Muzyka słynnego kompozytora Andrzeja Panufnika będzie rozbrzmiewać przez najbliższe dni w Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu. W czwartek rozpoczyna się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum".
- Cieszę się, że tu jestem. To dla mnie wielki zaszczyt, że muzyka mojego męża będzie prezentowana w ramach tego wyróżniającego się festiwalu - mówi Jessel-Panufnik.
Podczas części koncertów przed publicznością zaprezentuje się Orkiestra Filharmonii Lwowskiej. Będzie jej można np. posłuchać na żywo już w ten piątek w szczecińskiej filharmonii. W rolę dyrygenta wcieli się m.in. Volodymyr Syvokhip z Ukrainy.
- Już po próbach wiemy, że jest to bardzo ważna muzyka nie tylko dla Polski. Pierwszy raz zagramy te znakomite utwory - mówi Syvokhip.
"Sacrum Non Profanum" potrwa do 26 sierpnia. Poza koncertami w Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu w programie festiwalu są też wydarzenia towarzyszące. To m.in. wystawa fotografii lady Camilli Jessel-Panufnik pod tytułem "Andrzej Panufnik - Życie i Twórczość" oraz seans filmu "Tata zza żelaznej kurtyny". Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.sacrumnonprofanum.eu .
Andrzej Panufnik to jeden z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Jest autorem m.in. dziesięciu symfonii, dwóch uwertur oraz czterech koncertów solowych. Artysta nielegalnie wyjechał z Polski do Wielkiej Brytanii w 1954 roku. Nie mógł pogodzić się z doktryną socrealizmu i ograniczeniami w sztuce narzucanymi przez komunistyczną władzę.
Zobacz także
2017-04-09, godz. 21:14
"Nadzieja" najlepsza na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej
Chór "Nadzieja" zdobył Grand Prix 4. Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej. Chór z Nakła nad Notecią, w opinii międzynarodowego jury, był najlepszym z 20 występujących w Szczecinie zespołów wokalnych. Finału…
» więcej
2017-04-09, godz. 16:58
Misterium Pasyjne w kościele seminaryjnym, wstęp wolny
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wystąpi w niedzielę wieczorem z Misterium Pasyjnym w Kościele Wyższego Seminarium Duchownego.
» więcej
2017-04-08, godz. 21:07
Mały Konkurs Recytatorski bez błędów
Ponad 80 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całego województwa wzięło udział w Małym Konkursie Recytatorskim w Szczecinie. Na scenie Teatru "Piwnica przy Krypcie" w Zamku Książąt Pomorskich dzieci - nie bez tremy - zaprezentowały…
» więcej
2017-04-08, godz. 19:33
Prapremiera we Współczesnym: Feinweinblain. W starym radiu diabeł pali
Prapremiera w Teatrze Współczesnym: „Feinweinblain. W starym radiu diabeł pali" to tekst-laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015, jeden z najlepszych nowych, polskich dramatów napisanych przez debiutantkę, Weronikę Murek. To…
» więcej
2017-04-08, godz. 08:49
Muzyka Pasyjna w Szczecinie. Międzynarodowy festiwal w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncertem w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie zainaugurowano wieczorem IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pasyjnej. Wystąpiły m.in. chóry Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
» więcej
2017-04-07, godz. 17:38
"Szczecinianie" przed egzaminem [WIDEO]
Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie" gościł w piątek u Kamili Olkusz i Grzegorza Lamenta w programie "Radio Szczecin w Pracy".
» więcej
2017-04-07, godz. 13:05
Wymierne wsparcie w ramach programu "Społecznik"
Półtora miliona złotych dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych - województwo zachodniopomorskie uruchamia program "Społecznik".
» więcej
2017-04-07, godz. 09:57
"Emanacje" w Filharmonii Szczecińskiej, wystawa prac Artura Trojanowskiego [ZDJĘCIA]
Dzieła jednego z najpopularniejszych malarzy w Polsce wystawiane są w szczecińskiej filharmonii.
» więcej
2017-04-07, godz. 08:50
Premiera nowego numeru "eleWatora"
Najnowszy "eleWator", szczeciński kwartalnik literacko-kulturalny, poświęcony jest życiu i twórczości rosyjskiego pisarza i poety Wielimira Chlebnikowa.
» więcej
2017-04-06, godz. 22:13
Klub 13 Muz ma nową Galerię Sztuki [ZDJĘCIA]
Dwa niewielkie pomieszczenia przy wejściu do klubu zostały zaadoptowane na sale wystawiennicze. Galeria Jedna/Druga ma konfrontować postawy twórcze.
» więcej