Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, spotkał się w środę w Szczecinie z przedstawicielami zachodniopomorskich instytucji i organizacji. Fot. Małgorza
Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, spotkał się w środę w Szczecinie z przedstawicielami zachodniopomorskich instytucji i organizacji. Fot. Małgorza
Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, spotkał się w środę w Szczecinie z przedstawicielami zachodniopomorskich instytucji i organizacji pozarządowych działających w sferze kultury, by zainicjować jubileuszowe projekty.
Rok 2019 Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rokiem Stanisława Moniuszki. To z okazji 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, autora pieśni, operetek, baletów i oper. Obchody, które w przyszłym roku będą odbywać się w całym kraju, są objęte patronatem UNESCO.

Jak mówił podczas spotkania w Szczecinie Waldemar Dąbrowski, wydawać by się mogło, że nazwisko Stanisława Moniuszki jest powszechnie znane, bo mamy ulice, szkoły, a nawet akademię jego imienia. - Natomiast dzieło i osoba jest nierozpoznane, nieprzepracowane nawet w poważnych gronach. Gdy zapytamy się o jakieś inne dzieło Moniuszki niż "Halka" czy "Straszny dwór", to poważni ludzie milczą, a młodzież nie ma zielonego pojęcia. Nikt nie wie, dlaczego jest on twórcą narodowego stylu - komentował pełnomocnik ministra.

Jak dodawał, czas to zmienić, bo dorobek Moniuszki jest imponujący i inspirujący. - Nie mówimy tutaj tylko o operach. Mówimy o wielkim zespole pieśni, znakomitym dziele sakralnym, które wyekspirowało z naszego katolicyzmu, z kościołów: msze, kantaty, litanie, utwory organowe, a w końcu mówimy o operetkach i baletach - wymieniał Dąbrowski.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji miejskich i wojewódzkich oraz organizacji pozarządowych zajmujących się muzyką poważną. Szczegółowy program obchodów ma być znany w ciągu najbliższych miesięcy.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-10-14, godz. 15:27 Cienie zapomnianych kultur ponownie w Kołbaczu Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego. » więcej 2017-10-14, godz. 12:45 Zmarła Anna Szałapak, artystka Piwnicy pod Baranami Nie żyje Anna Szałapak. Pieśniarka i artystka kabaretu "Piwnica Pod Baranami" zmarła 14 października, po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 65 lat. » więcej 2017-10-13, godz. 22:32 Procol Harum zagrało w Arenie Szczecin [ZDJĘCIA] Dziennikarz Radia Szczecin Grzegorz Lament poprowadził koncert brytyjskiej grupy Procol Harum. Zespół wystąpił w piątek na żywo w Arenie Szczecin w ramach trasy promującej nową płytę pod tytułem „Novum”. Kolejny koncert tej… » więcej 2017-10-13, godz. 21:58 Ruszył 5. Festiwal Czytania "Odkrywcy wyobraźni" [ZDJĘCIA] Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kowalewski, Michał Ogórek i Anna Kamińska to goście pierwszego dnia 5. Festiwalu Czytania "Odkrywcy Wyobraźni" , który rozpoczął się w piątek w Szczecinie. » więcej 2017-10-13, godz. 14:33 "Wielka Tajemnica" w cerkwi [ZDJĘCIA] Opowieść o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa przedstawia 10 ikon autorstwa Anny Kiłyk, które od czwartku można oglądać na wystawie w Cerkwi Grecko-Katolickiej w Szczecinie. » więcej 2017-10-12, godz. 20:35 W 13 Muzach o bohaterze dwóch narodów Blisko 50 osób uczestniczyło w prelekcji dr. Wojciecha Łopucha pt. "Tadeusz Kościuszko - Bohater Dwóch Narodów". Spotkanie odbyło się w Sali Kominkowej Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. » więcej 2017-10-12, godz. 14:36 "Mamy swój złoty pociąg" [ZDJĘCIA] Kolejne zatopione jednostki na dnie Bałtyku odnaleźli pracownicy kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego. To kontynuacja projektu „Wraki Kołobrzegu". » więcej 2017-10-12, godz. 07:12 "Tadzio. Równanie cienia". Nowa wystawa w Trafo Wystawę pt. "Tadzio. Równanie cienia" można od środy oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Swoje prace prezentuje na niej Grupa Budapeszt, którą tworzą Igor Krenz, Michał Libera i Daniel Muzyczuk. To ekspozycja specjalnie przygotowana… » więcej 2017-10-11, godz. 08:07 Bliska współpracownica Miłosza gościem Zamkowych Spotkań Była jego bibliografem, edytorką dzieł i sekretarką - pracowała z nim 8 lat, po jego powrocie do Polski. We wtorek gościem Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką była Agnieszka Kosińska - najbliższa współpracowniczka Czesława… » więcej 2017-10-10, godz. 23:36 Wielcy Koncertmistrzowie wracają Wracają Wielcy Koncertmistrzowie Baltic Neopolis Orkiestry. W środę podczas festiwalu na wyspie Uznam i w czwartek w Szczecinie z młodymi muzykami wystąpią: brytyjski skrzypek Hugo Ticciati oraz altowiolista z RPA Gareth Lubbe. » więcej
310311312313314315316