Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
V Turniej Muzyków Prawdziwych wystartował w piątek w Szczecinie. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza występują artyści z całej Polski.
Muzycy ludowi goszczą w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w kilku kategoriach: soliści wokaliści, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze i wokalno-instrumentalne. Łącznie wystąpi kilkudziesięciu artystów z całej Polski.

Wśród nich z Kaszub Joanna Gostkowska-Białek. - Ja odkopuję stare pieśni kaszubskie, zajmuję się tym już od jakiegoś czasu. Rekonstruuję materiał nagrany podczas ogólnopolskiej akcji zbierania folkloru. Marzy mi się to, żeby te pieśni czy melodie taneczne zostały zrekonstruowane i żebyśmy bawili się, tak jak w innych regionach - mówiła Joanna Gostkowska-Białek.

Chcemy skonfrontować muzykę tradycyjną ze współczesną, jak mówi reżyser koncertu Jacek Hałas.

- Można sobie wyobrazić, że Moniuszko tropił jakieś wątki ludowe i je przekładał na swój język. Ciekawe jak teraz młody kompozytor czy młodzi tancerze czytają te wątki tradycyjne bez tego pojęcia tradycji - mówił Hałas.

W piątek w filharmonii koncert inauguracyjny Turnieju Muzyków Prawdziwych. Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie "Koncertu na skrzypce tradycyjne i orkiestrę" Mateusza Czarnowskiego. Festiwal potrwa do niedzieli.
- Marzy mi się to, żeby te pieśni czy melodie taneczne zostały zrekonstruowane i żebyśmy bawili się, tak jak w innych regionach - mówiła Joanna Gostkowska-Białek.
- Można sobie wyobrazić, że Moniuszko tropił jakieś wątki ludowe i je przekładał na swój język. Ciekawe jak teraz młody kompozytor czy młodzi tancerze czytają te wątki tradycyjne bez tego pojęcia tradycji - mówił Hałas.

Zobacz także

2018-02-16, godz. 11:40 Nadchodzi weekend z żeglarskim kinem Można już odbierać bezpłatne wejściówki na szczecińską edycję festiwalu JachtFilm. Zaproszenia dostępne są w trzech miejscach: Centrum Żeglarskim przy ul. Przestrzennej, Akademii Sztuki oraz Centrum Informacji Turystycznej w Alei… » więcej 2018-02-16, godz. 10:28 "Początek" w Trafostacji Sztuki Szczecin Najstarsze na świecie miejsce kultu, górska kolejka linowa zarządzana społecznie i pochodzenie Piastów to tematy wideoinstalacji Huberta Czerepoka. Wystawa zatytułowana "Początek" została w czwartek wieczorem otwarta w Trafostacji… » więcej 2018-02-15, godz. 17:49 Jubileusz Filharmonii Szczecińskiej: gwiazdy, koncerty, wydawnictwa Liczne koncerty i siedem nowych płyt - tak zamierza obchodzić jubileusz 65-lecia Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-02-15, godz. 14:06 Powstaje kolejna płyta z piosenkami o Szczecinie Niebuszewo kontra Pogodno, szczecińskie magnolie czy Puszcza Bukowa - to tylko przykładowe tematy na piosenki o Szczecinie. Rusza druga edycja plebiscytu "I żyli długo i w Szczecinie", w którym wybrane zostaną piosenki, które znajdą… » więcej 2018-02-15, godz. 08:12 Antoni Krauze nie żyje W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Był reżyserem i scenarzystą twórcą filmów krótkometrażowych i fabularnych, w tym "Monidło", "Party przy świecach", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Smoleńsk". » więcej 2018-02-14, godz. 13:09 Studenci pokazali Chopina na plakatach [ZDJĘCIA] Ponad 20 plakatów przedstawiających postać Fryderyka Chopina oraz instrumentalne motywy obrazujące związek artysty z muzyką można zobaczyć w szczecińskiej Filharmonii w ramach wystawy "Nie tylko dla romantyków i reumatyków". » więcej 2018-02-13, godz. 17:48 Kiermasz książek "za złotówkę" w Książnicy Pomorskiej Literackie klasyki, encyklopedie ale też popularne "czytadła" za symboliczną kwotę do kupienia na kiermaszu w Książnicy Pomorskiej - inicjatorami są członkowie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. » więcej 2018-02-13, godz. 08:45 Radio świętuje na całym świecie 13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia. Polskie Radio ma 93 lata - pierwsza próbna audycja została wyemitowana w 1925 roku. Od tamtej pory radio zgromadziło bogatą kolekcję nagrań. » więcej 2018-02-11, godz. 11:13 Piosenka o zamachach terrorystycznych wygrała festiwal w San Remo Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo wygrała piosenka o ostatnich zamachach terrorystycznych. Inspiracją do jej napisania stała się tragedia w Manchesterze 22 maja ubiegłego roku, w której zginęły 23 osoby, a ponad 100 zostało … » więcej 2018-02-10, godz. 15:23 Rodzina i przyjaciele pożegnali Wojciecha Pokorę Na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie pochowano wybitnego aktora, Wojciecha Pokorę. Artysta zmarł 4 lutego w wieku 83 lat. » więcej
282283284285286287288