Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Źródło fot.: www.festiwalnnw.pl
Źródło fot.: www.festiwalnnw.pl
Ostatnie pokazy konkursowe odbędą się we wtorek na Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. O Złoty Opornik, główną nagrodę imprezy, walczą 23 produkcje dokumentalne inspirowane polskimi dziejami walki o wolność w latach 1939-1989.
We wtorek w Gdyńskim Centrum Filmowym widzowie mogli obejrzeć "Lawinę" Jędrzeja Lipskiego. To historia zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych, którym dowodził major Henryk Flame, ps. "Bartek". Niepokonany w boju oddział z Podbeskidzia zlikwidowało UB i KBW w akcji pod kryptonimem "Lawina". Reżyser dotarł do archiwalnych nagrań dokumentujących tamte wydarzenia.

- W Filmotece Narodowej czy w Telewizji Polskiej znajdują się takie materiały, obrazki ruchome, pokazujące działania drugiej strony, czyli Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Ludowego Wojska Polskiego. Te materiały wykorzystujemy w filmie. Oprócz tego wykorzystujemy dużą liczbę zdjęć, które robili sobie żołnierze w oddziale "Bartka" - powiedział Lipski.

Także we wtorek widzowie mogli obejrzeć film Sławomira Cioka "Na zawsze pilot Spitfire'a i Dywizjonu 303". To portret Witolda Aleksandra "Alexa" Herbsta, który wraca do wspomnień z okresu, gdy walczył w dywizjonach 308 i 303 w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Sławomir Ciok zaznaczył, że starał się, by konstrukcja filmu trzymała się klasycznych wzorców.

- Myślałem o tym, żeby korzystać z najlepszych wzorców dramaturgicznych, żeby to była klasyczna struktura trzech aktów, żeby to było napięcie, które utrzymuje widza przez cały czas i wreszcie, żeby to był bohater, który hipnotyzuje widza - wyjaśnił reżyser. W jego ocenie, film jest dziełem przedstawiającym wizję polskości, którą "można pokazywać na świecie".

Laureatów nagród w dwóch głównych konkursach - filmowym i radiowym - poznamy wieczorem podczas gali zamknięcia festiwalu. Przyznane zostaną również specjalne nagrody festiwalu: Platynowy Opornik za całokształt twórczości otrzyma kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc, a nagroda literacka przypadnie poecie i eseiście Przemysławowi Dakowiczowi.
Relacja Karola Darmorosa/Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz także

2018-05-19, godz. 15:41 Szczeciński Spacer Miejski - tym razem: śladami PRL "Szczecin śladami PRL" to kolejny spacer miejski, na który wybrali się w sobotę szczecinianie. Szlak prowadził od placu Szarych Szeregów (kiedyś Sprzymierzonych i Lenina), przez sklep rybny, gdzie do dziś produkowany jest paprykarz… » więcej 2018-05-18, godz. 15:25 "W krainie czaru i uśmiechu". Jest książka o początkach Opery Promocja książki Krystyny Pohl "W krainie czaru i uśmiechu, czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej" odbyła się w czwartek wieczorem w szczecińskiej Operze na Zamku. » więcej 2018-05-18, godz. 09:34 Europejska Noc Muzeów to fenomen Szczecińska edycja Europejskiej Nocy Muzeów pokazuje, że w mieście jest duże zapotrzebowanie na kulturę - mówił w "Rozmowie Pod Krawatem" dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie - Lech Karwowski. » więcej 2018-05-14, godz. 10:58 Miał niepowtarzalną barwę głosu. 20 lat od śmierci legendy 20 lat temu, 14 maja 1998, roku zmarł Frank Sinatra, legendarny amerykański piosenkarz, obdarzony niepowtarzalną, aksamitną barwą głosu. Był jednym z najlepszych wokalistów wszech czasów. Zasłynął takimi przebojami jak: "Strangers… » więcej 2018-05-14, godz. 07:29 Szczeciński chór wygrał międzynarodowy konkurs w Holandii Chór Akademii Morskiej w Szczecinie najlepszy na Międzynarodowym Festiwali Chóralnym w holenderskim Cantarode. » więcej 2018-05-14, godz. 07:22 "Cudowna muzyka. Jest dla mnie wielką radością i łaską" Aldona Bartnik wspaniała sopranistka z Consortium Sedinum zachwyciła publiczność XV Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2018-05-13, godz. 09:34 Owacje na stojąco i zachwyt widzów. "Dzieci z dworca ZOO" po premierze Premiera "Dzieci z dworca ZOO" w wersji baletowej odbyła się w sobotę wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. Historię nastoletniej narkomanki z powieści Christiane Very Felscherinow przeniósł na scenę wybitny choreograf Robert … » więcej 2018-05-12, godz. 20:36 Festiwal w Cannes: Długa owacja na stojąco po polskim filmie To znakomity czas dla polskiego filmu - mówią aktorzy "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, którzy od czwartkowej premiery na festiwalu w Cannes udzielili kilkudziesięciu wywiadów dziennikarzom z całego świata. » więcej 2018-05-12, godz. 18:10 Szczecin: Niemiecki dar dla najstarszego kina na świecie [ZDJĘCIA] Niemiecki projektor na taśmę 35-milimetrową, z 1949 roku - trafił do szczecińskiego kina Pionier. Najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie otrzymało prezent od dr. Roberta Kreibiga, prawnika, szefa dwóch niemieckich stowarzyszeń… » więcej 2018-05-11, godz. 20:47 Biblioteczka skandynawska w Książnicy Pomorskiej Dobra wiadomość dla mieszkających w Szczecinie Skandynawów, ale nie tylko dla nich: w Książnicy Pomorskiej, można od piątku wypożyczać szwedzkie i norweskie książki w oryginale. Stało się tak dzięki inicjatywie Stowarzyszenia… » więcej
266267268269270271272