Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Jerzy Salwarowski – dyrygent przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Jerzy Salwarowski – dyrygent przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Pięćdziesiąt lat za pulpitem dyrygenckim, około dwa tysiące koncertów na najznamienitszych salach koncertowych świata, niezliczona liczba nagrań i studentów, dziś czołowych dyrygentów - to tylko część dorobku artystycznego Jerzego Salwarowskiego.
W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie maestro poprowadził swój jubileuszowy koncert z udziałem światowej sławy skrzypka, Piotra Pławnera.

Jerzy Salwarowski owacyjnie przyjęty przez publiczność, z rozrzewnieniem wspominał lata pracy na stanowisku dyrektora artystycznego w naszej Filharmonii oraz swój pierwszy koncert w rodzinnym Krakowie.

- Na czwartym roku studiów miałem koncert z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej przed prawdziwą publicznością krakowską, kiedy mój mistrz, profesor Krzysztof Missona pozwolił całej klasie zadyrygować po jednym utworze. Ja tam dyrygowałem Uwerturą do opery "Tannhäuser" Wagnera. I to było 50 lat temu - wspominał.

Kwiaty, standing ovation i życzenia dla jubilata od dyrektorki Filharmonii, Doroty Serwy zakończyły uroczysty koncert gromkim wykonaniem „Sto lat”.

- Sto lat pracy twórczej z całego serca, życzymy wielu niezapomnianych koncertów i tak żywych wspomnień, jakie my mamy, kiedy pan był w naszej Filharmonii. Wszystkiego, co najlepsze - życzyła Dorota Serwa.

Jerzy Salwarowski ukończył studia w rodzinnym Krakowie w Akademii Muzycznej w klasach kompozycji u profesorów Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygentury u profesorów Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił także w Accademia Musicale Chigiana w Sienie u słynnego Franco Ferrary.

Był dyrygentem i dyrektorem wielu placówek artystycznych w Polsce, m.in. w Filharmoniach Lubelskiej, Opolskiej, Pomorskiej, Śląskiej, Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Opery Śląskiej. Od 1996 do 2003 pełnił równolegle funkcje dyrektora artystycznego Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Toruńskiej Orkiestry Kameralnej.

Ponadto kierował Katedrą Dyrygentury Symfonicznej i Operowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w ramach programu „Erasmus" prowadził kursy mistrzowskie w Konserwatorium w Neapolu.

Jerzy Salwarowski gościnnie dyrygował, m.in. w Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, w Operach Bałtyckiej, Krakowskiej i Wrocławskiej Operze Telewizyjnej. Koncertował w Europie, Azji, Afryce i Stanach Zjednoczonych. Dokonał wielu rejestracji archiwalnych, wśród nich m.in. poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza nominowanych do nagrody „Fryderyk '99". Nagrał również pierwszą w historii Filharmonii w Szczecinie płytę "Słynne kaprysy" z muzyką Piotra Czajkowskiego, Sergiusza Rachmaninowa i Witolda Lutosławskiego, która uzyskała nominację do nagrody „Fryderyk '98". Brał udział w licznych festiwalach, m.in.: Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Flandryjskim, Pražske Jaro, Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach i Millenium Pace.

W 2008 roku uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W roku 2019 obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2019-08-16, godz. 08:21 Święto muzyki morskiej w Świnoujściu i wielka feta ku czci Jerzego Porębskiego Trzydziesta piąta, jubileuszowa, edycja Festiwalu Piosenki Morskiej Wiatrak to trzydniowe święto muzyki morskiej. » więcej 2019-08-15, godz. 13:14 "Co roku zaskakuje mieszkańców i turystów". Wystartowała FAMA Dwustu uczestników i 60 wydarzeń artystycznych - taki jest plan tegorocznego festiwalu FAMA. 49. edycja właśnie rozpoczęła się w Świnoujściu. » więcej 2019-08-15, godz. 12:13 Sacrum Non Profanum: Orkiestry dęte grają utwory Moniuszki Ponad stu wykonawców z wielu krajów Europy od środy uczestniczy w międzynarodowych warsztatach moniuszkowskich w Łobzie organizowanych w ramach festiwalu „Sacrum Non Profanum”. » więcej 2019-08-14, godz. 14:00 Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego na Festiwalu „Sacrum Non Profanum” [ZDJĘCIA] Każdego roku w Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach prezentowane są prawykonania utworów dziewięciu młodych kompozytorów. Wykonawcami są uczniowie, studenci i pedagodzy uczelni oraz szkół… » więcej 2019-08-13, godz. 15:04 "Litanie Ostrobramskie" Moniuszki w Szczecinie [ZDJĘCIA] W poniedziałek w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie wystąpili wybitni polscy soliści, Chór im. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie oraz… » więcej 2019-08-13, godz. 12:02 Grand Prix SAWP dla Szymona Wyrzykowskiego Szymon Wyrzykowski, dyrektor Chóru Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego im. Jana Szyrockiego w Szczecinie, otrzymał Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. » więcej 2019-08-13, godz. 08:42 Barwy świata w Kołobrzegu - zaczyna się Interfolk Artyści m.in. z Chile, Kolumbii, Hiszpanii, Turcji, Gruzji i oczywiście - Polski - wezmą udział w festiwalu Interfolk. » więcej 2019-08-12, godz. 11:18 "Litanie Ostrobramskie" Moniuszki w Berlinie [ZDJĘCIA] XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum” zawitał w niedzielę w Berlinie. » więcej 2019-08-11, godz. 16:06 Kolejne muzyczne spotkania w Kołowie [WIDEO, ZDJĘCIA] W Kołowie odbyły się siódme letnie spotkania z muzyką „W dzień ponury - Kresy”. » więcej 2019-08-11, godz. 10:22 Ińskie Lato Filmowe rozkręca się [ZDJĘCIA] Projekcje, koncerty i dyskusje. 46. Ińskie Lato Filmowe rozwija się. Byli pierwsi znakomici goście, były gorące dyskusje i dobra zabawa na koncercie "Bubu Króla". » więcej
198199200201202203204