Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

"Twój Vincent". Mat. dystrybutora, źródło: www.www.youtube.com/NEXTFILMPL
"Twój Vincent". Mat. dystrybutora, źródło: www.www.youtube.com/NEXTFILMPL
Reżyserka filmu "Twój Vincent" Dorota Kobiela z niecierpliwością czeka na galę rozdania Złotych Globów. W tym roku do tej nagrody, w kategorii najlepsza animacja, nominowany jest jej film, który zrealizowała wspólnie z Hugh Welchmanem.
"Twój Vincent" to opowieść o tragicznej postaci Vincenta van Gogha, która jest też próbą rozwikłania zagadki śmierci malarza. Film powstawał w dwóch etapach: najpierw został zagrany przez aktorów, następnie każda z 65 tysięcy klatek filmowych została namalowana przez 125 malarzy z całego świata.

Dorota Kobiela przyznała, że będzie oglądać galę rozdania nagród z dreszczykiem emocji. Podkreśliła, że bardzo chciałaby zdobyć nagrodę, ale z ekipą nie nastawia się ani na zwycięstwo, ani na porażkę. Zaznaczyła, że trudno przewidzieć jaki może być werdykt, ponieważ "amerykańska krytyka jest nieprzewidywalna".

Reżyserka przyznała też, że już sama nominacja do Złotego Globu jest wyjątkowym i niespodziewanym wyróżnieniem. Wspomina, że kiedy zaczynała pracę nad tym projektem i ktoś by jej powiedział jakie sukcesy odniesie jej film, to byłaby dla niej abstrakcja. Zarazem - dodaje - jest to dla niej ogromna radość, satysfakcja i wyróżnienie, że "krytyka" doceniła "Twojego Vincenta". Poza tym, jak podkreśla Kobiela, to wyjątkowa sytuacja, że za pełnometrażowym filmem animowanym "stoi kobieta" i być może to "przeciera ścieżki". Reżyserka podkreśliła też, że ta nominacja jest ważna również dla animacji w Polsce.

Dorota Kobiela zaznaczyła także, że nominacja do Złotego Globu jest ważnym docenieniem pracy całej ekipy. - Zarówno malarze, jak i inne osoby włożyły w ten film kawał życia, pracy twórczej oraz serca i jest to pewnego rodzaju ukoronowanie wysiłku - dodała.

Robert Gularczyk, odtwórca roli Vincenta van Gogha podkreśla, że nominacja do Złotego Globu to ogromne wyróżnienie. Przypomina, że Złote Globy to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, a nominacja niezmiernie go cieszy, ponieważ kiedy Dorota Kobiela i Hugh Welchman zaczynali pracę nad tym filmem, nikt nie spodziewał się, że będą w stanie rywalizować z największymi produkcjami animowanymi na świecie. - Tymczasem - jak dodaje Gularczyk - ta nominacja pokazuje, że tak się dzieje.

Aktor zaznacza, że rola van Gogha była jego debiutem na dużym ekranie, dlatego niezależnie od tego czy film "Twój Vincent" otrzyma Złoty Glob, czy nie, to dla niego jest to wyjątkowa produkcja. Jak podkreśla, ten film dał mu pewność siebie, która pozwoliła mu stać się lepszym aktorem i to jest dla niego najważniejszą nagrodą. - Jest niezwykle przyjemnie móc sobie wpisać do CV, że wzięło się udział w filmie, który był nominowany do Złotego Globu, a może go nawet dostał - dodaje aktor.

Polsko-brytyjska produkcja konkuruje o Złoty Glob z filmami: "Coco", "Dzieciak rządzi", "The Breadwinner" i "Fernando".

Na początku grudnia "Twój Vincent" otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film animowany 2017 roku. Wygrał też konkurs filmów animowanych w Szanghaju oraz zdobył nagrodę publiczności na najważniejszym festiwalu animacji - w Annecy we Francji.

Więcej o filmach i premierach kinowych można poczytać na podstronie naszej audycji "Spór w kinie" .

Relacja Witolda Banacha/Informacyjna Agencja Radiowa
Relacja Witolda Banacha/Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz także

2018-05-19, godz. 16:20 Pleciuga, Czerwony Kapturek, Babcia oraz Wilk - zapraszają dużych i małych Historię małej dziewczynki, która dzielnie przemierza ciemny las, by dostarczyć chorej babci koszyk pełen pyszności czyli Czerwonego Kapturka zna każdy z nas. Tym razem opowieść - na scenie Teatru Lalek Pleciuga - ma formę musicalu… » więcej 2018-05-19, godz. 15:41 Szczeciński Spacer Miejski - tym razem: śladami PRL "Szczecin śladami PRL" to kolejny spacer miejski, na który wybrali się w sobotę szczecinianie. Szlak prowadził od placu Szarych Szeregów (kiedyś Sprzymierzonych i Lenina), przez sklep rybny, gdzie do dziś produkowany jest paprykarz… » więcej 2018-05-18, godz. 15:25 "W krainie czaru i uśmiechu". Jest książka o początkach Opery Promocja książki Krystyny Pohl "W krainie czaru i uśmiechu, czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej" odbyła się w czwartek wieczorem w szczecińskiej Operze na Zamku. » więcej 2018-05-18, godz. 09:34 Europejska Noc Muzeów to fenomen Szczecińska edycja Europejskiej Nocy Muzeów pokazuje, że w mieście jest duże zapotrzebowanie na kulturę - mówił w "Rozmowie Pod Krawatem" dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie - Lech Karwowski. » więcej 2018-05-14, godz. 10:58 Miał niepowtarzalną barwę głosu. 20 lat od śmierci legendy 20 lat temu, 14 maja 1998, roku zmarł Frank Sinatra, legendarny amerykański piosenkarz, obdarzony niepowtarzalną, aksamitną barwą głosu. Był jednym z najlepszych wokalistów wszech czasów. Zasłynął takimi przebojami jak: "Strangers… » więcej 2018-05-14, godz. 07:29 Szczeciński chór wygrał międzynarodowy konkurs w Holandii Chór Akademii Morskiej w Szczecinie najlepszy na Międzynarodowym Festiwali Chóralnym w holenderskim Cantarode. » więcej 2018-05-14, godz. 07:22 "Cudowna muzyka. Jest dla mnie wielką radością i łaską" Aldona Bartnik wspaniała sopranistka z Consortium Sedinum zachwyciła publiczność XV Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2018-05-13, godz. 09:34 Owacje na stojąco i zachwyt widzów. "Dzieci z dworca ZOO" po premierze Premiera "Dzieci z dworca ZOO" w wersji baletowej odbyła się w sobotę wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. Historię nastoletniej narkomanki z powieści Christiane Very Felscherinow przeniósł na scenę wybitny choreograf Robert … » więcej 2018-05-12, godz. 20:36 Festiwal w Cannes: Długa owacja na stojąco po polskim filmie To znakomity czas dla polskiego filmu - mówią aktorzy "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, którzy od czwartkowej premiery na festiwalu w Cannes udzielili kilkudziesięciu wywiadów dziennikarzom z całego świata. » więcej 2018-05-12, godz. 18:10 Szczecin: Niemiecki dar dla najstarszego kina na świecie [ZDJĘCIA] Niemiecki projektor na taśmę 35-milimetrową, z 1949 roku - trafił do szczecińskiego kina Pionier. Najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie otrzymało prezent od dr. Roberta Kreibiga, prawnika, szefa dwóch niemieckich stowarzyszeń… » więcej
274275276277278279280