Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Zbigniew Cybulski. Fot. www.wikipedia.org
Zbigniew Cybulski. Fot. www.wikipedia.org
źródło: http://www.nagrodacybulskiego.pl/aktualnosci.php
źródło: http://www.nagrodacybulskiego.pl/aktualnosci.php
We wtorek poznamy laureatów Nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego. Uroczystość wręczenia wyróżnień młodym, wyjątkowo utalentowanym aktorom odbędzie się w warszawskim kinie Elektronik (początek o godz. 20.30).
Podczas gali - z okazji 50-lecia Nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego - Nagrody Specjalne odbiorą Katarzyna Figura oraz Andrzej Chyra.

Jacek Cegiełka, prezes Fundacji "Kino", która organizuje konkurs wyjaśnia, że Nagroda imienia Zbyszka Cybulskiego jest docenieniem potencjału młodych aktorów.

Nagroda może być przyznana aktorom, którzy nie przekroczyli 35. roku życia, a nominują do niej członkowie Kapituły - polscy reżyserzy i aktorzy osoby, które które zagrały dobre role w ostatnim roku, mają potencjał i muszą dawać nadzieję, że "ten potencjał nie skończy się na jednej roli".

Jacek Cegiełka dodaje, że nagroda jest też rodzajem wsparcia i dowodem, że "środowisko akceptuje i docenia pracę nagrodzonego".

Eliza Rycembel nominowana do Nagrody za rolę w filmie Olgi Chajdas "Nina" mówi, że już nominacja jest dla niej dużym wyróżnieniem, "to jest gigantyczny komplement i ukłon w stosunku do pracy, którą się włożyło". Aktorka dodaje, że rola Magdy była dla niej przełomowa ponieważ zrozumiała dlaczego lubi grać, gdzie są jej granice i jak wiele jeszcze może zrobić w swoim zawodzie.

Z kolei Sebastian Fabijański otrzymał nominację za rolę w filmie "Mowa ptaków" w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Aktor podkreśla, że jest to ważne wyróżnienie dla niego, ale i docenienie filmu, w który zagrał, "zrobiliśmy coś, co ma jakiś wydźwięk". Aktor dodaje, że nominacja daje też poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody są także: Maria Dębska za rolę Magdy w filmie "Zabawa, zabawa" w reżyserii Kingi Dębskiej, nominację otrzymał również Bartosz Bielenia za rolę Daniela - fałszywego księdza w filmie "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy oraz Piotr Żurawski za rolę w filmie "Interior" w reżyserii Marka Lechkiego.

Nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego przyznano po raz pierwszy w 1969 roku. Pierwszym jej laureatem został Daniel Olbrychski. Wśród wyróżnionych są między innymi: Olgierd Łukaszewicz, Maja Komorowska, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski czy Marcin Dorociński.


Relacja Witolda Banacha

Zobacz także

2018-11-20, godz. 14:42 Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego. » więcej 2018-11-20, godz. 09:55 W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”… » więcej 2018-11-20, godz. 08:35 Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury. » więcej 2018-11-19, godz. 18:11 "Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część… » więcej 2018-11-19, godz. 09:21 Dni Paderewskiego w Nowym Jorku W Nowym Jorku, w ramach projektu "Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości“, przez trzy dni odbywają się koncerty. Można też wysłuchać wykładów poświęconych polskiemu artyście. Biorą w nim udział polscy i amerykańscy… » więcej 2018-11-19, godz. 08:23 Festiwal polskiego filmu zakończony W Paryżu zakończył się w niedzielę sześciodniowy festiwal filmu polskiego. Został on zorganizowany po raz jedenasty. Pokazy filmów odbywały się w kinie Balzac przy Polach Elizejskich. » więcej 2018-11-18, godz. 10:23 Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16 Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka. » więcej 2018-11-17, godz. 18:05 Jedno z najpiękniejszych dzieł światowego kina na deskach szczecińskiego teatru "Fanny i Alexander" Ingmara Bergmana na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie to pierwsza w Polsce teatralna adaptacja jednego z najpiękniejszych dzieł światowego kina. » więcej 2018-11-17, godz. 09:11 "Mundur w mojej rodzinie. Polskie drogi w XX wieku" Polacy w ostatnim stuleciu służyli w wielu armiach europejskich. Historyk Wojciech Lizak opublikował książkę, w której wyjaśnia, w jakich mundurach walczyli żołnierze z rodziny jednego z mieszkańców Szczecina - Wojciecha Bojar… » więcej 2018-11-17, godz. 07:52 Czterdzieści lat minęło - jubileusz Sklepu z Ptasimi Piórami Zespół "Sklep z Ptasimi Piórami" obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia. W piątek wieczorem zagrali urodzinowy koncert. Na jednej scenie obok siebie stanęli - i wspólnie zagrali - dawni i obecni członkowie zespołu. » więcej
244245246247248249250