Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna
Okładka płyty. Fot. Materiały prasowe zespołu Big Cyc i Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Okładka płyty. Fot. Materiały prasowe zespołu Big Cyc i Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Po 35-latach reedycja kultowego albumu pt. „Z partyjnym pozdrowieniem”. Agencja Muzyczna Polskiego Radia wyda wyjątkową, bogato ilustrowaną i wspaniale brzmiącą winylową reedycję pierwszej płyty legendarnego zespołu Big Cyc. Premiera 9 maja 2025.

Muzycy w swoich materiałach prasowych piszą m.in., że: przypominają w postaci czystej, prostej i szczerej rock and rollowe przeboje, o których w czasach bez Internetu i telefonów komórkowych wieści docierały do wsi, miasteczek i metropolii. Słowa, które znali duzi i mali. Melodie, które niesione wiatrem ustrojowych i gospodarczych zmian trafiły pod strzechy, blachy i dachówki.

Pierwszy nakład Z partyjnym pozdrowieniem wydało w 1990 roku państwowe wówczas przedsiębiorstwo Polskie Nagrania „Muza” pod utworzonym specjalnie na tę okazję szyldem Pomarańczowa Muza, będącym aluzją do legendarnej Pomarańczowej Alternatywy.

Na okładce pierwszej płyty jest Lenin, jak ktoś z obrazów mistrza pop artu Andy Warhola – wspomina Krzysztof Skiba kontynuując, że: ma przekłute ucho, a w nim świecący kolczyk. Marynarka nabita jest ćwiekami, a guziki od koszuli zdobią znaczki anarchii. Sam irokez jest mocno przerzedzony jak u starszego pana. To ma sens, bo jak wiadomo prawdziwy Lenin wyłysiał. Dla nas był wtedy śmiesznym lub złowrogim symbolem dawnego reżimu.

„Berlin Zachodni”, „Wielka miłość do babci klozetowej”, „Ballada o smutnym skinie”, pioniersko rapowane „Dzieci Frankensteina” oraz osiem pozostałych piosenek doczekało się imponująco odświeżonej oprawy graficznej w formacie LP, kolekcji archiwalnych zdjęć we wkładce i bonusowego singla 45 rpm, zawierającego nowe wersje starych hitów: „Wielką miłość do babci klozetowej” w wykonaniu zespołu Nocny Kochanek – muzyków o pokolenie młodszych od weteranów z Big Cyca i „Berlin Zachodni” w wizji Kobranocki – kolegów z back stage'ów festiwali, hal koncertowych i domów kultury.

Więcej o tym rarytasie wydawniczym w wywiadzie z Krzysztofem Skibą i Jackiem „Dżej Dżej" Jędrzejakiem przed dzisiejszym autorskim spotkaniem Krzysztofa pt. „Skiba na wesoło i na ostro” zaplanowanym na godzinę 17 w szczecińskim klubie Jazzment.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Krzysztofem Skibą i Jackiem „Dżej Dżej” Jędrzejakiem
Prof. dr Mariusz Kwiecień – baryton. Fot. Mikołaj Mikołajczyk. Źródło: https://www.mariuszkwiecien.com/media/index.html#portraits
Prof. dr Mariusz Kwiecień – baryton. Fot. Mikołaj Mikołajczyk. Źródło: https://www.mariuszkwiecien.com/media/index.html#portraits
Jeden z najwybitniejszych barytonów na świecie.

Mariusz Kwiecień śpiewający w najsłynniejszych teatrach operowych po obu stronach globu, m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, La Scala w Mediolanie, Lyric Opera of Chicago, Seattle Opera, San Francisco Opera, wiedeńskiej i bawarskiej Staasoper, w paryskiej Opéra Bastille, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Arena di Verona i Grand Théâtre de Genève oraz w Teatro Real w Madrycie, by wymienić tylko kilka, otrzymał 3 kwietnia 2025 roku zaszczytny tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie.

Zachwyca swoimi interpretacjami nie tylko publiczność, ale i wytrawnych recenzentów, wśród których ceniony Michael White z „The New York Times” napisał o Artyście m.in.: ...olśniewający, wspaniały głos i prezencja […] na dodatek inteligentny. Pełen pakiet…, albo: …Kwiecień jest jednym z najznakomitszych barytonów naszych czasów i jednym z najbardziej inteligentnych aktorów operowych … – podkreślano po premierze „Poławiaczy Pereł” w Lyric Opera of Chicago.

Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną na całym świecie; na stałe w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w rodzinnym Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim.

Spędzanie czasu z tym niezwykłym Artystą jest ogromnym zaszczytem i nadzwyczajną przyjemnością.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Mariuszem Kwietniem
Weronika Włodarczyk – mezzosopranistka obiera laury Międzynarodowego Konkursu „Golden Classical Music Awards” w Nowym Jorkuz rąk Victorii Montserrat – dyrektor artystycznej Konkursu. Fot. Materiały prasowe organizatora
Weronika Włodarczyk – mezzosopranistka obiera laury Międzynarodowego Konkursu „Golden Classical Music Awards” w Nowym Jorkuz rąk Victorii Montserrat – dyrektor artystycznej Konkursu. Fot. Materiały prasowe organizatora
Pierwsze miejsce i Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie „Golden Classical Music Awards” w Nowym Jorku w kategorii wokalistyka. Laury wiązały się z występem w słynnej Carnegie Hall. Na tej prestiżowej scenie zadebiutowała Weronika Włodarczyk – studentka Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie śpiewu solowego prof. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej.

W konkursie startowało kilkaset młodych artystów z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, z Japonii, Singapuru, Australii, Chin, Nowej Zelandii, Wietnamu, Indonezji, Wielkiej Brytanii i Tajlandii w kategoriach: instrumenty solowe i zespoły kameralne oraz wokalistyka. Organizatorzy pozostawili wszystkim uczestnikom możliwość wybrania dowolnego repertuaru. Weronika promowała polską twórczość. Międzynarodowemu jury przedstawiła m.in. pieśń Karola Szymanowskiego „Jestem i płaczę” oraz arię Jadwigi „Biegnie słuchać w lasy, w knieje” z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki.

Śpiewaczce towarzyszyła chińska pianistka Lianhua Chi, z którą w ubiegłym roku wystąpiła w równie znakomitej Walt Disney Concert Hall w Los Angeles.

Koszty udziału Weroniki Włodarczyk w konkursie pokryto z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu „Kultura Polska na Świecie” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z mezzosopranistką Weroniką Włodarczyk i prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Osobowość Roku w kategorii Kultura województwa Zachodniopomorskiego. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Od kilku lat piastuje funkcję kierownika muzycznego Teatru Polskiego w Szczecinie, w którym to mieście gra także m.in. w Big Bandzie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Znajduje też czas na prowadzenie własnego zespołu Los Café, jak i uczestniczenie w projekcie „Jazzek” z czołowym DJ’em w naszym kraju, cenionym także poza granicami Polski – Mr. Jazzkiem (Jackiem Janaszkiewiczem).

Krzysztof Baranowski – ceniony pianista, akordeonista i kompozytor celebrował wczoraj (29 marca 2025) w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin Światowy Dzień Fortepianu. Licznie zgromadzonej publiczności przedstawił swój utwór pt. "Muzyka pod księżycem". Skąd czerpał inspiracje na stworzenia dzieła, czy otoczenie mogło mieć wpływ na jego kształt, czy jest już zamknięte itp.?
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Krzysztofem Baranowskim
Fot. Projekt graficzny Dawid Pajestka. Materiały prasowe organizatora
Fot. Projekt graficzny Dawid Pajestka. Materiały prasowe organizatora
Około stu młodych gitarzystów z całego kraju przyjedzie do Szczecina na jednoetapowy 15. Ogólnopolski Wiosenny Konkurs Gitarowy. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia odbywającego się od 27 do 30 marca 2025 roku jest Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie.

Konkurs zgromadzi utalentowanych gitarzystów ze szkół muzycznych I stopnia o ośmio-, sześcio- i czteroletnim cyklu nauczania, którzy będą rywalizowali w kategoriach solistów i zespołów kameralnych. Poza przesłuchaniami i lekcjami mistrzowskimi ze znanym i cenionym gitarzystą młodego pokolenia, Mateuszem Kowalskim, zorganizowane zostaną koncerty również z Jego udziałem m.in. w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki. Finałowy Laureatów, zaplanowany na 30 marca o godzinie 12 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza uświetni recital światowej klasy i sławy duet gitarowy Marek Napiórkowski & Artur Lesicki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z gitarzystami Przemysławem Bielcem i Dawidem Pajestką – dyrektorami artystycznymi 15. Ogólnopolskiego Wiosennnego Konkursu Gitarowego w Szczecinie
Zespół Tymczasem. Fot. Katarzyna Sobeńko
Zespół Tymczasem. Fot. Katarzyna Sobeńko
Wielu słuchaczy uważa, że muzycy szczecińskiej grupy Tymczasem są następcami kultowego zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Ich twórczość opiera się na tematach ważnych i bliskich niemal każdemu sercu.

W ubiegłym roku nagrali debiutancki album pt. „Korowody słów” cieszący się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Postanowili zatem wyruszyć w trasę koncertową, podczas której przedstawią nie tylko piosenki z tego wydawnictwa, ale także najnowsze.

Zespół Tymczasem tworzą:

• Adam Siewruk – śpiew, gitara
• Marcel Kruszyński – skrzypce
• Rafał Smaderek – gitara
• Karol Nasiłowski – kontrabas
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Karolem Nasiłowskim i Adamem Siewrukiem z zespołu Tymczasem
Wiktoria Zwolińska. Fot. Materiały prasowe Magic Records
Wiktoria Zwolińska. Fot. Materiały prasowe Magic Records
Dorastała w Londynie. Aktualnie mieszka w Krakowie. W trzeciej edycji „The Voice Kids” piętnastoletnia Wiktoria Zwolińska dotarła do finału popularnego show muzycznego Telewizji Polskiej. To było pięć lat temu. Od tego czasu Jej życie wywróciło się do góry nogami. Pasmo nieszczęść, jakich doświadczyła niemal wyrzeźbiło Jej twórczość, którą wydała na debiutanckiej płycie pt. Przebłyski.

Do współpracy przy albumie dostępnym w serwisach streamingowych, zaprosiła osoby doskonale czujące Jej wrażliwość, związane z szeroko pojętą sceną alternatywnego popu, tzn. Livkę, dybińskiego, Wiktora Dydułę, lessmana, Jakuba Krupskiego i grupę Lor.

Niektóre ze wspomnień są jak mrugające światło, jak przebłysk, który trwa ułamek sekundy, pozostawiający po sobie jakiś dziwny niepokój, niezatarty ślad. Ta opowieść jest niczym podróż między światami…, tym realnym i tym mistycznym. Zawsze uważałam, że tego rodzaju historie zdarzają się tylko w filmach... Nigdy nie myślałam, że taki scenariusz wydarzy się w rzeczywistości, że przytrafi się mnie… – stwierdziła Wiktoria Zwolińska.

Emocjonalne rozterki, które przekazuje w swoich piosenkach pozwalają na utożsamianie się z Jej twórczością, a nawet na wspólne śpiewanie chwytliwych melodii. Nikogo nie udaje, ani za niczym nie podąża. Jej artystyczna wizja wyróżnia się na tle dominujących trendów i skłania do bacznego śledzenia Jej kolejnych poczynań na scenie.

Polecam gorąco utwory z albumu „Przebłyski” wydanego przez wytwórnię Magic Records, jak i wywiad z Wiktorią Zwolińską.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Wiktorią Zwolińską
Agata Wysocka, ps. AG Carmen. Fot. Materiały prasowe artystki, radiowej Czwórki i Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Agata Wysocka, ps. AG Carmen. Fot. Materiały prasowe artystki, radiowej Czwórki i Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. W konkursie radiowej Czwórki „Będzie głośno! Debiut na winylu” została jego laureatką, dzięki czemu Jej utwór pt. Green Tea będzie drugim singlem albumu z utworami wszystkich nagrodzonych podczas tego konkursu. Jeszcze przed wakacjami zostanie wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia na czarnej płycie i w formie cyfrowej.

Jej „Zielona herbata”, której picie, jak twierdzi: powinno być małym świętem. Jest metaforą zatrzymania się, docenienia chwili, przebywania we własnej strefie komfortu. Tworzyła ją przy domowym pianinie. Akustyczna ballada pełna elektronicznych barw wygenerowanych za pomocą vintage’owych syntezatorów przybrała ostateczny kształt podczas pracy w studiu producenta Maćka Milewskiego, znanego z projektów Majlo i Cinnamon Gum.

Agata Wysocka, działająca pod pseudonimem artystycznym AG Carmen, w notce prasowej napisała m.in., że: Kiedyś chciałam być aktorką i pewnie stąd wzięło się moje zamiłowanie do nieco poetyckiego przekazu Ale jako autorka piosenek myślę przede wszystkim melodiami. Słowa i cała oprawa instrumentalna podporządkowane są melodiom. Mam ambicję, żeby nawet bez bogatej aranżacji, broniły się jako fajne, muzyczne konstrukcje. Moje inspiracje? Od zawsze Ella Fitzgerald, PJ Harvey i Lana Del Rey, a od niedawna belgijskie zespoły Balthazar i Warhaus.

„Green Tea” jest dostępna na wszystkich platformach streamingowych.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Agatą Wysocką, ps. AG Carmen
Mariusz Ostrowski – aktor, scenarzysta. Fot. Karolina Nowaczyk. Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=380658169217754&set=t.100000233994593
Mariusz Ostrowski – aktor, scenarzysta. Fot. Karolina Nowaczyk. Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=380658169217754&set=t.100000233994593
Aktor teatralny i filmowy znany z ogromnej liczby ról, również m.in. z telewizyjnego programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Uczęszczał do Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a także do Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2005 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Mariusz Ostrowski od kilku lat znakomicie wciela się w postać Krzysztofa Krawczyka w spektaklu „Chciałem być” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego wystawianym w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Od listopada ubiegłego roku gra tytułową rolę w wyreżyserowanym przez siebie spektaklu muzyczno-teatralnym pt. „Autsajder. Bluesowa historia” utrzymanym w rockowej poetyce. Grany jest w całej Polsce. Już 26 marca wystawiony będzie w CKK Jordanki w Toruniu z udziałem, m.in. Martyny Jakubowicz, Sylwii Różyckiej, Urszuli, Macieja Balcara, Marka Piekarczyka, Aleksandra Różanka i Damiana Ukeje.

Niedawno Agencja Muzyczna Polskiego Radia rozpostarła swoje opiekuńcze skrzydła nad Jego piosenką Ten moment (premiera 14 marca 2025), o której artysta mówi m.in., że: Tekst i muzykę napisałem z dziesięć lat temu dla pewnej pięknej pani, w której byłem zakochany. Ale przymus jej nagrania poczułem dopiero teraz, w środku zimy ’25.

Polecam wysłuchanie Jego piosenki dostępnej we wszystkich platformach streamingowych, jak i wywiadu, w którym Mariusz Ostrowski mówi nie tylko o swojej kompozycji.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mariuszem Ostrowskim
Kasoil – Agata Nurczyk. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Kasoil – Agata Nurczyk. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
„Będzie głośno!”. Pod takim hasłem Czwórka Polskiego Radia promuje młodych, nieznanych polskich muzyków zapraszając ich do audycji na żywo, w której mają możliwość przedstawienia się słuchaczom nie tylko w rozmowie prowadzonej przez red. Damiana Sikorskiego, ale także przez zagranie akustycznego mini koncertu.

Popularny program przerodził się w ogólnopolski konkurs muzyczny pod nazwą „Będzie głośno! Debiut na winylu”, do którego z każdym rokiem zgłasza się coraz więcej chętnych. Wśród laureatów tegorocznego wydarzenia ocenianych w kategoriach: rok, pop i hip hop, znaleźli się m.in. Kasoil (Kasia Nurczyk) i Ajzeja (Paweł Belina). Ich zwycięski utwór w kategorii POP pt. Wyrosłam, obok innych nagrodzonych wykonawców zostanie wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia na limitowanej płycie. Dodatkowo zabrzmi w Czwórkowym studiu podczas koncertu finalistów, który będzie transmitowany na antenie oraz w mediach społecznościowych stacji.

Młodzi artyści zostali również wyróżnieni za muzykę przez partnera konkursu, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Natomiast Weronika Serocka – śpiewająca pianistka i animatorka kultury zaprosiła Kasoil do wzięcia udziału w Ogólnopolskich Warsztatach Pisania Tekstów Piosenek „Sklejam słowa”.

Piosenka Wyrosłam jest dostępna na wszystkich platformach streamingowych.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Kasią Nurczyk (Kasoil) i z Pawłem Beliną (Ajzeja)
1234567