Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Riverloam Trio. Mat. organizatora
Riverloam Trio. Mat. organizatora
Mat. organizatora
Mat. organizatora
Trwa właśnie w Polsce trasa koncertowa formacji jazzowej Riverloam Trio, w skład której wchodzą Mikołaj Trzaska, Olie Brice i Mark Sanders. Zespół zawita także do naszego regionu.
Występ Riverloam Trio będzie wydarzeniem, które 14 lipca uroczyście zamknie 23. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. To będzie ostatnie spotkanie z zespołem w Polsce, który chwilę potem leci na koncerty do Anglii. Mikołaj Trzaska, słynny polski muzyk i kompozytor, spotka się z widzami festiwalu w Nowogardzie, po seansie filmu dokumentalnego „Ucho wewnętrzne”.

Jak określić muzykę tworzoną przez Riverloam Trio? W jednym zdaniu: są to tradycyjne melodie żydowskie w jazzowej interpretacji. Zespół w składzie: saksofonista Mikołaj Trzaska, kontrabasista Olie Brice i perkusista Mark Sanders, przyjedzie 14 lipca do Nowogardu, by uświetnić zakończenie 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Muzycy z Riverloam Trio przewrotnie nazywają swoją muzykę Projekt Babcia’s Memory. To dlatego, że sięgają po chasydzkie piosenki śpiewane przez ich babcie i wrzucają je w nowy wymiar. Jest nim współczesna muzyka improwizowana, jazz improve. Zamiast klezmerskiej cepelii, słuchacze znajdą tu emocjonalny i niezwykle osobisty hołd dla przeszłości. Muzyk mający żydowskie korzenie już wcześniej działał przy podobnych projektach, w założonych przez niego zespołach Ircha i Shofa.

Warto dodać, że Mikołaj Trzaska jest nie tylko bohaterem wieczoru, ale i filmu dokumentalnego „Ucho wewnętrzne” w reżyserii Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały. Otwarty seans dla publiczności odbędzie się w niedzielę 14 lipca o godz. 14:30, a tuż po nim będzie miało miejsce spotkanie z muzykiem. Z filmu dowiemy się m.in. o jego relacjach, czy to z innymi artystami np. gitarzystą Raphaelem Rogińskim i pisarzem Andrzejem Stasiukiem, czy z różnymi gatunkami muzyki.

Niewątpliwie Trzaska nie zamyka się w jednym obszarze, kinomanom znane są jego filmowe dokonania. Skomponował muzykę do wielu produkcji Wojciecha Smarzowskiego: „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń” oraz „Kler”. Otrzymał zresztą za nie kilka nagród, w tym dwa Orły i nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Prowadzi również własne wydawnictwo Kilogram Records. Kiedyś w wywiadzie dla portalu popmusic.pl przyznał, że ma kilka zawodów: potrafi nawet malować szyldy i pracuje z dziećmi. Jak to na festiwalu „Lato z Muzami” bywa, sztukę będzie można nie tylko zobaczyć (film), ale i z nią podyskutować (spotkanie) i posłuchać (koncert).

23. „Lato z Muzami” trwa w Nowogardzie od poniedziałku 8 lipca i dobiegnie końca w niedzielę 14 lipca. W Nowogardzie są już goście ze świata muzyki i filmu m.in. Gabriela Muskała, Jan Jakub Kolski, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Imielska czy Karolina Bruchnicka. Po gorącym przyjęciu w Nowogardzie, swoją wizytę na festiwalu zakończy w sobotę Olgierd Łukaszewicz. W piątek na scenie plenerowej zagra zespół Anity Lipnickiej, w sobotę legendarna grupa VOX, a w niedzielę wystąpi kabaret K2. W weekend finałowy odbędą się liczne artystyczne prezentacje, koncerty seanse filmów, spotkania z gośćmi i wiele innych atrakcji. Więcej na: www.festiwal.ndk.pl.

Zobacz także

2019-02-09, godz. 08:05 "Niewypowiedziane" na 40 lat Kany Teatr Kana w Szczecinie świętuje 40. urodziny. Swój flagowy projekt "OKNO" w tym roku poświęcił sobie i podczas edycji zatytułowanej Głosy Kany zespół dzieli się własnymi doświadczeniami. » więcej 2019-02-08, godz. 20:56 Puszcza Bukowa pełna legend Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej. » więcej 2019-02-08, godz. 15:22 Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie… » więcej 2019-02-08, godz. 12:53 Co łączy Szczecin i Berlin? Można było dowiedzieć się tego w bibliotece ProMedia Przy sali wypełnionej słuchaczami po brzegi w bibliotece ProMedia w Szczecinie dr Piotr Fiuk opowiadał w czwartek wieczorem o związkach urbanistyki i architektury Szczecina oraz Berlina z przełomu XIX i XX wieku. » więcej 2019-02-07, godz. 16:27 Szczecinianie budują kolejnego żurawia Rzeźbiarz Stanisław Motyka, zaprosił mieszkańców Szczecina na warsztaty rzeźbiarskie, których tematem są szczecińskie żurawie portowe. Jest to część większego projektu, którego efektem będzie przestrzenna instalacja Motyki… » więcej 2019-02-06, godz. 19:49 Poznaliśmy nominacje do Polskich Nagród Filmowych "Orły" Członkowie Polskiej Akademii Filmowej wybrali najlepsze filmy, aktorów i twórców filmowych w 17 kategoriach. Najwięcej nominacji otrzymała "Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. » więcej 2019-02-05, godz. 16:42 Pełen atrakcji rok Moniuszki w Szczecinie [ZDJĘCIA] 50 wydarzeń, w 17 przestrzeniach, na 8 scenach plenerowych i podczas 5 festiwali z udziałem kilkuset artystów - tak w liczbach wyglądają obchody roku Moniuszkowskiego w Zachodniopomorskiem. » więcej 2019-02-04, godz. 20:01 Muzyka do filmu W. Pasikowskiego nagrywana w szczecińskiej Filharmonii [ZDJĘCIA] Muzyka do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "Kurier" nagrywana jest w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Skomponował ją Jan Duszyński, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii prowadzi Szymon Bywalec. Koproducentem… » więcej 2019-02-03, godz. 11:25 Polski film nominowany do Oscara otrzymał nagrodę Goi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego otrzymała nagrodę Goi dla najlepszego filmu europejskiego. Film konkurował w tej kategorii z produkcjami brytyjskimi "Nić widmo" i "Party" oraz belgijską - "Girl". Hiszpańska Akademia Sztuki Filmowej… » więcej 2019-02-03, godz. 01:41 Wzruszona Kozidrak na deskach Współczesnego. Prapremiera w Szczecinie Owacje na stojąco i wspólne śpiewanie z Beatą Kozidrak finałowej piosenki. W sobotę odbyła się prapremiera przedstawienia "Być jak Beata" w Teatrze Współczesnym. » więcej
233234235236237238239