Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja obchody Wielkanocy rozpoczęły się przed północą - uroczystą procesją wokół cerkwi i biciem dzwonów. Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Chrześcijanie obrządku wschodniego, zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzą w niedzielę Wielkanoc. W Szczecinie świętują grekokatolicy i prawosławni.
W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja obchody Wielkanocy rozpoczęły się przed północą - uroczystą procesją wokół cerkwi i biciem dzwonów. Potem wierni wzięli udział w paschalnej jutrzni i pierwszej świątecznej liturgii. W cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej trwa uroczysta jutrznia Zmartwychwstania i pierwsza Eucharystia.

- Zmartwychwstanie Chrystusa to nie dawna historia, to dzieje się na naszych oczach - mówi ks. Robert Rosa z parafii greckokatolickiej w Szczecinie. - To Zmartwychwstanie jego ma odniesienie też do naszego życia, że tak jak on zmartwychwstał my możemy żyć wiecznym życiem. Razem z nim. Dlatego te piękne hymny są śpiewane w naszej tradycji w tych paschalnych dniach. Zmartwychwstanie Twoje Chryste, Zbawicielu. Aniołowie opiewają na niebiosach. Pozwól i nam czystym sercem Ciebie chwalić.

- Nie ma ważniejszego momentu dla chrześcijanina niż zmartwychwstanie - podkreśla ks. Paweł Stefanowski z parafii prawosławnej. - Chciałbym, żeby radość paschalna trwała przy człowieku cały rok. Św. Serafin z Sarowa, jeden z bardziej znanych świętych w świecie słowiańskim, ale także greckim, zwykł witać się z każdym człowiekiem przez cały rok "Chrystus Zmartwychwstał" i tego życzę. Radości paschalnej przez cały rok.

Po nabożeństwach w cerkwi wierni rozpoczynają śniadanie wielkanocne, które zaczyna się od dzielenia pokarmami poświęconymi w Wielką Sobotę. Na stole dominują jajka, potrawy mięsne i ciasta, czyli wszystko to, co było zabronione w czasie 40-dniowego postu, poprzedzającego święto.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2019-05-04, godz. 09:50 Kończy się Szczecin Classic Festiwal W piątek, późnym wieczorem w Akademii Sztuki, przy sali wypełnionej po brzegi, zabrzmiały kompozycje Łukasza Górewicza. » więcej 2019-05-01, godz. 17:33 Tysiące gitar zagrało "Hey Joe". Rekord pobity Gitarowy Rekord Guinnessa pobity. Na wrocławskim rynku utwór Jimiego Hendrixa "Hej Joe" zagrały 7423 gitary. To o 12 więcej niż przed rokiem. » więcej 2019-05-01, godz. 15:21 Zmarła liderka Tercetu Egzotycznego Nie żyje Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, wokalistka i założycielka Tercetu Egzotycznego. Artystka zmarła w szpitalu w wieku 78 lat. Informacja o jej śmierci znalazła się na oficjalnym profilu facebookowym zespołu. » więcej 2019-05-01, godz. 08:59 Mistrz zagrał z uczniami. "Jest po prostu genialny" [ZDJĘCIA] Skrzypek Bartłomiej Nizioł wystąpił we wtorek ze swoimi uczniami w kolejnym koncercie w ramach Szczecin Classic Festiwal. » więcej 2019-04-30, godz. 08:35 "Zapiski z wygnania" inaugurują 54. Kontrapunkt Spektakl "Zapiski z wygnania" Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer zainaugurował 54. Kontrapunkt, czyli Przegląd Teatrów Małych Form. To prolog przed rozpoczynającym się za tydzień Festiwalem. W sztuce zrealizowanej przez Teatr Polonia… » więcej 2019-04-29, godz. 17:12 "Zapiski z wygnania" prologiem Kontrapunktu Prolog Kontrapunktu, czyli 54. Przeglądu Teatru Małych Form już w poniedziałek. Na scenie Teatru Współczesnego "Zapiski z wygnania" Sabiny Baral. » więcej 2019-04-28, godz. 08:22 "Wspaniały. Rewelacja. Szczecin górą". Znakomici wirtuozi zagrali w Technoparku Pomerania [ZDJĘCIA] Sonaty skrzypcowe Paderewskiego, Stojewskiego i Żeleńskiego w interpretacji skrzypka Bartłomieja Nizioła i pianisty Michała Francuza zainaugurowały w sobotę wieczorem Festiwal Szczecin Classic. » więcej 2019-04-27, godz. 15:29 Długi weekend z Festiwalem Szczecin Classic Koncertem "Con bravura" z udziałem skrzypka Bartłomieja Nizioła i pianisty Michała Francuza rozpocznie się w sobotę Festiwal Szczecin Classic. » więcej 2019-04-27, godz. 12:11 50-lecie pracy artystycznej Jerzego Salwarowskiego Pięćdziesiąt lat za pulpitem dyrygenckim, około dwa tysiące koncertów na najznamienitszych salach koncertowych świata, niezliczona liczba nagrań i studentów, dziś czołowych dyrygentów - to tylko część dorobku artystycznego Jerzego… » więcej 2019-04-27, godz. 09:55 Demony II wojny światowej powracają na scenę W piątek wieczorem w Malarni, scenie kameralnej Teatru Współczesnego, odbyła się premiera "Wracaj" Przemysława Pilarskiego. To historia człowieka o pseudonimie Bobby Kleks, który powraca po latach do powojennego Radomia. » więcej
220221222223224225226