Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=kb-I17bS2Fc, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47436465
W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=kb-I17bS2Fc, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47436465
W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Był reżyserem i scenarzystą twórcą filmów krótkometrażowych i fabularnych, w tym "Monidło", "Party przy świecach", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Smoleńsk".
Antoni Krauze urodził się 4 stycznia 1940 w Warszawie. W 1966 ukończył studia na wydziale reżyserii łódzkiej filmówki. W maju 1968 roku związał się ze Studiem Filmowym „TOR”. Był asystentem Krzysztofa Zanussiego przy filmie "Struktura kryształu". Jako samodzielny reżyser pracuje od 1969. Zadebiutował wówczas krótkometrażowym filmem telewizyjnym "Monidło" na podstawie opowiadania Jana Himilsbacha. Brał także udział w przedsięwzięciach Piwnicy pod Baranami. Studiował również na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, współpracował z teatrem STS. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

Pierwszym kinowym filmem Antoniego Krauzego był dramat psychologiczny "Palec boży" z 1972 roku według powieści Tadeusza Zawieruchy. Kolejne filmy reżysera także oparte były często na prozie autorów współczesnych, jak "Strach" na podstawie powieści Zbigniewa Safjana, "Party przy świecach", który jest adaptacją opowiadania Jana Himilsbacha czy "Dziewczynka z hotelu Excelsior" powstały na bazie opowiadania Eustachego Rylskiego.

Od 1990 roku Krauze realizował głównie dokumenty, będące portretami twórców. Powstały wówczas między innymi filmy "Pisarz" o Witoldzie Zalewskim, "Idąc, spotykając…" o Stanisławie Różewiczu czy "Radość pisania" o Wisławie Szymborskiej.

W 2011 roku filmem "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoni Krauze wrócił do fabuły. Otrzymał za ten film wiele nagród, w tym nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Montrealu. "Czarny czwartek" jest rekonstrukcją wydarzeń z czwartku 17 grudnia 1970 roku. W wyniku pacyfikacji strajkujących robotników stoczni w Gdyni zginęło 45 osób. Film opowiada o losach jednego z zastrzelonych stoczniowców Brunona Drywy i jego rodziny. Przed premierą Antoni Krauze mówił, że pokazanie tych wydarzeń było dla niego spełnieniem zobowiązania.

"Chciałem zwrócić pamięć o tamtych czasach i o tych, którzy wtedy polegli albo żyją do dzisiejszego dnia z wielką traumą" - mówił wówczas reżyser.

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".

W 2016 roku na ekrany wszedł ostatni film reżysera - "Smoleńsk". Fabuła filmu osnuta jest wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku i katastrofy samolotu, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i pierwsza dama Maria Kaczyńska. Antoni Krauze chciał, by Polacy, którzy pójdą na jego film, zastanowili się, co wydarzyło się w Smoleńsku i po katastrofie - w Polsce.

"Jest takie stanowisko obowiązujące, że wszystko w tej sprawie zostało ustalone i żadne nowe fakty niczego nie zmienią. Ja cytuję to zdanie w filmie. Otóż bardzo zależało mi, aby ludzie nie wierzyli, że wszystko zostało ustalone i jeżeli pojawiają się nowe fakty, to, żeby zastanowili się, co się za tym kryje" - powiedział wtedy Antoni Krauze.

Po premierze "Smoleńska" w ubiegłym roku reżyser postanowił wycofać się z życia zawodowego. Mówił o tym odbierając Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Zobacz także

2017-07-24, godz. 17:46 Kilkuset wykonawców zgłosiło się do Festiwalu Młodych Talentów Ponad 400 wykonawców z całej Polski weźmie udział w Festiwalu Młodych Talentów - Nowa Energia. Impreza odbędzie się jesienią w Szczecinie. » więcej 2017-07-21, godz. 23:58 Morze, błękit i żaglowce. Wystawa na regaty otwarta [ZDJĘCIA] Prace przedstawiające m.in. morze, wodę czy żaglowce znalazły się na wystawie "Bezkres błękitu" w szczecińskiej galerii Kafle. Ekspozycję przygotowało dziewięcioro artystów specjalnie na zbliżający się zlot wielkich żaglowców… » więcej 2017-07-21, godz. 14:48 Szczecin European Film Festival - selekcja filmów trwa Rozpoczęła się selekcja filmów jesiennej edycji Szczecin European Film Festival. Od poniedziałku w Centrum Przemysłów Kreatywnych szczecińskiej Akademii Sztuki trwają obrady zespołu, który ma wyłonić ostateczną listę produkcji… » więcej 2017-07-21, godz. 11:57 Salvador Dali ekshumowany na wniosek domniemanej córki W Hiszpanii przeprowadzono ekshumację ciała Salvadora Dali. Dokonano jej na żądanie madryckiego sądu. Mieszkanka Girony, 61-letnia Pilar Abel, złożyła w sądzie pozew o ustalenie ojcostwa, gdyż twierdzi, że jej ojcem był właśnie… » więcej 2017-07-20, godz. 16:23 Sunrise Festival w Kołobrzegu, służby w gotowości W piątek w Kołobrzegu rozpoczyna się Sunrise Festival. Miasto odwiedzi kilkadziesiąt tysięcy fanów muzyki elektronicznej. Do wydarzenia od dawna przygotowuje się policja. » więcej 2017-07-19, godz. 19:25 Robert Glasper w Radiu Szczecin! [WYWIAD, ZDJĘCIA] Robert Glasper zakończył Szczecin Music Fest 2017 sobotnim koncertem na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Przed koncertem udało nam się z nim porozmawiać. » więcej 2017-07-19, godz. 17:24 Świnoujście zaprasza na festiwal poświęcony Markowi Grechucie Cugowscy: Krzysztof, Piotr i Wojciech, ponadto Edyta Geppert, Halina Kunicka, Piotr Machalica i Tadeusz Woźniak - wszyscy oni będą gośćmi 3. Festiwalu "Grechuta w Świnoujściu", który rozpocznie się w ostatnim dniu lipca. » więcej 2017-07-19, godz. 11:43 "Lato z Muzami" dobiegło końca. Krótkie podsumowanie [WIDEO] Około 10 tysięcy osób odwiedziło tegoroczne "Lato z Muzami" w Nowogardzie - szacują organizatorzy festiwalu. Impreza odbyła się po raz 21. » więcej 2017-07-15, godz. 22:20 Sobotnie "Lato z Muzami" [WIDEO, ZDJĘCIA] Projekcja filmu "Anatomia zła", w reżyserii Jacka Bromskiego, zakończy drugi dzień 21. festiwalu filmu, muzyki i malarstwa "Lato z Muzami". » więcej 2017-07-15, godz. 13:17 Odeszła Julia Hartwig, poetka, tłumaczka i eseistka Nie żyje Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Zmarła w piątek w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu skończyłaby 96 lat. Nie opublikowała wielu tomów poetyckich… » więcej
325326327328329330331