioty artystyczne i użytkowe oraz... wiedzę. Sprawiają, że Atlantydy nie znikają. Wojciech Lizak, Marian… » więcej 2024-11-14, godz. 14:29 Odcinek sto trzydziesty drugi: Miłośnicy i kolekcjonerzy ratują świat Miłośnicy historii i kolekcjonerzy. Bez ich determinacji i pasji wiele faktów i artefaktów odeszłoby w niepamięć, w niebyt. Jak amatorzy dbają o pamięć?… » więcej 2024-11-14, godz. 13:48 Odcinek sto trzydziesty pierwszy: Marzenie Pana Ardanta. Część trzecia "Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób obecnie korzystacie z kompleksu zieleni składającego się z parku im. Stefana Żeromskiego, placu Mickiewicza i placu… » więcej 2024-10-21, godz. 01:53 Odcinek sto trzydziesty: Marzenie Pana Ardanta. Część druga Park Stefana Żeromskiego usytuowany jest w samym centrum Szczecina, tuż obok reprezentacyjnych Wałów Chrobrego. W odróżnieniu od Parku Kasprowicza powstawał… » więcej 2024-10-13, godz. 23:25 Odcinek sto dwudziesty dziewiąty: Marzenie majora Ardanta Planowana jest rewitalizacja szczecińskiego parku Stefana Żeromskiego. To ostatni moment na wyrażenie swojej opinii na temat wyglądu i funkcji tego miejsca… » więcej 2024-10-06, godz. 23:01 Odcinek sto dwudziesty ósmy: Łasztownia. Powrót Swoją Łasztownię ma Królewiec, Amsterdam, Elbląg, Wismar, Gdańsk, Stralsund, Lubeka, Rostock i Ryga. Szczecińska Łasztownia do II wojny światowej tętniła… » więcej 2024-09-29, godz. 22:16 Odcinek sto dwudziesty siódmy: Łasztownia. Brzuch miasta Powracamy do tematu Łasztowni. Ta szczecińska wyspa, wykorzystywana od wieków jako przestrzeń portowa, zmieniała się w czasie. Na przełomie XIX i XX wieku… » więcej 2024-09-23, godz. 00:23 Odcinek sto dwudziesty szósty: Łasztownia - przedwczoraj, wczoraj i dziś Łasztownia (dawniej Lastadia) - to wyspa położona praktycznie w centrum miasta, a jednak przez lata była od niego odcięta. Po wojnie ta pełna tajemnic przestrzeń… » więcej 2024-09-15, godz. 19:23 Odcinek sto dwudziesty piąty: Francuskie ślady w Szczecinie. Część druga Dawny cmentarz gminy francuskiej w dzisiejszym parku Żeromskego. Kopiec Napoleona. Cmentarz jeńców francuskich przy ul. Litewskiej – nieistniejąca nekropolia… » więcej
12345