Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Mateusz Marszalec
Fot. Mateusz Marszalec
Fot. Mateusz Marszalec
Fot. Mateusz Marszalec
Fot. Mateusz Marszalec
Fot. Mateusz Marszalec
Fot. Mateusz Marszalec
Fot. Mateusz Marszalec
Spotkania z mistrzami, pokazy filmowe, koncerty, wystawa, warsztaty i występy artystyczne. W Nowogardzie dobiegł końca 23. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”.
Gabriela Muskała, Jan Jakub Kolski, „Marcel” w reżyserii Marcina Mikulskiego oraz „Kafaranum” i „Obrazy bez autora” - zostały w tym roku docenione przez organizatorów, profesjonalistów i publiczność.

Gościem honorowym festiwalu w Nowogardzie był Jan Jakub Kolski, który został laureatem Lauru Cisowego, nagrody za wybitne osiągnięcia reżyserskie. Autor „Jańcia Wodnika”, „Historii kina w Popielawach”, „Jasminum” i „Ułaskawienia” zasiadł również w jury 6. Konkursu Filmowa Młoda Polska, prezentującego najciekawsze polskie krótkometrażowe filmy fabularne ostatnich miesięcy. Razem z Aleksandrą Michael, Martą Prus i Bartkiem Fukietem zadecydował o przyznaniu Grand Prix w wysokości 2500 złotych filmowi „Marcel” w reżyserii Marcina Mikulskiego. Jury doceniło „umiejętność opowiedzenia niebanalnej historii w atrakcyjny i dowcipny sposób”. To pierwsza nagroda dla komedii, która już zakwalifikowała się na kolejne festiwale. W imieniu reżysera nagrodę w Nowogardzie odebrała producentka Joanna Malicka.

W tym roku na festiwalu – po raz pierwszy w jego historii – obradowały również dwie inne komisje jurorskie. Przedstawiciele widzów: Mieczysław Jakubczak, Jolanta Szczepaniak i Anna Ochocka przyznali Nagrodę Publiczności filmowi „Rudy” w reżyserii Kariny Węgiełek – „za ciekawą, bliską życiu historię o radzeniu sobie ze stratą i poczuciem winy, o wybaczeniu, nadziei, szukaniu i odnajdywaniu bliskości w traumatycznej sytuacji”. Jury Młodzieżowe, w skład którego weszli Filip Lembas, Malwina Oślizło i Dominika Rasińska, swoją nagrodę przyznało filmowi „Tak jest dobrze” Marcina Sautera. Twórca, który do tej pory dał się poznać jako dokumentalista, operator oraz fotografik, zadebiutował jako reżyser krótkiej fabuły. Z inspiracji opowiadaniem Szczepana Twardocha powstał film oszczędny w środkach, skupiony. „Za ukazanie tęsknoty na wielu płaszczyznach, wrażliwość na piękno surowej natury oraz zostawienie przestrzeni do samodzielnej interpretacji” – w swoim uzasadnieniu dla nagrody napisali jurorzy.

Z Nowogardu z nagrodą wyjechała również Gabriela Muskała. Aktorka otrzymała statuetkę Robi Swoje w uznaniu dla jej bezkompromisowej pracy artystycznej i otwartości na ludzi. W czasie festiwalu Gabriela Muskała spotkała się z widzami i przedstawiła film „Fuga”, w którym nie tylko zagrała główną rolę, ale i napisała jego scenariusz. Produkcja była jednym z wielu punktów bogatego programu wydarzenia. Na festiwalu można było również spotkać Olgierda Łukaszewicza, który przedstawił aż dwa filmy („Jak pies z kotem” oraz „Seksmisję”) rozmawiał z publicznością oraz osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Dotarła na festiwal Małgorzata Imielska, autorka poruszającego dokumentu „Miłość i puste słowa”, a także Karolina Bruchnicka, odtwórczyni tytułowej roli w filmie „Córka trenera” w reżyserii Łukasza Grzegorzka. Katarzyna Wajda z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przybliżyła kulisy pracy nad rekonstrukcją cyfrową klasyki polskiego kina i wprowadziła do pokazu „Halki” Konstantego Meglickiego (1929/1932). Na scenie plenerowej grali filharmonicy szczecińscy, a także VOX i Anita Lipnicka. Sonia Bohosiewicz przyjechała z monodramem „Chodź ze mną do łóżka”. W Nowogardzkim Domu Kultury odbył się też wernisaż malarstwa uczestników towarzyszącego festiwalowi 22. Pleneru Malarskiego. Festiwal zamknął koncert Mikołaja Trzaski i zespołu Riverloam Trio, który właśnie w Nowogardzie zakończył swoją polską trasę koncertową i ruszył na występy do Anglii.

Publiczność festiwalowa otrzymała także możliwość wybrania najlepszego spośród wszystkich filmów fabularnych prezentowanych na „Lecie z Muzami”. W tym specjalnym głosowaniu zwycięży ex-aequo „Kafarnaum” Nadine Labaki oraz „Obrazy bez autora” Floriana Henckela von Donnersmarcka. Ten pierwszy znany jest już szerzej z polskich kin, ma na swoim koncie między innymi nagrodę na festiwalu w Cannes i nominację do Oscara dla filmu nieanglojęzycznego. Tę samą nominację zdobył też niemiecki film „Obrazy bez autora”, który jesienią zeszłego roku zadebiutował na festiwalu w Wenecji, a w Polsce na razie pokazywany był sporadycznie. Kto wie, czy nagroda w Nowogardzie nie zachęci polskiego dystrybutora do wprowadzenia tego filmu do szerokiej dystrybucji. Widzowie festiwalu „Lato z Muzami” byli tą propozycją bardzo poruszeni, choć mili obawy, że trzygodzinny seans będzie dla nich trudny. Takich filmowych wyzwań na festiwalu było więcej. Kolejne miejsca w plebiscycie publiczności zajęły filmy: „Złodziejaszki”, „Fuga”, „Jak pies z kotem”, „Girl” i „Ułaskawienie”. Swoimi ocenami na temat prezentowanych filmów podzieliły się też uczestniczki warsztatów dziennikarskich, które stworzyły 2. numer „Gazety Festiwalowej”.

Jak oceniają organizatorzy 23. „Lata z Muzami” w trakcie tygodniowego festiwalu, we wszystkich wydarzeniach przygotowanych w tym roku wzięło udział około 12 tysięcy widzów (Nowogard liczy około 18 tysięcy mieszkańców). Organizatorem wydarzenia byli Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Przyszłoroczne 24. Lato z Muzami odbędzie się w dniach 13-19 lipca 2020 roku.

Więcej na: www.festiwal.ndk.pl.

Zobacz także

2018-10-20, godz. 09:26 Dyrektor Biblioteki Narodowej apeluje o przekazywanie książek Biblioteka Narodowa apeluje o przekazywanie - z okazji stulecia odzyskania niepodległości - książek, czasopism i druków ulotnych sprzed 1945 roku. Dyrektor biblioteki Tomasz Makowski podkreślał, że braki pozycji z XIX i pierwszej połowy… » więcej 2018-10-19, godz. 21:11 Festiwal Czytania rozpoczęty. Gwiazdy w Książnicy Po raz szósty w Szczecinie wystartował Festiwal Czytania. W jego programie są aktorskie interpretacje utworów literackich, spotkania autorskie, spektakle teatralne i warsztaty dla dzieci. » więcej 2018-10-19, godz. 09:41 Po raz 6. rusza Festiwal Czytania [PROGRAM] Aktorskie interpretacje utworów literackich, spotkania autorskie, spektakle teatralne i warsztaty dla dzieci - po raz 6. w Szczecinie rusza "Festiwal Czytania - Odkrywcy Wyobraźni". » więcej 2018-10-17, godz. 18:16 Światowej sławy kompozytor napisał utwór dla Orkiestry Symfonicznej Filharmonii [ZDJĘCIA] Quincy Jones napisał utwór specjalnie dla Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Jego światowa premiera odbędzie się w najbliższy piątek na 70. urodziny orkiestry. » więcej 2018-10-17, godz. 10:49 Najważniejsza nagroda literacka na Wyspach przyznana Tegoroczny Booker dla Anny Berns. Najważniejszą nagrodę literacką na Wyspach po raz pierwszy w historii otrzymała autorka urodzona w Irlandii Północnej. "Milkman", czyli "Mleczarz" to jej czwarta powieść. » więcej 2018-10-16, godz. 18:51 "Dom rodzinny Jana Pawła II" przy parafii Św. Rodziny [ZDJĘCIA] Wystawę "Dom rodzinny Jana Pawła II" można oglądać przy parafii Św. Rodziny w Szczecinie. To z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Przyjechała z Wadowic i obrazuje jego historię oraz życie. » więcej 2018-10-15, godz. 08:38 Gwiazda światowego jazzu w S1. Można już kupować bilety [WIDEO] Światowej sławy jazzman zagra w studiu S1 Radia Szczecin. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na listopadowy koncert. » więcej 2018-10-14, godz. 08:11 Chórzyści świętują i przekazują "muzyczny znak pokoju" Chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego świętował 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz swoje 45. urodziny. Uroczysty koncert pod hasłem "Muzyczny znak pokoju 1918" odbył się w sobotę… » więcej 2018-10-13, godz. 15:23 Klimatyczny koncert w S1. Kasia Lins w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Utwory ze swojej najnowszej płyty zaśpiewała w studiu S1 Radia Szczecin Kasia Lins. Koncert odbył się w piątek wieczorem. » więcej 2018-10-12, godz. 17:43 Antoni Wit poprowadzi koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza To będzie z pewnością wyjątkowy wieczór. Światowej sławy dyrygent i kompozytor Antoni Wit wystąpi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej
243244245246247248249