Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Anda Rottenberg (od prawej) – kuratorka wystaw, pisarka, publicystka, krytyczka sztuki, historyczka pasowana na doktora honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie przez dr hab. Mirosławę Jarmołowicz, prof. AS – rektorę uczelni. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Anda Rottenberg (od prawej) – kuratorka wystaw, pisarka, publicystka, krytyczka sztuki, historyczka pasowana na doktora honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie przez dr hab. Mirosławę Jarmołowicz, prof. AS – rektorę uczelni. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Akademia Sztuki w Szczecinie uhonorowała Andę Rottenberg zaszczytnym tytułem doktora honoris causa w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. O nadaniu tytułu zdecydował Senat uczelni na nadzwyczajnym posiedzeniu 5 listopada 2024 roku.

Wśród gości ceremonii obecni byli przedstawiciele rządu i lokalnych władz, m.in.: Hanna Wróblewska – minister kultury i dziedzictwa narodowego, Donata Jaworska – dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN, Małgorzata Omilanowska – dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie, Marcin Biskupski – zastępca Prezydenta Szczecina i Anna Bańkowska – wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Nie zabrakło także przedstawicieli uczelni wyższych w Szczecinie i instytucji kultury.

Anda Rottenberg – wybitna kuratorka wystaw, pisarka, publicystka i historyczka kształtuje polską sztukę od lat sześćdziesiątych XX wieku. Jej imponujący dorobek zaprezentował w swojej laudacji dr hab. Paweł Leszkowicz, prof. AS. Zaznaczył m.in., że Jej działalność charakteryzuje się wielką odwagą i niezależnością, a wkład w rozwój sztuki współczesnej w Polsce, jaki poczyniła, jest nieoceniony.

Podczas uroczystości zorganizowanej w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki wygłosiła poruszający wykład pt. „Cena nieposłuszeństwa” o historii artystów, którzy musieli zmierzyć się z dwoma największymi totalitaryzmami w dziejach: nazizmem i komunizmem. Nie kryła też wzruszenia podczas wywiadu, w którym mówiła m.in:

Mnie się wydaje, że żyłam dostatecznie długo, żeby się czegoś takiego doczekać. Z drugiej strony nie po to pracuję, żeby takie tytuły mnie spotykały. Natomiast, jeżeli przy tej okazji, ktoś rozpozna w tym wartość, to jest to dla mnie ogromny zaszczyt.

Część artystyczną wydarzenia wypełnił koncert kwartetu jazzowego The Beat Freaks saksofonisty Tomasza Licaka – kierownika Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Sztuki. Podczas ceremonii muzyk zagrał studencką pieśń hymniczną Gaudeamus igitur.

Polecam gorąco relację z tego doniosłego wydarzenia.

Moimi rozmówcami są, m.in.:
• Anda Rottenberg – kuratorka wystaw, pisarka, publicystka, krytyczka sztuki, historyczka
• dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki w Szczecinie
• Hanna Wróblewska – minister kultury i dziedzictwa narodowego
• dr hab. Paweł Leszkowicz, prof. AS
• Krzysztof Materna – reżyser, satyryk, aktor
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-11-17, godz. 08:40 Radek Bielecki, Włodzimierz Korcz i Konrad Słoka [SPOTKANIA z ARTYSTAMI] Gośćmi dzisiejszego programu od godz. 9.05 do 10.00 będą: • Włodzimierz Korcz – znany i ceniony kompozytor wielu przebojów z repertuaru np. Alicji Majewskiej… » więcej 2024-11-10, godz. 10:10 Leszek Możdżer | „Muzykę do Psalmów Dawidowych napisałem ponad 20 lat temu...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Leszek Możdżer – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów jazzowych przedstawił w Szczecinie autorską interpretację starotestamentowych… » więcej 2024-11-10, godz. 10:05 Sylwia Fabiańczyk-Makuch | „Psalmy Dawidowe w wizji Leszka Możdżera były najtrudniejszym projektem Chóru...” [ROZMOWA… Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie (działający wcześniej pod nazwą Chór Akademii Morskiej) założony został w 2003 roku przez dyrygentkę Sylwię… » więcej 2024-11-10, godz. 06:42 Leszek Możdżer o Psalmach Dawidowych z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W dzisiejszym programie, 10 listopada 2024 od godziny 9:05 polecam spotkania z: • Leszkiem Możdżerem – wybitnym pianistą i kompozytorem oraz • Sylwią… » więcej 2024-11-10, godz. 09:45 Łukasz Drapała oddaje hołd Krzysztofowi Krawczykowi [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Nadszedł najwyższy czas, by poznać dorobek Krzysztofa Krawczyka w niezwykłych orkiestrowych aranżacjach i stylach w wykonaniu znanych głosów polskiej… » więcej 2024-11-03, godz. 10:58 Myslovitz | „Bardzo dużo przeżyliśmy przez te 25 lat...” [ROZMOWA z MUZYKAMI, ZDJĘCIA] Rok 2024 upływa zespołowi Myslovitz pod szyldem „Miłości w czasach popkultury”. Grupa celebruje ćwierćwiecze wydania kultowego albumu nie tylko w swojej… » więcej 2024-10-27, godz. 10:58 Anna Wyszkoni | „... 10 listopada przyjadę z Markiem Jackowskim do Filharmonii w Szczecinie” [SPOTKANIE z ARTYSTKĄ… Może się poszczycić wieloma przebojami, nagrodami i wyróżnieniami. Sprzedała ponad pół miliona albumów. Każdy z nich osiągnął status Złotej, Platynowej… » więcej 2024-10-20, godz. 10:05 Łukasz Sobański, ps. SOBAN trafił z podziemia do Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA z RAPEREM, ZDJĘCIA] Ten koncert zainspirowali i współtworzyli młodzi raperzy, którzy nie bali się wyjść poza schemat, by doświadczyć czegoś nowego. Wśród nich zwracał… » więcej 2024-10-20, godz. 09:55 Obchody 140. rocznicy Konzerthausu w Szczecinie [ROZMOWA] Przez wiele lat był sercem kulturalnym Szczecina. Swoją działalność zainaugurował 140 lat temu, 18 października 1884 roku. W miejscu słynnego Konzerthausu… » więcej 2024-10-20, godz. 09:50 Piotr Wardziukiewicz | Projekty graficzne artysty na światowe obchody 175-rocznicy śmierci Chopina [ROZMOWA, ZDJĘCI… Ukończył z oceną celującą Wydział Wzornictwa w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od tego roku akademickiego jest asystentem w swojej Alma Mater. Piotr Nikodem… » więcej
12345