Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Koncerty, naukowe seminaria, wycieczki, dyskusje, pokazy filmowe oraz nabożeństwa przygotowano w ramach Szczecińskich Obchodów 500-lecia Reformacji, które rozpoczną się 25 października.
Jak podkreśla ksiądz Sławomir Sikora z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Szczecinie, Kościoły Luterańskie na całym świecie przygotowywały się do tego jubileuszu przez ostatnie 10 lat.

- Kościoły Luterańskie zrzeszone w ramach Światowej Federacji Luterańskiej i Kościół Rzymskokatolicki w 2013 roku wydały wspólny dokument pod nazwą "Od konfliktu do wspólnoty". Doszliśmy do momentu, kiedy na to co wydarzyło się w 1517 roku potrafimy spojrzeć w podobny sposób - mówi ksiądz Sikora.

Ogólnoświatowe obchody 500-lecia Reformacji rozpoczęły się w protestanckiej Szwecji z udziałem papieża Franciszka. Jak zaznacza Bożena Bojaczewska, główna organizatorka szczecińskich obchodów i prezes Fundacji Animatus, w Szczecinie, wzorem światowych chrześcijan, ten jubileusz będzie obchodzony wspólnie. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej świętego Jakuba Apostoła, a obchody zakończy nabożeństwo ekumeniczne u Luteran.

- Program tych obchodów jest wypadkową tego wszystkiego, co nam w duszy grało - mówi Bojaczewska. - Przygotowaliśmy m.in. część kulturalną, bo pamiętajmy, że Reformacja to nie tylko ruch religijny, to również ruch społeczny, kulturowy, a także polityczny.

Stąd w programie m.in. koncert muzyki dawnej w katedrze, zwiedzanie Szczecina śladami reformacji czy pokaz filmu o Marcinie Lutrze. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.reformacja.szczecin.pl . Szczecińskie Obchody 500-lecia Reformacji potrwają do 31 października.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-04-16, godz. 21:53 Uczniowie i nauczyciele na jednej scenie Wystąpili na scenie ze swoimi nauczycielami. W ramach festiwalu Dzień Głosu, uczniowie jednej ze szczecińskich szkół zaśpiewali m.in. pieśni Mieczysława Karłowicza czy arie z "Czarodziejskiego fletu". » więcej 2018-04-16, godz. 16:17 Dzień Głosu w Szczecinie. Młodzi wokaliści na scenie Uczniowie szkół muzycznych zaśpiewają podczas czwartej edycji festiwalu "Dzień Głosu" w Szczecinie. Koncert odbędzie się w poniedziałek wieczorem. » więcej 2018-04-16, godz. 08:08 "Nie z tej bajki" z Trzebieży najlepszym spektaklem Przedstawienie „Nie z tej bajki" Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży zdobyło nagrodę za najlepszy spektakl podczas Ogólnopolskiego Spotkania Małych Form Teatralnych w Warszawie. » więcej 2018-04-15, godz. 08:48 #Witkacy w szczecińskiej filharmonii Warszawska muzyczna kooperatywa Hashtag Ensemble wystąpiła w sobotę wieczorem w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-04-14, godz. 13:19 Festiwal "Tradycja od:nowa". W Mostach i Kliniskach Impreza organizowana przez Teatr Brama, jest częścią międzynarodowego projektu "Caravana Next". Jej głównym celem jest spotkanie i "uruchomienie" mieszkańców oraz lokalnych społeczności do wspólnego działania. » więcej 2018-04-14, godz. 09:11 Zmarł czeski reżyser filmowy Miloš Forman W wieku 86 lat zmarł reżyser filmowy Miloš Forman - poinformowały czeskie media. » więcej 2018-04-13, godz. 17:05 "Świat zgładzony w Katyniu". Wystawa ku pamięci ofiar Historie 18 ofiar zbrodni katyńskiej przedstawia plenerowa wystawa, którą można oglądać na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Plansze ze zdjęciami oraz biogramami pomordowanych w 1940 roku przez Sowietów stanęły tam z okazji obchodów… » więcej 2018-04-13, godz. 13:03 To będzie pierwsza taka promocja. Jest nowy tomik wierszy Sawickiego To będzie pierwsza w Polsce premiera tomiku poetyckiego w internecie. Szczeciński poeta Bartosz Sawicki opublikował swój trzeci zbiór poezji "Luminal". W ramach promocji, autor będzie deklamował wiersze podczas specjalnego koncertu. » więcej 2018-04-13, godz. 10:58 Zabobon czy pechowy dzień? Dziś podobno "wszystko zdarzyć się może" - mamy piątek 13. Ta data to dla wielu oznacza wzmożoną czujność i czyhającego na każdym kroku pecha. » więcej 2018-04-13, godz. 10:28 12-latkowie przygotowali spektakl Zinterpretowali na nowo klasykę - teraz pojadą na europejski festiwal. Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich STO w Szczecinie stanęli na podium ogólnopolskiego finału konkursu Odyseja Umysłu. » więcej
272273274275276277278