Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Wystawę "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku". Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Wystawę "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku". Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Wystawę o polskim ziemiaństwie w XX wieku można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Wernisaż odbył się w piątek po południu.
Ekspozycja opowiada o polskim ziemiaństwie na podstawie historii kilkunastu wybranych rodzin. Wśród nich znalazły się rody arystokratyczne, takie jak Lanckorońscy czy Radziwiłłowie, ale też skromne rodziny szlacheckie, np. Lutosławscy, Czapscy czy Pileccy.

Ich historie, wyznawane systemy wartości oraz styl życia prezentowane są na kilkudziesięciu planszach, które stanęły w muzeum. Na tablicach można też znaleźć informacje o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939-1945 przez totalitaryzmy: nazistowski i komunistyczny oraz o jej wywłaszczeniu po 1944 roku, w okresie Polski Ludowej.

- Historia takiej rodziny to historia Polski w pigułce - mówi kuratorka wystawy Agnieszka Łuczak. - Czytając o nich można natrafić na historię jakiegoś pradziadka, który na przykład razem z Janem III Sobieskim uczestniczył w odsieczy pod Wiedniem bądź brał udział w Powstaniu Styczniowym. Przykładowo, dziadek Witolda Pileckiego był powstańcem styczniowym. Nikt nie postrzega Witolda Pileckiego jako ziemianina, a przed wojną prowadził on typowe życie średniozamożnego ziemianina, a potem okazał się jednym z sześciu najmężniejszych ludzi świata.

Wystawę "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku" przygotowały oddziały IPN w Poznaniu i Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. W szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy będzie można ją oglądać do 31 sierpnia.
- Historia takiej rodziny to historia Polski w pigułce - mówi kuratorka wystawy Agnieszka Łuczak.

Zobacz także

2017-09-08, godz. 19:28 "Bazgroły" Leszka Żebrowskiego w Galerii pod Piramidą Ponad 60 plakatów Leszka Żebrowskiego można oglądać od piątku w Książnicy Pomorskiej w Galerii Pod Piramidą. Wystawa czynna będzie przez cały wrzesień. » więcej 2017-09-08, godz. 12:03 Nagrody miesięcznika "Teatr" dla Augustynowicz i Falkowskiego Anna Augustynowicz i Grzegorz Falkowski laureatami nagrody miesięcznika "Teatr" za sezon 2016/2017. » więcej 2017-09-06, godz. 08:05 Mija 10 lat od śmierci Luciano Pavarottiego Rocznicę upamiętni wiele imprez, w tym wielki koncert w Weronie, transmitowany przez pierwszy program telewizji RAI. » więcej 2017-09-03, godz. 20:58 Finał Turnieju Muzyków Prawdziwych w szczecińskiej Filharmonii [ZDJĘCIA] Najlepsi śpiewacy, instrumentaliści i tancerze wystąpli w szczecińskiej Filharmonii. Odbył się tam koncert finałowy Turnieju Muzyków Prawdziwych. Wystąpili w nim wyróżnieni i nagrodzeni uczestnicy tegorocznej, trzeciej edycji t… » więcej 2017-09-03, godz. 15:35 Tańcowali w filharmonii [ZDJĘCIA] Hol Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zamienił się w sobotę wieczorem w Dom Tańca. Ustawiona tam scena została otwarta dla wszystkich artystów uczestniczących w Turnieju Muzyków Prawdziwych. » więcej 2017-09-02, godz. 22:31 Hamlet inaczej na deskach Teatru Polskiego, przygotowania do premiery Trwają przygotowania do pierwszej premiery nowego sezonu w Teatrze Polskim w Szczecinie. Tomasz Obara reżyseruje "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" Ivo Brešan'a. » więcej 2017-09-02, godz. 18:08 Kolejna odsłona Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku" "Na gotyckim szlaku" to połączenie wiekowej architektury i sztuki z muzyką dawną. Przewodnicy przedstawiają historię pomorskich zabytków, w niektórych z nich można usłyszeć muzykę z epoki. » więcej 2017-09-02, godz. 17:45 Darz Bór w Połczynie-Zdroju Po raz 16. w Połczynie-Zdroju odbywają się Euroregionalne Spotkania Łowieckie Darz Bór. » więcej 2017-09-01, godz. 23:34 Nowowiejski rewelacyjny podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych [ZDJĘCIA] Obchodzona w tym roku 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego to wyjątkowy pretekst, by przyjrzeć się jego twórczości. Nowowiejski chętnie korzystał z bogactwa polskiego folkloru, pisał pieśni i utwory inspirowane melodiami z… » więcej 2017-09-01, godz. 13:02 Awantura o skarb z Miastka O znalezisko sprzed prawie trzech tysięcy lat spierają się muzea w Koszalinie i Lęborku. Sprawę bada też prokuratura. » więcej
309310311312313314315