Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
W Warszawie odbył się premierowy pokaz filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Film w reżyserii Denisa Delicia, który powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera ukazuje losy polskich pilotów, którzy początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą.
W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) stworzyli elitarną jednostkę - która nie miała sobie równych.

Reżyser Denis Delić wyjaśniał, że zrobił ten film, by ukazać niezwykłych bohaterów. Twórca wyjaśnia, że polscy piloci byli niezwykli ze względu na doskonałe wyszkolenie, upór i wielką chęć walki. Potrafili pokonać ogromną odległość, by dotrzeć do Anglii gdzie nie czekały na nich kwiaty i "gorąca herbata" ale raczej sprzeciw i brak wiary w ich umiejętności. - Polscy piloci są przekorni, są indywidualistami i doskonałymi żołnierzami - mówił reżyser.

Piotr Adamczyk wcielił się w postać dowódcy Dywizjonu Witolda Urbanowicza. Aktor podkreśla, że udział w tym filmie był wielką przygodą, ale też miał świadomość odpowiedzialności, ponieważ z kolegami musiał się zmierzyć z mitem lotników Dywizjonu 303. Piotr Adamczyk podkreślił, że po obejrzeniu tego filmu podobnie jak po przeczytaniu książki Arkadego Fiedlera powinna widzów wypełniać duma.

Antoni Królikowski który wcielił się w rolę pilota Witolda "Tolo" Łokuciewskiego, podkreśla, że film o Dywizjonie 303 jest szczególnie ważny w kontekście setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Aktor zauważa, że od dawna nie było filmu o historycznym sukcesie z którego możemy być dumni, i możemy się nim chwalić przed całym światem, a 303 "bez wątpienia jest takim tematem". Aktor podkreśla, że bardzo dobrze, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości udało się przypomnieć bohaterów z Dywizjonu, opowiedzieć o ich przyjaźni, walce i poświęceniu.

Na ekranie zobaczymy także między innymi Macieja Zakościelnego, który wcielił się w postać jednego z najskuteczniejszych pilotów dywizjonu Jana Zumbacha oraz Krzysztofa Kwiatkowskiego, który zagrał Mirosława "Ox" Fericia, kronikarza polskiego dywizjonu.

Dywizjon 303 był najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Polskim pilotom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

Jest to drugi film o Dywizjonie 303, jaki pojawił się w kinach. Od kilku dniu można też oglądać film o losach polskich pilotów walczących w bitwie o Anglię w reżyserii Brytyjczyka Davida Blaira.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Zobacz także

2017-05-20, godz. 09:15 Wieczór z Mickiewiczem na zamkowym dziedzińcu w gwiazdorskiej obsadzie Mało znane utwory wieszcza na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie czytała aktorska rodzina: Maria Seweryn i jej ojciec Andrzej Seweryn. Spotkanie literackie odbyło się w ramach cyklu Salon Poezji. » więcej 2017-05-19, godz. 10:08 Amerykański pokaz filmu "Kościuszko: Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy" W Waszyngtonie odbył się pokaz filmu "Kościuszko: Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy". W projekcji z udziałem amerykańskich widzów wziął udział twórca filmu Alex Storożyński. » więcej 2017-05-18, godz. 20:48 Nowy kierunek w Trafostacji Sztuki [ZDJĘCIA] Pierwsza wystawa pod nową dyrekcją Stanisława Rukszy w Trafostacji Sztuki w Szczecinie podejmuje jeden z najgorętszych tematów współczesnej Europy. Wystawa nosi tytuł "The Wall. Art Face To Face With Borders". » więcej 2017-05-17, godz. 08:59 Rozpoczyna się Festiwal Filmowy w Cannes W Cannes na francuskim Lazurowym Wybrzeżu rozpoczyna się festiwal filmowy. To już 70. odsłona tej imprezy będącej świętem światowego kina. Rozdanie nagród - 28 maja. » więcej 2017-05-16, godz. 21:42 Wystawa węgierska w Szczecinie [ZDJĘCIA] Tylko do soboty oglądać można w Szczecinie wystawę pod nawą „Węgry w XIX i XX wieku”. » więcej 2017-05-16, godz. 14:51 Szczecińskie Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej [ZDJĘCIA] „Węgry w XIX i XX wieku” - wykład pod takim hasłem odbędzie się we wtorek w Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie. To kontynuacja spotkań w ramach szczecińskich Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. » więcej 2017-05-14, godz. 09:22 Koncert muzyki dawnej pod znakiem Bacha i klawesynu [ZDJĘCIA] "Wariacje Goldbergowskie" Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Marcina Świątkiewicza wypełniły w sobotę wieczorem dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie. Znakomity klawesynista wykazał się niezwykłym kunsztem i brawurą w ponad 30-częściowym… » więcej 2017-05-13, godz. 10:36 XIV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej [ZDJĘCIA] Polifonia, chorał gregoriański i improwizacje organowe rozpoczęły XIV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. Podczas koncertu inauguracyjnego w Bazylice Archikatedralnej muzykowi i śpiewakom towarzyszył tzw. live painting. Karsten Mittag… » więcej 2017-05-12, godz. 20:34 Kolekcja polskich plakatów w Szczecinie. Wyjątkowa wystawa w MN [ZDJĘCIA] Zbiory Muzeum Polskiego w Ameryce i Misji Polskiej w Orchard Lake School po raz pierwszy w historii trafiły na wystawę do Szczecina. W Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego można oglądać około stu prac: plakatów, druków okazjonalnych… » więcej 2017-05-12, godz. 18:42 Dźwięk i ilustracja "zagrają" wspólnie w katedrze Barwy Dźwięku, czyli koncert połączony z tworzonymi "na żywo" ilustracjami rozpocznie się o 20 w szczecińskiej archikatedrze. » więcej
337338339340341342343