Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Mat. promocyjne
Mat. promocyjne
"Niedokończone msze wołyńskie" - dokument o tragedii Polaków na Wołyniu został pokazany na 10. Festiwalu "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci". Festiwal, który odbywa się w Gdyni, poświęcony jest przede wszystkim prezentacji filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce nawiązującej do współczesnej historii Polski.
Dokument "Niedokończone msze wołyńskie", który znalazł się w Konkursie Głównym Festiwalu przypomina o tragicznych wydarzeniach związanych z Rzezią Wołyńską, jakiej dokonali ukraińscy nacjonaliści na Polakach w 1943 roku - tłumaczy jeden z reżyserów filmu Maciej Wojciechowski. 11 lipca 1943 roku nastąpiła eskalacja ataków ukraińskich nacjonalistów na polskie wsie w tym na wiernych, którzy modlili się w pięciu kościołach. W sumie w Ukraińcy dopuścili się około 700 aktów profanacji miejsc kultu religijnego - wyjaśnia Wojciechowski, który tłumaczy, że tym filmem wraz z drugim z reżyserów Tadeuszem Arciuchem, chciał pokazać skalę tragedii.

Tadeusz Arciuch wyjaśnia, że przewodnikami po świecie zbrodni, którego już nie ma jest dwóch historyków, którzy oprowadzają widza po miejscach gdzie kiedyś były polskie wsie, czy kościoły, które zostały doszczętnie zniszczone, a dziś nie ma po nich śladu.

Maciej Wojciechowski wyjaśnia, że film "Niedokończone msze wołyńskie" jest swoistym apelem o pamięć dla niewinnie zamordowanych na Kresach Polaków. Pozostałe po Polakach resztki cmentarzy czy ruiny kościołów "tak krzyczą, że jest to dla nas wyzwanie, że musimy o tym pamiętać, musimy dążyć do tego, odnaleźć szczątki ofiar, godnie je pochować". Reżyser dodaje, że musimy zrobić wszystko, by zniszczone miejsca przywrócić pamięci, tak by pozostały w naszej świadomości.

Podczas II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tysięcy Polaków. Polskie wsie często były całkowicie niszczone, kościoły palone i rozbierane. Działania Ukraińców wiązały się z koncepcją utworzenia niepodległej, czystej etnicznie Ukrainy.

Zobacz także

2017-09-15, godz. 14:27 Wyjątkowe pamiątki po zatopionych polskich okrętach Pamiątki z zatopionych w 1939 roku okrętów wojennych "Wicher" i "Gryf" można oglądać w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. » więcej 2017-09-13, godz. 14:01 Uroczystości pogrzebowe Julii Hartwig Na Starych Powązkach w Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe Julii Hartwig. » więcej 2017-09-11, godz. 17:25 Pożegnanie Janusza Głowackiego Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele świata kultury i czytelnicy pożegnali na Wojskowych Powązkach w Warszawie Janusza Głowackiego. Zmarły 19 sierpnia prozaik, dramaturg, felietonista, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych… » więcej 2017-09-11, godz. 11:30 Skarby po Beatlesach na aukcji Nagranie niepublikowanej piosenki George'a Harrisona zostanie w poniedziałek sprzedane na aukcji w Warrington w północnej Anglii. Spodziewana cena to 15 tysięcy funtów. » więcej 2017-09-10, godz. 18:09 Na Pogodnie wspominali Waleriana Pawłowskiego [ZDJĘCIA] Około 200 osób wysłuchało w niedzielę koncertu ku pamięci Waleriana Pawłowskiego, wieloletniego dyrygenta Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i działacza społecznego. » więcej 2017-09-10, godz. 09:48 Wędrowny festiwal zawitał do Gryfina. Zabrzmiała muzyka baroku Barokowa muzyka zabrzmiała w Pałacu pod Lwami Gryfińskiego Domu Kultury. W sobotę wieczorem odbył się tam koncert w ramach VIII Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku". » więcej 2017-09-09, godz. 15:35 Kto zgarnie Złotego Lwa? Nagrody 74. Festiwalu Filmowego w Wenecji zostaną wręczone w sobotę, podczas wieczornej gali na Lido w Sala Grande. Wśród kandydatów do Złotego Lwa najczęściej wymieniany jest film "The shape of water" meksykańskiego reżysera Guillermo… » więcej 2017-09-09, godz. 13:54 Gardno, Chwarstnica i Gryfino na szlaku wędrownego festiwalu VIII Letni Festiwal Wędrowny "Na gotyckim szlaku" zawita w sobotę do Gardna, Chwarstnicy i Gryfina. W programie jest zwiedzanie zabytków oraz koncert. » więcej 2017-09-09, godz. 09:24 Rajdy, gry, warsztaty i spotkania z historią. Zaczynają się EDD Rozpoczynają się Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa. Oficjalna inauguracja odbędzie się w sobotę w Sławnie. Początek o godzinie 11. » więcej 2017-09-08, godz. 19:28 "Bazgroły" Leszka Żebrowskiego w Galerii pod Piramidą Ponad 60 plakatów Leszka Żebrowskiego można oglądać od piątku w Książnicy Pomorskiej w Galerii Pod Piramidą. Wystawa czynna będzie przez cały wrzesień. » więcej
317318319320321322323