Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Okładka płyty. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Okładka płyty. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
W ramach znanego już i cenionego cyklu koncertów SOUNDLAB organizowanego od 2017 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, w sobotę, 18 listopada 2023 roku w Szczecinie zrealizowany został elektroniczno-symfoniczny projekt pt. „Eirḗnē”. W Złotej Sali odbyła się premiera płyty (białego winylu) o tym samym tytule, zawierającej 7 utworów gdańskich kompozytorów – Michała Jacaszka i Stefana Wesołowskiego z udziałem m.in. Orkiestry Filharmonii w Szczecinie pod batutą Kingi Rozkrut i Michała Krężlewskiego.

Rok przed zarejestrowaniem krążka, w maju 2021 roku odbył się pierwszy koncert projektu, który był transmitowany w Internecie. Współdziałanie szczecińskich symfoników z gdańskimi twórcami stało się bodźcem do rozpoczęcia prac nad wspólnym albumem.

Za orkiestrację odpowiadał Ziemowit Klimek – kompozytor, producent i aranżer znany z Immortal Onion oraz współpracy z Artificialice, Hanią Rani i Magdą Kuraś. Partie perkusyjne zostały napisane i wykonane przez Huberta Zemlera – perkusistę, kompozytora i improwizatora znanego ze współpracy m.in. z Resiną, Felixem Kubinem, Mitch & Mitch oraz projektów Opla czy Magneto. Na fortepianie zagrała Malina Midera – pianistka, kompozytorka i producentka znana z Klawo oraz Mibokoch – Midera & Kowalik Quartet, studiująca w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.

Po premierowym koncercie gorąco przyjętym przez licznie zgromadzoną publiczność o „Eirḗnē” mówili kompozytorzy i dyrygenci. Polecam gorąco spotkanie z Nimi ilustrowane fragmentami pierwszej i ostatniej części tego niezwykłego projektu wykonanego w Szczecinie przez następujących artystów:

Michał Jacaszek – kompozycje, aranżacja przestrzeni elektronicznych
Stefan Wesołowski – kompozycje
Ziemowit Klimek – orkiestracje
Malina Midera – fortepian
Jacek Prościński – perkusja
Orkiestra Filharmonii w Szczecinie
Kinga Rozkrut – dyrygent
Michał Krężlewski – dyrygent
Posłuchaj: kompozytorzy Michał Jacaszek i Stefan Wesołowski oraz dyrygenci Kinga Rozkrut i Michał Krężlewski o projekcie „Eirḗnē”
 

Zobacz także

2024-02-25, godz. 11:05 Robert Cichy | „W dzieciństwie twierdziłem, że nie będę muzykiem...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Robert Cichy – gitarzysta, kompozytor, wokalista i producent muzyczny działa na scenie od dwóch dekad. Laureat Fryderyków – nagród przyznawanych przez… » więcej 2024-02-18, godz. 11:58 MARTYNA JAKUBOWICZ | „...nigdy w życiu nie czułam się tak kompletna, jak teraz” [SPOTKANIE z ARTYSTKĄ] ZŁOTY FRYDERYK 2024 za całokształt dokonań artystycznych dla Martyny Jakubowicz – jednej „... z najbardziej charakterystycznych wokalistek, która konsekwentnie… » więcej 2024-02-11, godz. 11:55 STAN ZAPALNY [WYWIAD z ARTYSTĄ – Stanisławem Szymańskim, ZDJĘCIA] Początków kariery Stanisława Szymańskiego należy szukać w popularnym programie telewizyjnym The Voice Kids w 2018 roku. Znany dziś jako STAN ZAPALNY, wkraczając… » więcej 2024-02-04, godz. 11:56 OLKA zapowiada premierę nowego albumu [ROZMOWA z ARTYSTKĄ] Doskonale zna potrzeby niezależnych muzyków, stąd poza działalnością sceniczną, wspiera artystów w założonej przez siebie firmie Inharmony Digital, specjalizującej… » więcej 2024-02-04, godz. 11:54 Owacje na stojąco, bisy i odznaczenia dla Chóru Politechniki Morskiej. Koncert sakralny zwieńczył obchody 20. lecia… Zwieńczenie obchodów 20. lecia Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch. W piątek, 2 lutego 2024 roku w Kościele… » więcej 2024-01-28, godz. 11:55 PAULA ROMA przed premierą albumu „Ta, co płonie z miłości” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Mimo, że dzieli nas jeszcze kilka dni od premiery albumu „Ta, co płonie z miłości”, zaplanowanej na 9 lutego 2024 roku, to już dziś mówi się, że będzie… » więcej 2024-01-21, godz. 11:58 Maciej Gaicki wydał autorski album „Technosfera” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Muzyka Macieja Gaickiego wydana na płycie „Technosfera” opiera się na brzmieniach gitarowych, elektrycznych, akustycznych, w niektórych utworach z wykorzystaniem… » więcej 2024-01-14, godz. 11:20 Damian Sikorski Projekt. Premiera EP Live Session [ROZMOWA] Damian Sikorski kojarzony przede wszystkim z akcji „Będzie głośno”, pozwalającej nieznanym muzykom wypłynąć na szersze wody estradowe, propaguje ich… » więcej 2024-01-07, godz. 10:55 Trio Harmonijek Ustnych „Animato” | 45 lat minęło [SPOTKANIE z ANIMATO] 45 lat minęło … Trio Harmonijek Ustnych „Animato” założone w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza jest najdłużej działającą grupą kameralną… » więcej 2024-01-01, godz. 11:55 Jacek Nieżychowski patronem roku 2024 [POSŁUCHAJ] Rada Miasta Szczecin ogłosiła rok 2024 rokiem Jacka Nieżychowskiego – hrabiego z rodowodem sięgającym 1324 roku. 29 stycznia 2024 roku obchodziłby setną… » więcej
1234