Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Stanisław Moniuszko. źródło: www.polona.pl/domena publiczna
Stanisław Moniuszko. źródło: www.polona.pl/domena publiczna
Stanisław Moniuszko, pomnik przed Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie dłuta Jana Szczepkowskiego. źródło: Moniuszko200.pl
Stanisław Moniuszko, pomnik przed Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie dłuta Jana Szczepkowskiego. źródło: Moniuszko200.pl
Otwarciem wystawy prac Jana Szczepańskiego rozpoczął się XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum".
Ekspozycję "Stanisław Moniuszko i Wojciech Bogusławski" przygotowała Ewa Mickiewicz – wnuczka Jana Szczepkowskiego znanego m.in. z pomników Wojciecha Bogusławskiego i patrona Festiwalu Stanisława Moniuszki.

- To jest bardzo sentymentalna wystawa przypominająca o moich przodkach, bo te wszystkie rzeźby, które tutaj widzimy są z mojego domu rodzinnego - zdradziła Ewa Mickiewicz.

Na festiwalowy wieczór złożyły się także projekcja przedwojennej inscenizacji filmowej opery "Halka" i panel dyskusyjny "Stanisław Moniuszko – twórca polskiej opery narodowej" z udziałem m.in. rektora Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, profesor Haliny Lorkowskiej.

Mimo tego, że opinie o twórczości Moniuszki są bardzo różne, to on nosi w sobie syndrom polskiej muzyki narodowej - podkreśliła Halina Lorkowska.

W piątek w ramach Festiwalu wystąpi w Filharmonii w Szczecinie słynny amerykański Raschèr Saxophone Quartet. Początek koncertu o godzinie 19.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2020-06-10, godz. 17:49 Pleciuga ze wsparciem marszałka 400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d… » więcej 2020-06-10, godz. 17:40 Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. » więcej 2020-06-09, godz. 20:34 Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni. » więcej 2020-06-08, godz. 16:39 Zamaskowany koncert Grünebergowski w Szczecinie Pomiar temperatury ciała melomanów, maseczki i gorące brawa publiczności na pierwszym w tym roku Koncercie Grünebergowskim w Kościele św. Ducha w Zdrojach. » więcej 2020-06-07, godz. 17:01 Był remont wiekowych organów. W niedzielę „Koncert Grünebergowski” Pierwszy w tym roku „Koncert Grünebergowski” odbędzie się o godzinie 19 w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach. » więcej 2020-06-06, godz. 18:54 Opera na Zamku zaprasza na balet w sieci [WIDEO] Opera na Zamku w Szczecinie w sobotę nie zaprasza do siebie, do teatru, ale na swój kanał w serwisie YouTube. Od dziś można oglądać tam balet „Pieśń o ziemi" z żywiołową muzyką Romana Palestra, w choreografii włoskiego mistrza… » więcej 2020-06-03, godz. 12:55 Bez spektakli i filmów jeszcze po 6 czerwca Od 6 czerwca rusza czwarty etap odmrażania gospodarki w ramach którego do działalności będą mogły wrócić kina, teatry, opery czy filharmonie. Jednak nie w Szczecinie. » więcej 2020-06-01, godz. 20:51 Dzień Dziecka w małej księgarni... "Książka na Dzień Dziecka" - z taką propozycją wyszły szczecińskie małe księgarnie. » więcej 2020-05-31, godz. 14:57 Szerokie horyzonty Krzysztofa Meisingera Krzysztof Meisinger podpisał lukratywny kontrakt z brytyjską wytwórnią fonograficzną „Chandos”. » więcej 2020-05-31, godz. 10:52 Dzień Dziecka w księgarni Na Dzień Dziecka w literackim wydaniu zaprasza jedna z najmłodszych - jeśli nie najmłodsza - księgarnia w Szczecinie. » więcej
173174175176177178179