Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W czwartek w Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę "Z Harbina do Szczecina. 70. rocznica repatriacji Polonii harbińskiej".
W Harbinie w dalekiej Mandżurii pod koniec XX wieku osiedlali się Polacy. Byli oni zatrudnieni przy budowie, a następnie przy eksploatacji kolei wschodniochińskiej. W pierwszych latach było ich 7-10 tys., a liczba ta powiększyła się po rewolucji bolszewickiej.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości część Polaków wróciła do ojczyzny, jednak wielu powodziło się bardzo dobrze, więc zostali. Na potrzeby miejscowej Polonii otwarty był konsulat Rzeczypospolitej Polskiej, działały dwa kościoły, a także kilka polskich szkół, z których najbardziej znane było Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Polacy w Harbinie mieli także swoje kluby sportowe, organizacje społeczne, w tym Stowarzyszenie „Gospoda Polska". Jednak od 1937 roku Polacy już nie mogli pracować przy obsłudze kolei i zaczęli stamtąd wyjeżdżać. Po ustanowieniu w 1949 Chińskiej Republiki Ludowej, w skład której weszła Mandżuria i Harbin, postanowiono o przesiedleniu Polaków.

Wielu repatriantów przyjechało do Szczecina, wśród nich rodzice Romualda Oziewicza z Klubu Harbińczyków w Szczecinie.

- Moi rodzice przeżyli tam 40 lat. Ja i mój brat się tam urodziliśmy. Rodzice mieli tam pracę, tam się wychowali, mieli przyjaciół. Kiedy przyszły zmiany, które spowodowały, że Polacy musieli wyjeżdżać, to opuszczali to miejsce z żalem. Bo po prostu kochali to miasto - mówi Oziewicz.

Wystawa, którą przygotowaliśmy w Książnicy Pomorskiej, składa się z trzech części - mówi dalej Oziewicz.

- Pierwsza: skąd się Polacy wzięli. To jest na bazie wystawy, która kiedyś przygotowało Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Wypożyczyliśmy to. Druga jest o repatriacji, a trzecia o Klubie Harbińczyków i nasze prywatne zbiory. Czyli to co rodzice przywieźli, to my tu pokazujemy. To są rzeczy nigdzie nie prezentowane, zupełnie unikatowe - mówi Oziewicz.

Wśród nich wiele dokumentów i fotografii rodzinnych. Wystawa czynna będzie do 2 lipca.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:44 TRIO Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Wierciński – jedyny koncert w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Znakomici artyści Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej Wierciński przedstawią w Szczecinie jedyny utwór Fryderyka Chopina napisany na skrzypce, wiolonczelę i fortepian dedykowany księciu generałowi lejtnantowi Antoniemu… » więcej 2021-12-13, godz. 10:04 "Dziwny jest ten świat" w interpretacji Chóru Akademii Morskiej [WIDEO] Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przygotował własną interpretację kultowego utworu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". » więcej 2021-12-12, godz. 13:58 Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia przyznana Laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki "Gryfia" '21 została Zyta Rudzka za książkę "Tkanki miękkie". W sobotę wieczorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się gala wręczenia nagrody organizowanej przez "Kurier Szcz… » więcej 2021-12-12, godz. 13:25 Koncert Grünebergowski dedykowany kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu W 40. rocznicę śmierci, a także 120. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego, niedzielny koncert Grünebergowski będzie dedykowany Prymasowi Tysiąclecia w roku Jego Beatyfikacji. » więcej 2021-12-11, godz. 15:44 Koncert Adwentowy w kościele Garnizonowym w Szczecinie Na tradycyjny Koncert Adwentowy - w sobotę wieczorem - zaprasza do kościoła Garnizonowego, Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. » więcej 2021-12-10, godz. 10:37 Willa Lentza rozpoczyna świętowanie Najmłodsza instytucja kultury Szczecina przygotowała wiele atrakcyjnych wydarzeń z okazji półrocznej działalności. » więcej 2021-12-09, godz. 15:05 „Polska muzyką malowana”. Światowa prapremiera w Filharmonii Ballady i romanse Adama Mickiewicza do muzyki Beniamina Baczewskiego usłyszymy w czwartek w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór zatytułowano „Polska muzyką malowana”. » więcej 2021-12-09, godz. 09:48 Stworzył trylogię o Pawlakach i Kargulach. Zmarł Sylwester Chęciński Nie żyje Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy… » więcej 2021-12-07, godz. 11:18 Chór dziecięcy "Don Diri Don" w Watykanie [ZDJĘCIA] Trzy Złote Puchary Międzynarodowego Konkursu "Chorus Inside" w Rzymie - to bilans nagród szczecińskiego chóru dziecięcego "Don Diri Don". W poniedziałek zespół śpiewał w Watykanie. » więcej 2021-12-07, godz. 07:41 Bursztynowe Pierścienie, Srebrna Ostroga i Oko Recenzenta. Znamy laureatów Maja Bartlewska i Adam Kuzycz-Berezowski najlepszymi aktorami sezonu 2020/2021 w Plebiscycie Teatralnym "Bursztynowy Pierścień". » więcej
111112113114115116117