Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Misterium Kolędowe w roku 2016. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Misterium Kolędowe w roku 2016. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Jeden z najlepszych bandoneonistów i akordeonistów w Polsce Wiesław Prządka wystąpi w sobotę z ChAPS-sem w Misterium Kolędowym. Misterium Kolędowe Chóru Akademickiego prof. Szyrockiego działa przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie technologicznym. Do programu, spośród ponad tysiąca polskich kolęd i pastorałek, wybrano te najbardziej znane i lubiane.
36 lat temu profesor Jan Szyrocki, twórca CHAPS-u zaproponował, by w ostatnia sobotę karnawału zaprosić mieszkańców Szczecina na wspólne kolędowanie. Ale nie chodzi o zwykłe śpiewanie kolęd.

- Formuła jest - uważam - genialna, by słuchacze przychodzili i mieli to co znają i co lubią, a jednocześnie mieli tę wartość dodaną. Od kilku lat udaje nam się zapraszać artystów z Polski, w minionym roku mieliśmy Joszko Brodę, w tym roku: Wiesław Prządka - mówi dyrygent chóru Szymon Wyrzykowski.

Początkowo zaprosiliśmy Marcina Wyrostka - kontynuuje Wyrzykowski.

- Niestety, Marcin się rozchorował, a nasze zaproszenie przyjął pan Wiesław Prządka: jest to wybitny polski akordeonista, improwizator, jedyny w Polsce bandoneonista, który - po wczorajszej próbie mogę to stwierdzić - świetnie wyczuł klimat naszego Misterium. Udało nam się stworzyć coś absolutnie niepowtarzalnego: jest zjawiskowo! - ocenił dyrygent.

Początek Misterium o godz. 19.30 w szczecińskiej Katedrze, wstęp jest wolny.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2018-09-27, godz. 17:36 Mariza na początek Meisinger Music Festival Mariza z zespołem, Waldemar Malicki, Soyoung Yoon i kilku innych wybitnych artystów wystąpi na rozpoczynającym się w czwartek w Szczecinie Meisinger Music Festivalu. » więcej 2018-09-27, godz. 06:38 Coraz więcej prywatnych muzeów w Polsce. Dyskusja w "RSnW" 134 tzw. "prywatne muzea" powstały w Polsce. To miejsca, w których kolekcjonerzy prezentują zainteresowanym swoje zbiory. Istnieją również takie placówki, które nie mają wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2018-09-26, godz. 14:58 Apel o bojkot filmu. "Przykład ohydnej, profanującej sacrum sztuki" Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy zaapelowało o bojkot filmu Wojciecha Smarzowskiego "Kler". Zdaniem stowarzyszenia, film jest "przykładem ohydnej, profanującej sacrum sztuki". » więcej 2018-09-26, godz. 12:50 Nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki W Szwecji ukaże się wkrótce nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki. Tym razem postać stworzona przez Astrid Lindgren, zamieni się w romską dziewczynkę i zamieszka, na owianych złą sławą, przedmieściach Sztokholmu. » więcej 2018-09-26, godz. 10:23 Opętany przywódca i ostatnie dni sekty. Premiera "Guru" w Szczecinie Dzieło Laurenta Petitgirarda zatytułowane "Guru" już w najbliższy piątek będzie miało swoją prapremierę na deskach Opery na Zamku w Szczecinie. To opowieść o ostatnich dniach sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. » więcej 2018-09-25, godz. 22:01 Bill Cosby skazany za molestowanie na minimum 3 lata więzienia Amerykański aktor Bill Cosby spędzi w więzieniu od 3 do 10 lat za molestowanie seksualne koszykarki Andrei Constand. Sąd w stanie Pensylwania orzekł wyrok wobec 81-letniego aktora w sprawie, która dotyczy wydarzeń z 2004 roku. W kwietniu… » więcej 2018-09-25, godz. 17:15 „Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła” Kolejne Zamkowe Forum Kultury już we wtorek w Zamku Książąt Pomorskich. Tym razem tematem forum jest „Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła”. » więcej 2018-09-25, godz. 10:54 Wspólne brzmienia w Szczecinie. Chór "AeMki" i Mikromusic na jednej scenie Zespół Mikromusic, Skubas, Smolik i Chór Akademii Morskiej wystąpili razem w szczecińskiej filharmonii. To w ramach piątej edycji projektu "Wspólne brzmienia". Koncert odbył się w poniedziałek wieczorem. » więcej 2018-09-24, godz. 18:21 "Mój ojciec - sierżant Laluś", czyli spisana historia Żołnierza Wyklętego Był ostatnim w powojennej Polsce Żołnierzem Wyklętym. Zginął w 1963 roku. Historię życia sierżanta Józefa Franczaka opisał jego syn Marek. » więcej 2018-09-24, godz. 16:31 "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego kandydatem do Oscara Członkowie komisji oscarowej zdecydowali, że polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, będzie najnowszy film Pawlikowskiego. » więcej
246247248249250251252