Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Po czterech latach od światowej prapremiery, "Proces" Philipa Glassa zabrzmi w sobotę po raz pierwszy na polskiej scenie - w Operze na Zamku w Szczecinie.
Spektakl Philipa Glassa to operowa adaptacja blisko stuletniej powieści Franza Kafki. Dyrektor artystyczny Opery na Zamku oraz kierownik muzyczny przedstawienia Jerzy Wołosiuk zaznacza, że Philip Glass jest kompozytorem rzadko goszczącym na polskich scenach operowych.

- Polska prapremiera "Procesu" Philipa Glassa jest wydarzeniem nie tylko dla całego muzycznego i teatralnego Szczecina, ale dla całej polskiej sceny operowej. Realizacja "Procesu" jest realizacją współczesną. Widz spotka się ze światem korporacji - taki będzie obraz sceniczny. Dużo będzie wizualizacji - mówi Wołosiuk.

Świat sztuki Philipa Glassa i Franza Kafki jest połączony - mówi Wołosiuk. - Philip Glass mówi o swoich operach kameralnych jako bombach neutronowych, które mają potężną siłę rażenia mimo niewielkich rozmiarów. "Proces" jest taką operą.

Philip Glass, amerykański minimalista, skomponował dwuaktową operę według powieści Franza Kafki w 2014 roku. Premiera odbyła się w londyńskim Covent Garden. Libretto, wierne oryginałowi, napisał Christopher Hampton, autor nagrodzonego Oscarem scenariusza do filmu "Niebezpieczne związki".

Polska prapremiera "Procesu" Philipa Glassa w sobotę o 19 w Operze na Zamku w Szczecinie.
Dyrektor artystyczny Opery na Zamku oraz kierownik muzyczny przedstawienia Jerzy Wołosiuk zaznacza, że Philip Glass jest kompozytorem rzadko goszczącym na polskich scenach operowych.
Świat sztuki Philipa Glassa i Franza Kafki jest połączony - mówi Wołosiuk.

Zobacz także

2019-02-11, godz. 07:36 Nagrody BAFTA wręczone. Triumf "Faworyty", "Zimna wojna" bez statuetek Tegoroczne BAFTY rozdane. Mimo czterech nominacji dla "Zimnej Wojny", film Pawła Pawlikowskiego nie otrzymał żadnego wyróżnienia. » więcej 2019-02-10, godz. 13:52 Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC Autor zdjęć do filmu "Zimna wojna" Łukasz Żal otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ASC. O wyróżnienie to ubiegali się także operatorzy pracujący przy takich filmach jak "Roma", "Narodziny gwiazdy"… » więcej 2019-02-10, godz. 13:02 "Każdy ma to coś". Filharmonia pokaże spektakl "Kim był Oz" Przygody Dorotki i jej małego towarzysza Toto w symfonicznej odsłonie będzie można zobaczyć w niedzielę w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Odbędzie się tam premiera spektaklu muzycznego zatytułowanego "Kim… » więcej 2019-02-10, godz. 08:02 "Zimna wojna" może zdobyć cztery nagrody BAFTA "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego ma w niedzielę szansę na cztery nagrody BAFTA. To brytyjskie odpowiedniki Oscarów. » więcej 2019-02-09, godz. 09:47 Gala wręczenia "Muzycznych Oscarów" już w niedzielę W Los Angeles trwają ostatnie przygotowania do do niedzielnej 61. ceremonii rozdania nagród Grammy. Nazywany są potocznie "Muzycznymi Oscarami" i należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2019-02-09, godz. 08:05 "Niewypowiedziane" na 40 lat Kany Teatr Kana w Szczecinie świętuje 40. urodziny. Swój flagowy projekt "OKNO" w tym roku poświęcił sobie i podczas edycji zatytułowanej Głosy Kany zespół dzieli się własnymi doświadczeniami. » więcej 2019-02-08, godz. 20:56 Puszcza Bukowa pełna legend Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej. » więcej 2019-02-08, godz. 15:22 Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie… » więcej 2019-02-08, godz. 12:53 Co łączy Szczecin i Berlin? Można było dowiedzieć się tego w bibliotece ProMedia Przy sali wypełnionej słuchaczami po brzegi w bibliotece ProMedia w Szczecinie dr Piotr Fiuk opowiadał w czwartek wieczorem o związkach urbanistyki i architektury Szczecina oraz Berlina z przełomu XIX i XX wieku. » więcej 2019-02-07, godz. 16:27 Szczecinianie budują kolejnego żurawia Rzeźbiarz Stanisław Motyka, zaprosił mieszkańców Szczecina na warsztaty rzeźbiarskie, których tematem są szczecińskie żurawie portowe. Jest to część większego projektu, którego efektem będzie przestrzenna instalacja Motyki… » więcej
234235236237238239240