Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. twitter.com/prezydentpl/Krzysztof Sitkowski/KPRP
Fot. twitter.com/prezydentpl/Krzysztof Sitkowski/KPRP
Para prezydencka zainaugurowała ósme Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Wydarzenie odbyło się w Polsce i poza jej granicami.
W tym roku po raz pierwszy artyści czytali fragmenty nie jednego, a ośmiu dzieł napisanych przez polskich autorów. Nowele zostały wybrane przez parę prezydencką.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że tegoroczne lektury ukazują 100 lat dziejów Polski. Dodał, że przekazywane w nich wartości pozostały niezmienne. - Bardzo głęboki patriotyzm, miłosierdzie, uczuciowe, wrażliwe spojrzenie na drugiego człowieka, na ludzkie potrzeby, na ubóstwo. Na to wszystko, co jest ważną częścią życia - stwierdził prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wezwał do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci. - Żyjemy w takim świecie, gdzie w kółko tylko ekranik czy smartfona, czy monitora. A tymczasem dobrze byłoby zamknąć czasem oczy i wyobrazić sobie coś, co przeczytaliśmy, a czego nie mogliśmy zobaczyć - powiedział Duda.

Prezydent ogłosił także lekturę, którą będziemy czytali za rok. - Spotkamy się znowu przy klasyce polskiej literatury. To będzie "Balladyna" - powiedział Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie" podsumowała małżonka Prezydenta RP. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że najczęściej wybieraną do czytania w ramach akcji nowelą była "Katarynka" Bolesława Prusa.

Agata Korhnauser-Duda mówiła też, że dzieła polskich autorów czytano między innymi w Brazylii, Japonii i Chinach. 8 noweli wybranych do Narodowego Czytania zabrzmiało po polsku oraz w tłumaczeniu na inne języki. Polskie nowele czytano w sobotę w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i w ponad 31 krajach.

W ramach tegorocznej akcji były czytane poza „Katarynką” Bolesława Prusa: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" z cyklu "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego.

Narodowe Czytanie jest organizowane od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Relacja Pauliny Kurek (IAR).
Narodowe Czytanie" podsumowała małżonka prezydenta RP. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że najczęściej wybieraną do czytania w ramach akcji nowelą była "Katarynka" Bolesława Prusa.
Prezydent Andrzej Duda wezwał do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci.
Prezydent ogłosił także lekturę, którą będziemy czytali za rok.

Zobacz także

2020-01-06, godz. 08:54 Złote Globy rozdane. Zwycięża... Netflix i Tarantino Filmy nawiązujące do przeszłości okazały się najlepsze podczas 77. ceremonii rozdania w Beverly Hills statuetek Złotych Globów. To najważniejsze wyróżnienia w świecie kina zaraz po Oscarach. Przyznaje je 100 członków Hollywoodzkiego… » więcej 2020-01-05, godz. 10:47 W nocy ceremonia wręczenia Złotych Globów 2020 [WIDEO] To będzie jedno z najważniejszych kulturalnych wydarzeń światowego formatu. W nocy z niedzieli na poniedziałek po raz 77. zostaną rozdane filmowe Złote Globy. » więcej 2020-01-01, godz. 06:29 Sylwester w teatrze. "Trochę z kulturą, trochę z przyjaciółmi" Były konkursy, toasty, noworoczne życzenia, a przede wszystkim spektakl. Teatr Współczesny w Szczecinie zorganizował wieczór sylwestrowy, którego głównym punktem było przedstawienie "Być jak Beata". » więcej 2019-12-23, godz. 21:20 Kanton uczci 250. rocznicę urodzin Beethovena Władze Kantonu zamierzają w przyszłym roku w szczególny sposób uczcić 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. » więcej 2019-12-20, godz. 09:21 Profesor US grał z gwiazdami i mógł odnosić sukcesy Mógł odnosić sukcesy jako muzyk. Gościem "Rozmowy pod Krawatem" Radia Szczecin był kulturoznawca, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego Bogdan Matławski. » więcej 2019-12-19, godz. 00:01 Michał Martyniuk z zespołem zagrał w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Minikoncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2019-12-17, godz. 19:21 Czas na jazz! [WIDEO, ZDJĘCIA] W ostatnim w tym roku koncercie w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2019-12-17, godz. 07:38 Polski film coraz bliżej nominacji do Oscara "Boże Ciało" Jana Komasy znalazło się na „krótkiej liście” 10 filmów walczących o nominacje do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. » więcej 2019-12-15, godz. 16:53 Wycieczka po USA, lot w kosmos. Nowa książka dwóch szczecinianek [ZDJĘCIA] Można poznać parki narodowe Stanów Zjednoczonych, odwiedzić wodospad Niagara a nawet polecieć w kosmos z załogą Apollo 11. To wszystko dzięki książce "Patti and Vicky Explore The World". » więcej 2019-12-15, godz. 08:40 Przedświąteczna uczta muzyczna w kościele garnizonowym [ZDJĘCIA] W kościele garnizonowym w Szczecinie zabrzmiała muzyka włoskiego baroku. Po raz szósty Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła szczecinian na Koncert Adwentowy z cyklu "Muzyka w dawnym Szczecinie". » więcej
187188189190191192193