"Wrzeszczałem, machałem marynarką i fotografowałem" - Szczeciński Festiwal Młodych Talentów sprzed lat - oczami fotografa. Do tej imprezy nawiązuje nadchodzący dwudniowy festiwal "Klubowy paprykarz i oranżada", który odbędzie się w środę i czwartek w Filharmonii w Szczecinie.
- Gdy nadszedł festiwal kupił bilet i poszedł na imprezę jako widz - wspomina Wróblewski. - Zostałem, kibicowałem, wymachiwałem marynarką. Chciałem to zarejestrować, bo to było niesamowite. Ten rock 'n' roll, który myśmy chłonęli.
Jazzująco-swingujący koncert z udziałem Gaby Kulki i Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej odbędzie się 5 lipca. Podczas koncertu w nowym wydaniu zabrzmią dobrze znane wszystkim piosenki m.in. "Dlaczego ona, nie ja" - Ireny Santor, "Czarodzieje" - Skaldów czy "Pod Papugami" - Czesława Niemena.
Nowe brzmienie big beatu - 6 lipca. Usłyszymy m.in. Tymona Tymańskiego, Krzysztofa Zalewskiego, SKUBASA, Jacka "Budynia" Szymkiewicza i innych.
Lata 60. w Polsce Ludowej zaowocowały różnego rodzaju festiwalami: od jazzowych po te promujące piosenkę radziecką. Szczeciński Festiwal Młodych Talentów w 1963, który odbył się w dwóch odsłonach, wpisał się na listę najbardziej inspirujących wydarzeń muzycznych tamtego okresu.
W Szczecinie swoją karierę rozpoczęli Czesław Niemen, Maryla Rodowicz czy Karin Stanek.
Zbigniew Wróblewski mieszka w Szczecinie od 1947 roku. Jest zawodowym fotografem i instruktorem fotografii i filmu. Udokumentował m.in. wydarzenia związane ze szczecińskim big-beatem i środowisko "Chłopców z Sorrento", z którego wywodził się wokalista Czerwono-Czarnych, Henryk Fabian.
Zobacz także
2017-04-20, godz. 21:11
65 lat małżeństwa Kulmów
Joanna i Jan Kulmowie obchodzili na Uniwersytecie Szczecińskim żelazny jubileusz, czyli 65. rocznicę swojego ślubu.
» więcej
2017-04-20, godz. 08:11
Pamiętali o powstańcach z getta
Szczecinianie pamiętali o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim. W środę, w 74. rocznicę wybuchu zrywu, w siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie odbyło się okolicznościowe spotkanie. Ze spektaklem poetycko-muzycznym…
» więcej
2017-04-19, godz. 19:41
Żelazny jubileusz Kulmów w Szczecinie
Joanna Kulmowa - poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz Jan Kulma - reżyser, muzyk, filozof, pisarz - obchodzą 65. rocznicę ślubu czyli żelazny jubileusz.
» więcej
2017-04-16, godz. 18:57
Trwają prace nad scenariuszem wystawy stałej Muzeum Historii Polski
Ma być nowoczesna, multimedialna i ukazująca najdawniejsze dzieje Polski po czasy współczesne - w Muzeum Historii Polski trwają prace nad koncepcją wystawy stałej.
» więcej
2017-04-16, godz. 15:29
Polski film w finale konkursu w Cannes
Szansa na Złotą Palmę dla polskiego reżysera, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Krótkometrażowy film Grzegorza Mołdy "Koniec widzenia" znalazł się w finale konkursu w Cannes.
» więcej
2017-04-15, godz. 18:36
Poznaliśmy laureatkę nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego
Marta Nieradkiewicz została laureatką nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego. Aktorka była nominowana za role w filmach "Zjednoczone stany miłości" oraz "Kamper".
» więcej
2017-04-13, godz. 14:26
Historyczny moment dla XIV-wiecznego kościoła w Jasienicy [ZDJĘCIA]
Najprawdopodobniej po raz pierwszy dźwięki organów rozbrzmiały XIV-wiecznym kościele w Jasienicy.
» więcej
2017-04-13, godz. 13:03
The Rolling Stones zagrali w Warszawie pół wieku temu [WIDEO]
Mija 50 lat od legendarnego koncertu The Rolling Stones w Warszawie. 13 kwietnia 1967 roku zespół zagrał dwa koncerty w Sali Kongresowej. Pomysł występu w Warszawie pochodził od członków zespołu.
» więcej
2017-04-11, godz. 21:41
Ponad setka gryfów w Szczecinie. Gdzie ich szukać? [ZDJĘCIA]
Ponad 120 gryfów znalazł w Szczecinie Szymon Jeż. Postanowił je sfotografować i pokazać w jednej książce, którą zatytułował "Gryfy w Szczecinie". Wyszedł z tego przewodnik po mieście, z gryfem w roli głównej. Premiera książki…
» więcej
2017-04-11, godz. 08:40
Dzień Radia w Polsce
11 kwietnia to Dzień Radia w Polsce. Ten dzień uchwaliło w 1923 stowarzyszenie radiotechników polskich.
» więcej