Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Premiera filmu "Przywracanie pamięci - cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim" autorstwa Pawła i Michała Kulików odbyła się we wtorek w Kinie Zamek Zamku Książąt Pomorskich.
Tym samym został zakończony projekt Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, Oddział w Szczecinie próbujący zdokumentować ślady dawnych żydowskich mieszkańców Pomorza.

- Żydzi mieszkali na Pomorzu od XVII wieku ich zagłada nastąpiła z nastaniem nazizmu - podkreśla Róża Król, przewodnicząca szczecińskiego TSKŻ-etu. - Powinniśmy udokumentować jeszcze to, co zostało. Najpierw były trzy objazdy studialne, ale autobus mieści 50 osób i to tylko niewielka grupa zainteresowanych by widziała i doszłam do wniosku, że warto by nakręcić film, bo to zostanie. Taka jest idea filmu dokumentalnego, żeby pokazał to, co jest i ewentualnie sprowokował do dyskusji co zrobić, żeby było lepiej.

- Czas działa tu na niekorzyść - mówi autor filmu Paweł Kulik. - Szukanie tych śladów jest trudne. Tym bardziej, że one są głęboko zakopane pod ziemią i często my sobie nie uświadamiamy, że w tym miejscu coś tu było, ktoś tu mieszkał, jest jakiś cmentarz. Mamy bardzo dużo do zrobienia. Przypomnieć i odkopać tą historię.

Film będzie udostępniony wkrótce w Internecie. Organizatorom zależy na nagłośnieniu tematu, tym bardziej, że w przyszłym roku będzie 80. rocznica wywózki szczecińskich Żydów do obozów zagłady.
- Żydzi mieszkali na Pomorzu od XVII wieku ich zagłada nastąpiła z nastaniem nazizmu - podkreśla Róża Król, przewodnicząca szczecińskiego TSKŻ-etu.
- Czas działa tu na niekorzyść - mówi autor filmu Paweł Kulik.

Zobacz także

2020-02-21, godz. 17:22 Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA] Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii. » więcej 2020-02-21, godz. 07:25 "Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów. » więcej 2020-02-19, godz. 08:02 Jubileusz Czarnego Kota Rudego Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-18, godz. 17:52 Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] 18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2020-02-16, godz. 15:38 "Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski. » więcej 2020-02-15, godz. 20:19 Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2020-02-15, godz. 12:00 Premiera w Operze na Zamku Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku. » więcej 2020-02-11, godz. 18:26 "Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira. » więcej 2020-02-09, godz. 16:47 Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara" W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr. » więcej 2020-02-09, godz. 10:38 Oskarowa noc w Radiu Szczecin To najważniejsza noc dla wszystkich kinomanów. Radio Szczecin galę rozdania Oskarów będzie komentować na żywo. » więcej
180181182183184185186