W niedzielę, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Radiu Szczecin premiera słuchowiska „Konsul” na podstawie wspomnień Jerzego Kurcyusza.
Polską placówką dyplomatyczną w Turcji kieruje dyplomata, adwokat Jerzy Kurcyusz, późniejszy obrońca działaczy Solidarności w procesach politycznych.
W roli głównej wystąpi Robert Gonera. - To było dla mnie odkrywanie zapomnianej postaci, to historia jak z wczesnego Bonda - przyznaje aktor. - To dotyczy dużej liczby dyplomatów czy wprost szpiegów podczas wojny. Często ich służba polegała również na szpiegowaniu. Ta służba dyplomatyczna polska w imieniu Rzeczpospolitej podczas wojny. Myślę, że takich zapomnianych bohaterów jest wielu z różnych powodów m.in. z tego, że po wojnie też nie mieli łatwo.
- Praca nad tym tekstem wymagała znalezienia szyfru do każdej postaci - przyznaje autorka scenariusza i reżyser słuchowiska Magdalena Wleklik. - Poszukiwanie szyfru do każdej postaci, jednej postaci kobiecej, którą była agentka "Anna", to było chyba największe wyzwanie. Liczę na to, że to słuchacze ocenią czy udało mi się odtworzyć atmosferę tamtych czasów, ale jednocześnie charaktery i w jakiś sposób dramat tych postaci.
Obok Roberta Gonery, w słuchowisku usłyszymy również: w roli agentki „Anny” Barbarę Kurzaj, a w pozostałych rolach: Jakuba Klimaszewskiego, Sylwestra Woronieckiego, Paulinę Zarembę i Pawła Domańskiego. Realizacją dźwięku zajął się Wawrzyniec Szwaja.
Premiera słuchowiska „Konsul” w niedzielę po godzinie 13, przypomnimy je także, tego samego dnia, po godzinie 22.
Zobacz także
2017-07-05, godz. 08:36
Międzyzdroje zaroi się od gwiazd
W Międzyzdrojach rozpoczyna się 22. Festiwal Gwiazd. Od 5 do 9 lipca uczestnicy wydarzenia będą mogli oglądać spektakle teatralne, posłuchać koncertów gwiazd muzyki polskiej czy spotkać z pisarzami.
» więcej
2017-07-04, godz. 21:33
Festiwal, który przenosi w czasie! Czas na Paprykarz i Oranżadę
"Klubowy Paprykarz i Oranżada" startuje w środę w szczecińskiej filharmonii. Impreza nawiązuje do klimatu Festiwalu Młodych Talentów, który w 1962 roku odbył się w Szczecinie. To na nim odkryto Karin Stanek, Helenę Majdaniec oraz…
» więcej
2017-07-04, godz. 08:46
"To było niesamowite". Szczecin wraca do muzycznej historii
"Wrzeszczałem, machałem marynarką i fotografowałem" - Szczeciński Festiwal Młodych Talentów sprzed lat - oczami fotografa. Do tej imprezy nawiązuje nadchodzący dwudniowy festiwal "Klubowy paprykarz i oranżada", który odbędzie się…
» więcej
2017-07-02, godz. 12:19
Andrzej Seweryn na Lecie z Muzami
Andrzej Seweryn będzie gościem tegorocznego "Lata z Muzami" w Nowogardzie. Podczas festiwalu aktor wystąpi w spektaklu "Rozmowy z Szekspirem" oraz spotka się z widzami.
» więcej
2017-07-02, godz. 09:54
Muzyczna uczta, czyli Baltic Neopolis Festival w Drawnie [ZDJĘCIA]
Baltic Neopolis Festival zawitał do kolejnych miast. Podczas weekendu muzyki granej "na żywo"można posłuchać w Drawnie i Świdwinie.
» więcej
2017-07-02, godz. 09:43
Nagroda Gryfia przyznana. Reportaż o tsunami najlepszy [ZDJĘCIA]
Katarzyna Boni, autorka reportażu o tsunami w Japonii "Ganbare! Warsztaty umierania" zwyciężczynią Gryfii 2017. Nagroda Literacka dla Autorki została przyznana w Szczecinie po raz szósty.
» więcej
2017-07-01, godz. 18:20
Biesiada dla sąsiadów Kany podczas "Spoiw Kultury"
Deszcz nie przeszkodził w posiadówce Festiwalu "Spoiwa Kultury", które odbywają się w Szczecinie. Całość rozpoczęła się o godzinie 9, a zakończy się po 24 godzinach.
» więcej
2017-07-01, godz. 14:36
Muzyka na wodzie wieczorem w Szczecinie
Wiedeńskie klimaty będzie można poczuć i usłyszeć na Przystani Jacht Klubu AZS w Dąbiu.
» więcej
2017-07-01, godz. 09:52
24-godzinna dawka kultury w Szczecinie
W Szczecinie rusza Festiwal Spoiwa Kultury. Po raz 18. organizuje go szczeciński Teatr Kana.
» więcej
2017-07-01, godz. 08:42
Jubileusz szczecińskiego kwartalnika. "Pismo, które radykalnie sprzeciwia się mainstreamowi"
Szczeciński kwartalnik literacko-kulturalny "eleWator" ma 5 lat. Właśnie ukazał się jego 20 numer.
» więcej