Nie tylko 4 łapy
Radio SzczecinRadio Szczecin » Nie tylko 4 łapy
  • Do posłuchania w każdy poniedziałek po godzinie 14.30 na antenie Radia Szczecin

"Kota, rybki oraz psa" i jeszcze więcej chciałabym mieć, jednak mam 'tylko' kota Mirona (ale za to jest przekotem!). Dlatego z mikrofonem odwiedzam miejsca, które są rajem dla miłośniczki zwierząt. Chodźcie ze mną.
Zapraszam
Ania Łukaszek

A jeśli macie pomysł na odcinek lub zwierzaka, o którym chcielibyście opowiedzieć w Radiu Szczecin, to śmiało: lukaszek@radioszczecin.pl

Dziś rysie w magazynie. Kilka dni temu uwolniono dwa do natury w naszym regionie, przy granicy z Drawieńskim Parkiem Narodowym, na terenie Nadleśnictwa Drawno. Od 2019 roku to już 71 zwierząt. M.in. z Niemiec. Dzięki obroży telemetrycznej, będzie można śledzić losy drapieżników.

A o szczegółach Maciej Tracz wiceprezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, czyli stowarzyszenia, które zajmuje się wszystkimi żubrami i rysiami w pn-zach Polsce.
Fot. FB Drawieński Park NarodowyFot.: FB Drawieński Park Narodowy
Dziś w magazynie relacja z Nocy sów na która zaprosił Woliński Park Narodowy. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób. Uczestnicy podzieleni na grupy, podczas nocnej wędrówki w lesie, mieli niepowtarzalną okazję do nasłuchiwania i nawoływania puchaczy.

Park planuje kolejne takie wydarzenia.
sowaa
W magazynie nie można nie wspomnieć o tym sukcesie!
Po blisko trzech miesiącach, udało się. Emu - sławna już Lola, której szukało pół internetu i znaczna część mieszkańców regionu a która to uciekła z folwarku w Przęsocinie pod koniec roku... jest już w domu. Udało się ją złapać. Ale o szczegółach - Kinga Mierowska z Folwarku Podkowa.
Szczecinianom znany jest od lat i chętnie go odwiedzają przynosząc smakołyki. Ale odkąd użytkownicy Google okrzyknęli go największą atrakcją Szczecina, przez co dowiedział się o nim cały świat, w odwiedziny do kota Gacka - bo o zwierzaku z ulicy Kaszubskiej mowa - ustawiają się prawdziwe tłumy.
Niektórzy przyjeżdżają z innych miast, by pogłaskać czarno-białą kulkę. Zwłaszcza w Dzień Kota.

- Ja tego kotka już od lat znam, ale ostatnio zrobiło się o nim bardzo głośno w internecie, telewizji, w radiu... - mówi mieszkanka Szczecina. - To jedna z większych atrakcji Szczecina - zauważa. - Kocham kotki - dodaje inna napotkana szczecinianka.

- Od początku pobytu Gacka jesteśmy tutaj razem. Tu zawsze były koty, Gacek zjawił się znikąd, nie wiemy dokładnie skąd. Przyszedł i został - podkreśla Marta Nowicka, opiekunka Gacka.

Gacka postanowiła odwiedzić także mieszkanka Szczecinka, która przyjechała specjalnie do stolicy Pomorza Zachodniego, by go zobaczyć. - Jechałam trzy godziny, ale cieszę się, że mogłam go zobaczyć. Nie potrafię zobaczyć w to, że to naprawdę on. Wygląda jeszcze lepiej, niż na nagraniach. Jestem spełniona - podkreśla.

Gacek to wolnożyjący kot, który mieszka w drewnianej budce przy ulicy Kaszubskiej w Szczecinie.
Każdy miłośnik kotów, dzień 17 lutego ma w kalendarzu podkreślony na czerwono. Bo to Dzień kota.
Dlatego dziś awansem o rzadkiej rasie, która bardzo mi się spodobała podczas pokazu kotów w szczecińskiej galerii Kaskada, która odbyła się w poprzedni weekend. O Kotach - Magdalena Gabory-Kryńska ze stargardzkiej hodowli "Gwiazda orientu".
Spędził siedem dni zakleszczony w studzience. Dziś historia psa Rubina, który uciekł z domu i wpadł w pułapkę. Gdy właściciele powoli tracili nadzieje, że zwierzę się odnajdzie, psa znaleźli turyści ze Szczecina!
Rubin

rubbin 2
fot. M. Kokolus
Zbłąkana owieczka szuka domu. Ale tą owieczką jest akurat koza! Jak czytamy na facebookowym profilu Gminy Goleniów - ktoś znalazł kozę w okolicach miejscowości Łęsko, na wale przeciwpowodziowym, nad rzeką Iną. Teraz porzucone zwierzę czeka na nowy dom - czytamy w poście. Koza dostała imię Nadzieja.
A więcej o tym nietypowym ogłoszeniu, Marcinowi Kokolusowi opowiedziała Anna Szczerba inspektor ds. mediów w Gminie Goleniów. Posłuchajcie.

kózkaa
(fot. M.Kokolus)

Na Facebooku podane są niezbędne dane:
w celu zaadoptowania kozy prosimy dzwonić do Biura Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy w Goleniowie:
☎️ 91 46 98 230
☎️ 91 46 98 258
12345