Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Urna z popiołami rękopisów i starodruków spalonych przez wojsko niemieckie w roku 1944 w gmachu Biblioteki Ordynacji Krasińskich. źródło: https://www.bn.org.pl
Urna z popiołami rękopisów i starodruków spalonych przez wojsko niemieckie w roku 1944 w gmachu Biblioteki Ordynacji Krasińskich. źródło: https://www.bn.org.pl
Biblioteka Narodowa zaprasza na prezentację "Urna. 75 lat od spalenia Biblioteki Narodowej", która odbędzie się w sobotę w Pałacu Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich 3/5 w godzinach 11-19. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
W przezroczystej urnie, w której bibliotekarze przed 75 laty umieścili popioły najcenniejszych kolekcji BN, można dostrzec jeszcze kształty woluminów rękopisów i książek drukowanych.

Podczas wystawy zostanie zaprezentowana między innymi wielkoformatowa fotografia autorstwa Pawła Bownika, przedstawiająca szklaną urnę z prochami książek z Biblioteki Narodowej spalonymi przez Niemców po Powstaniu Warszawskim, która symbolizuje wszystkie straty dóbr kultury polskiej w latach 1939-1945.

Jednostka Wehrmachtu - Brandkommando - prawdopodobniej w dniach 12-13 października 1944 roku spaliła kolekcje najcenniejszych zabytków piśmiennictwa Biblioteki Narodowej. To jedna z największych strat polskiej kultury w jej historii i jedna z największych strat piśmiennictwa w historii świata.

Biblioteka Narodowa straciła co najmniej 39 tysięcy rękopisów, ok. 80 tysięcy książek z XV-XVIII wieku i około 100 tysięcy książek z XIX-XX wieku, a także 60 tysięcy rysunków i rycin, 25 tysięcy nut, 10 tysięcy map.

Wówczas też niemal przestały istnieć biblioteki rodowe, w tym kolekcja rękopisów Biblioteki Krasińskich - z ponad 7 tysięcy ocalało 78 woluminów. Uratowano niewiele z najcenniejszych kolekcji z Okólnika.

Biblioteka Narodowa przygotowywała się do II wojny światowej zabezpieczając najcenniejsze dla kultury narodowej i polskiej historii 22 rękopisy ze skarbca w dwóch kufrach.

Wśród nich były średniowieczne zabytki: Rocznik świętokrzyski dawny, Psałterz floriański, Kazania świętokrzyskie, kroniki Wincentego Kadłubka i Galla Anonima oraz teka z rękopisami Fryderyka Chopina.

Rękopisy te opuściły Warszawę 6 września 1939 roku. Zostały wywiezione do Kanady, gdzie przetrwały.

Zobacz także

2021-11-19, godz. 08:21 Maestro Penderecki w przeddzień 88. urodzin w złotej sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Grał w słynnych salach koncertowych na świecie m.in. w London Royal Festival Hall, Concertgebouw w Amsterdamie i Carnegie Hall w Nowym Jorku. W piątek wystąpi w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Łukasz Kuropaczewski wykona Koncert… » więcej 2021-11-18, godz. 18:48 Skarby toru wodnego na wystawie w Muzeum Narodowym [WIDEO, ZDJĘCIA] Najpierw była prezentowana w Warszawie teraz trafiła do Szczecina. Wystawę "Zabytki toru wodnego Szczecin - Świnoujście" od piątku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym przy ulicy Staromłyńskiej. » więcej 2021-11-18, godz. 16:47 Drugie oblicze Przemka Kossakowskiego w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Od czwartku można oglądać wystawę obrazów autorstwa polskiego dziennikarza i podróżnika - Przemka Kossakowskiego. » więcej 2021-11-16, godz. 19:12 "Vakho. Wilcze szczenię" to opowieść o odwadze i sile woli młodego człowieka Na rynku wydawniczym właśnie ukazała się najnowsza książka Marka Boszko Rudnickiego. » więcej 2021-11-16, godz. 15:34 Kaśka Sochacka w Radiu Szczecin Podczas weekendu po raz pierwszy zagrała w Szczecinie i Koszalinie, a w Radiu Szczecin opowiedziała o planach na epkę, czy trwającej właśnie trasie koncertowej. » więcej 2021-11-15, godz. 16:29 Wystawa szczecińskiego historyka na sejmowych korytarzach [ZDJĘCIA] Doktor Wojciech Lizak, który od wielu lat zajmuje się powojennymi dziejami Szczecina, pokaże w Sejmie między innymi archiwalne plakaty, zdjęcia i dokumenty, ukazujące trudną historię miasta w pierwszych latach powojennych. » więcej 2021-11-14, godz. 08:29 My Fair Lady w Operze na Zamku My Fair Lady z librettem Alana Jaya Lernera oraz muzyką Fredericka Loewe to jeden z najbardziej znanych i kasowych musicali na świecie. Światowa premiera odbyła się w 1956 roku na Broadwayu, w Polsce na deski musical trafił osiem lat… » więcej 2021-11-13, godz. 18:13 W Pleciudze prapremiera spektaklu pt. "Tu rządzą lalki" Spektakl pt. "Tu rządzą lalki", to pełen absurdalnego humoru projekt, w którym znalazło się kilkanaście piosenek, napisanych przez najlepszych polskich tekściarzy i dramaturgów. » więcej 2021-11-13, godz. 16:34 Muzyczna partyzantka przeciw reżimowi Łukaszenki [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncertują anonimowo. Artyści Wolnego Chóru Białorusi zaśpiewali w piątek w holu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Ich występ uderzał w białoruski reżim rządów Łukaszenki. » więcej 2021-11-13, godz. 12:19 "Karłowicz Recomposed" w złotej sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Burzliwe brawa i bis zamknęły w piątek w złotej sali Filharmonii w Szczecinie koncert wiodącego polskiego zespołu jazzowego Atom String Quartet i Szczecin Philharmonic Wind Quartet. Podczas wieczoru zabrzmiały pieśni Mieczysława … » więcej
114115116117118119120