Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Wystawa "Na zachód przybyli nauczyciele. Janina Szczerska - pedagog w nowej rzeczywistości". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Wystawa "Na zachód przybyli nauczyciele. Janina Szczerska - pedagog w nowej rzeczywistości". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kiedy w 1945 roku do Szczecina przybywają pierwsi Polacy, wśród nich jest Janina Szczerska, nauczycielka - polonistka. Przyjechała tu wracając do domu z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W czasie wojny była dwukrotnie aresztowana i skazana na karę śmierci za działalność w Armii Krajowej.
W okresie międzywojennym studiowała filologię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie uzyskała tytuł magistra filologii klasycznej i polonistyki. Po studiach pracowała najpierw w gimnazjum męskim w Stryju, a następnie przez blisko dziesięć lat - aż do wybuchu wojny - była dyrektorką Państwowego Gimnazjum Żeńskiego w Siedlcach.

Kiedy przyjechała do Szczecina rozpoczęła organizowanie szkolnictwa w naszym mieście. Początkom oświaty w powojennym Szczecinie i pracy Janiny Szczerskiej poświęcona jest wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Nosi tytuł "Na zachód przybyli nauczyciele. Janina Szczerska - pedagog w nowej rzeczywistości".

Janina Szczerska to ikona powojennego szkolnictwa w Szczecinie - mówi Anna Lew-Machniak, kuratorka wystawy.

- Nauczycielka, ale przede wszystkim pierwsza dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Funkcje tę pełniła w sumie przez 13 lat. Najpierw w latach 1945-1951, a po raz drugi 1959-1965 rokiem - mówi Lew-Machniak.

Przez laty na antenie Radia Szczecin Janina Szczerska bardzo mile wspominała swoich uczniów.

- Doktor Zosia Kaniewska, moja ukochana, prawie jak córka. Baran, to był jeden z pierwszych uczniów, poseł ziemi szczecińskiej Siedlewski - wyliczała Szczerska.

Wystawa czynna będzie w Muzeum Historii Szczecina do końca roku.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2017-08-29, godz. 17:50 Bierz aparat, jedź do Golic na plener Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na bezpłatny plener fotograficzny "Golice - wioska obrazu". » więcej 2017-08-29, godz. 10:38 "Jan III Sobieski-polski król w Wiedniu". Wyjątkowa wystawa w stolicy Austrii Wystawę poświęconą polskiemu królowi Janowi III Sobieskiemu można oglądać w muzeum Winterpalais w Wiedniu. To z okazji zbliżającej się rocznicy Bitwy Wiedeńskiej. » więcej 2017-08-28, godz. 14:32 Rozpoczęcie sezonu Teatru Współczesnego Dziewięć premier, w tym aż cztery prapremiery odbędą się nowym sezonie Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2017-08-28, godz. 13:06 Dokument szczecinianina nagrodzony na Solanin Film Festiwalu [ZDJĘCIA] Dokument "Droga powrotna" w reżyserii Szczecinianina Mateusza Żeglińskiego z Akademii Sztuki w Szczecinie nagrodzony na 9. Solanin Film Festiwalu w Nowej Soli. » więcej 2017-08-27, godz. 18:04 Bramat w Goleniowie. Startują spotkania teatralne Bramat czyli Goleniowskie Spotkania Teatralne rozpoczyna się w niedzielę. Festiwal odbędzie się już po raz 18. » więcej 2017-08-27, godz. 13:54 Fama zakończona. Nagrody rozdane [ZDJĘCIA] Zakończył się 47. Festiwal Fama. Nagrody zostały wręczone podczas sobotniego koncertu finałowego w świnoujskim amfiteatrze. » więcej 2017-08-26, godz. 19:00 Sacrum Non Profanum dobiega końca. Ostatni akord w Trzęsaczu Kończy się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Ostatni koncert odbędzie się w sobotę wieczorem w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu. » więcej 2017-08-26, godz. 18:50 Spotkanie na gotyckim szlaku. Festiwal zawitał do Trzebiatowa Pałac nad Młynówką i Kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Trzebiatowie - to miejsca, które w sobotę odwiedzą uczestnicy VIII Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku". Autokar pełen widzów wyjechał… » więcej 2017-08-26, godz. 15:49 Historia Polski opisana po szwedzku. Nowa książka Szulca Na księgarskich półkach w Szwecji pojawiła się w tym tygodniu nowa książka, opisująca historię Polski. Jest to pierwsza tego typu publikacja napisana w języku szwedzkim przez autora urodzonego w Polsce. » więcej 2017-08-26, godz. 14:44 Historia szczecińskiego big beatu w Ogrodzie Różanym [ZDJĘCIA] „Młodzież z Sorrento - była na czasie z modą, tańcem, no i oczywiście z nową muzyką o sile Wezuwiusza , która nazywała się rock and roll" - czytamy na okładce książki Wojciecha Rapy „Ferajna z kawiarni Sorrento”. W sobotę… » więcej
318319320321322323324