Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Akcję wspiera wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Kampanię wsparli aktorka Joanna Koroniewska-Dowbor i dziennikarz Maciej Dowbor. Fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL
Akcję wspiera wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Kampanię wsparli aktorka Joanna Koroniewska-Dowbor i dziennikarz Maciej Dowbor. Fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL
Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”. Ma ona przypomnieć wszystkim rodzicom, opiekunom i dziadkom o korzyściach z rodzinnego czytania już od chwili narodzin dziecka.
Do końca roku spoty radiowe i telewizyjne, publikacje w internecie oraz plakaty na przystankach będą zachęcać do wspólnej lektury.

Akcję wspiera wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. „Czytanie od dziecka to jest umiejętność bardzo istotna: to jest rozwój naszej wrażliwości, naszej wiedzy, to także pierwsze doświadczenia z moralnością, z etyką, z rozróżnieniem dobra i zła. Bez tej umiejętności żadne społeczeństwo dobrze nie funkcjonuje i żaden człowiek dobrze nie funkcjonuje w życiu społecznym, w życiu osobistym, więc to jest bardzo ważne, aby podnosić poziom czytelnictwa” - podkreślał Piotr Gliński.

Kampanię wsparli aktorka Joanna Koroniewska-Dowbor i dziennikarz Maciej Dowbor. Małżonkowie podkreślali, że wspólne czytanie od dzieciństwa przetestowali we własnych domach.

Kampania wystartowała w ubiegłym roku. Dzięki niej udało się przekazać prawie 100 tysiącom nowo narodzonych dzieci Wyprawki Czytelnicze w 360 szpitalach w całej Polsce. Do połowy 2019 roku zostanie rozdanych jeszcze 360 tysięcy wyprawek. Kolejna odsłona kampanii skierowana jest do przedszkolaków i ich opiekunów. Podczas odwiedzin w jednej z 3 tysięcy placówek bibliotecznych biorących udział w akcji "Mały Czytelnik" dzieci otrzymają w prezencie wyprawkę czytelniczą zawierającą książkę "Pierwsze wiersze dla…", broszurę informacyjną dla rodziców "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Instytut Książki przygotował ponad 70 tysięcy wyprawek dla przedszkolaków. Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” jest dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR).

Zobacz także

2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-11, godz. 08:32 "Polskie drogi do niepodległej" [ZDJĘCIA] Mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia marszałka Józefa Piłsudskiego, ryciny przedstawiające los polskich zesłańców na Syberii. To wszystko można zobaczyć na otwartej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim… » więcej 2017-11-10, godz. 07:50 Absurdy podczas odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki Procedura odzyskiwania zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki jest absurdalna, czego przykładem jest sytuacja z obrazem Henryka Siemiradzkiego - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej 2017-11-09, godz. 21:39 „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" [ZDJĘCIA] Dzieje dynastii Gryfitów - książąt pomorskich mają dziś bogatą literaturę, obejmującą wiele zagadnień historycznych i artystycznych. Nie było wśród nich jednak pozycji poświęconej książęcym sarkofagom. » więcej 2017-11-09, godz. 18:50 Wyjątkowa wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] 1000 najcenniejszych pamiątek pochodzących z darów od osób prywatnych można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy. Wystawa jest wyjątkowa, bo w gablotach pokazano m.in. biało-czerwone opaski powstańców zaplamione k… » więcej 2017-11-09, godz. 16:01 Prestiżowe wyróżnienie dla szczecińskiego fotografika Szczeciński fotografik Cezary Dubiel ze "złotym" tytułem "Wybitnego artysty" Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. To pierwszy Polak w historii, który dostał takie wyróżnienie właśnie na poziomie "złotym". » więcej 2017-11-08, godz. 19:07 „Moja Abba" w Zamku Książąt Pomorskich Kiedy w połowie lat 70 XX wieku do Polski przyjeżdżał zwycięzca Eurowizji, szwedzki zespół Abba cała Polska nuciła: "Dancing Queen", czy "Money, Money, Money". Urzekające melodie, barwne, fantastyczne kostiumy, uśmiech, pewność… » więcej
306307308309310311312