Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

"Boże Ciało". Fot. Kadr z filmu
"Boże Ciało". Fot. Kadr z filmu
Film "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy otrzymał nominację do Oskara w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego. Zmierzy się w niej z filmami z Korei Południowej, Francji, Hiszpanii i Macedonii Północnej.
"Boże Ciało" opowiada historię dwudziestoletniego Daniela, który po wyjściu z poprawczaka zaczyna udawać księdza. Film Jana Komasy otrzymał 10 nagród na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i został zgłoszony przez Polskę do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Radości z nominacji nie krył producent filmu Leszek Bodzak, który powiedział, że zazwyczaj nominowane filmy były wyreżyserowane przez znanych twórców, z dorobkiem za granicą. Leszek Bodzak powiedział, że jako twórcy wystartowali z pozycji nieznanego w USA filmu, wyreżyserowanego przez mało znanego reżysera.

Grająca w filmie Aleksandra Konieczna także nie kryła radości z wyróżnienia. Powiedziała, że jest szczęśliwa i dumna, bo wyróżniony został film, który jest bardzo polski i opowiada polską historię.

Producentka filmu Aneta Hickinbotham podkreślała, że jest to wielki i niespodziewany sukces. Zaznaczyła, że twórcy nie spodziewali się tego wyróżnienia, a już sama nominacja jest wielkim sukcesem.

Producent kreatywny Krzysztof Rak podkreślił, że nominacja dla "Bożego Ciała" pokazuje, iż polskie kino może być rozumiane na całym świecie. Powiedział, że niesamowite jest to, że historia mocno osadzona w polskim kontekście może być czytelna na całym świecie.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski także z radością przyjął nominację do Oskara dla "Bożego Ciała". Podkreślał, że jest to zasługa zarówno wytężonej pracy filmowców, ale też i PISFu. Powiedział, że przy tym filmie Instytut wykonał pracę na innych schematach, opartych na wzorcach amerykańskich.

Radosław Śmigulski powiedział, że ta nominacja to kolejny dowód na siłę polskiego kina. Podkreślił, że każda kolejna nominacja i nagroda sprawia, że polska kinematografia jest doceniania, a polscy twórcy zauważani.

Głównym rywalem "Bożego Ciała" w walce o statuetkę będzie południowokoreańska tragikomedia "Parasite". Film ten zbiera w Stanach Zjednoczonych bardzo dobre recenzje krytyków i spodobał się widzom przynosząc 25 milionów dolarów dochodu. „Parasite” zdobył łącznie 6 nominacji, w tym za scenariusz, reżyserię oraz w głównej kategorii - za najlepszy film.

Szanse na Oscara ma także „Ból i blask” hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara. Poza filmami z Polski, Korei Południowej i Hiszpanii nominacje w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego otrzymał także francuski obraz „Nędznicy” oraz „Kraina Miodu” z Macedonii Północnej.

Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 9 lutego w Hollywood.

Zobacz także

2018-09-05, godz. 08:10 W Londynie pokazali "303. Bitwa o Anglię": Ten film oddaje Polakom sprawiedliwość Ten film oddaje Polakom sprawiedliwość - tak mówił na londyńskiej premierze filmu "303. Bitwa o Anglię" reżyser David Blair. Opowieść o wojennych losach lotników z Dywizjonu 303 została pokazana we wtorek wieczorem na Leicester… » więcej 2018-09-04, godz. 18:39 Przesłuchania do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych W Filharmonii Narodowej w Warszawie trwa pierwszy etap Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. » więcej 2018-09-04, godz. 16:27 Ingmar Bergman na deskach Teatru Współczesnego Słynna opowieść Ingmara Bergmana, "Fanny i Aleksander" zostanie przeniesiona na scenę Teatru Współczesnego w Szczecinie. Premiera planowana jest na połowę listopada. » więcej 2018-09-04, godz. 14:37 Narodowe Czytanie w Polsce i na wszystkich kontynentach Już ponad 2,3 tys. miejsc zgłoszonych do akcji Narodowe Czytanie. Jej finał odbędzie się 8 września. W tym roku lekturą Narodowego Czytania będzie "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. » więcej 2018-09-03, godz. 21:53 Polski pawilon z wyróżnieniem na London Design Biennale Polski pawilon został nagrodzony na London Design Biennale. » więcej 2018-09-02, godz. 10:20 "Czajka" na zakończenie Dni Kultury Ukraińskiej Koncertem Zespołu Muzyki, Pieśni i Tańca "Czajka" z odeskiej filharmonii zakończą się trwające od piątku w Szczecinie 21. Dni Kultury Ukraińskiej. » więcej 2018-09-01, godz. 11:55 Dzieła polskiej kinematografii zabrzmią w hołdzie uczestnikom szczecińskich strajków Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na plenerowy koncert „Sierpniowe przełomy”, będący swoistym hołdem złożonym uczestnikom szczecińskich strajków. » więcej 2018-09-01, godz. 09:38 Pogrzeb Arethy Franklin na cmentarzu Woodlawn pod Detroit Królowa muzyki soul Aretha Franklin została pochowana na cmentarzu Woodlawn pod Detroit. Uroczystość w której udział wzięło wąskie grono najbliższych osób była poprzedzona wielogodzinną ceremonią pożegnalną. » więcej 2018-09-01, godz. 09:04 Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie Warsztaty garncarskie, kiermasze rękodzieła i koncerty. Tak wygląda sobotni program Dni Kultury Ukraińskiej na Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2018-08-31, godz. 20:16 Próba przed koncertem "Radio Szczecin dla Niepodległej. Muzyka Polka" [ZDJĘCIA] Trwają próby muzyków przed sobotnim koncertem "Radio Szczecin dla Niepodległej. Muzyka Polka". Na scenie wystąpią: West Side Sinfonietta, czyli muzycy z Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Narodowego Forum Muzyki… » więcej
258259260261262263264