Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
V Turniej Muzyków Prawdziwych wystartował w piątek w Szczecinie. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza występują artyści z całej Polski.
Muzycy ludowi goszczą w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w kilku kategoriach: soliści wokaliści, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze i wokalno-instrumentalne. Łącznie wystąpi kilkudziesięciu artystów z całej Polski.

Wśród nich z Kaszub Joanna Gostkowska-Białek. - Ja odkopuję stare pieśni kaszubskie, zajmuję się tym już od jakiegoś czasu. Rekonstruuję materiał nagrany podczas ogólnopolskiej akcji zbierania folkloru. Marzy mi się to, żeby te pieśni czy melodie taneczne zostały zrekonstruowane i żebyśmy bawili się, tak jak w innych regionach - mówiła Joanna Gostkowska-Białek.

Chcemy skonfrontować muzykę tradycyjną ze współczesną, jak mówi reżyser koncertu Jacek Hałas.

- Można sobie wyobrazić, że Moniuszko tropił jakieś wątki ludowe i je przekładał na swój język. Ciekawe jak teraz młody kompozytor czy młodzi tancerze czytają te wątki tradycyjne bez tego pojęcia tradycji - mówił Hałas.

W piątek w filharmonii koncert inauguracyjny Turnieju Muzyków Prawdziwych. Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie "Koncertu na skrzypce tradycyjne i orkiestrę" Mateusza Czarnowskiego. Festiwal potrwa do niedzieli.
- Marzy mi się to, żeby te pieśni czy melodie taneczne zostały zrekonstruowane i żebyśmy bawili się, tak jak w innych regionach - mówiła Joanna Gostkowska-Białek.
- Można sobie wyobrazić, że Moniuszko tropił jakieś wątki ludowe i je przekładał na swój język. Ciekawe jak teraz młody kompozytor czy młodzi tancerze czytają te wątki tradycyjne bez tego pojęcia tradycji - mówił Hałas.

Zobacz także

2018-12-14, godz. 14:46 Krzysztof Penderecki w Szczecinie „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-12-14, godz. 12:31 Sala Biblioteki US otrzymała imię Joanny i Jana Kulmów [ZDJĘCIA] Sala Strumiańska Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego od czwartku jest Salą Joanny i Jana Kulmów. Zmiana jest zgodna z wolą niedawno zmarłej Joanny Kulmowej, doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2018-12-14, godz. 09:53 Orszak i koncert kolęd w Szczecinie W dzień św. Łucji w Szczecinie w kościele seminaryjnym odbył się pochód dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką ubraną w wianek z płonącymi świecami. » więcej 2018-12-14, godz. 09:27 Niklińska: moja muzyka to jest to, co siedziało w środku mnie To dzięki ludziom udało się wydobyć to, co siedziało w środku mnie - mówiła w "Rozmowie pod krawatem" aktorka Maria Niklińska. W ten sposób opowiedziała o kulisach powstania jej debiutanckiej płyty. » więcej 2018-12-12, godz. 19:15 "Twarze Polaków" w Szczecinie Od kilku miesięcy znany fotograf Wojciech Grzędziński jeździ po Polsce z aparatem fotograficznym i przygotowuje wielki portret "Twarze Polaków". » więcej 2018-12-12, godz. 11:11 Światowej sławy artystka podbiła serca widzów w Filharmonii [ZDJĘCIA] Aldona Bartnik, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Hadze, szczecinianka wystąpiła we wtorek wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-12-12, godz. 09:10 Przegląd filmów Pawlikowskiego w Nowym Jorku W nowojorskim Museum of Moving Image trwa retrospektywa filmów Pawła Pawlikowskiego. » więcej 2018-12-11, godz. 14:22 Melancholijnie w Filharmonii Wykonanie wszystkich utworów jest na instrumentach, które są replikami tych z epoki baroku - mówi szczecińska sopranistka Aldona Bartnik o swojej najnowszej płycie "Melancholia". » więcej 2018-12-10, godz. 22:10 Obchody Chanuki w Szczecinie Szczecińskie obchody Chanuki - żydowskiego Święta Poświęcenia odbyły się w Ośrodku Kultury Ukraińców w Szczecinie. » więcej 2018-12-08, godz. 17:57 Historia bohaterskiej Pakistanki Malali w Teatrze Współczesnym Kiedy w Pakistanie zaczęli rządzić talibowie, to zabronili edukacji dziewczynek. Nie zgadzała się z tym wtedy 13-latka Malala Yousafzai i postanowiła walczyć o możliwość chodzenia do szkoły dziewczynek. Jenak cena jaką za tę walkę… » więcej
240241242243244245246