Film "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy otrzymał nominację do Oskara w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego. Zmierzy się w niej z filmami z Korei Południowej, Francji, Hiszpanii i Macedonii Północnej.
Radości z nominacji nie krył producent filmu Leszek Bodzak, który powiedział, że zazwyczaj nominowane filmy były wyreżyserowane przez znanych twórców, z dorobkiem za granicą. Leszek Bodzak powiedział, że jako twórcy wystartowali z pozycji nieznanego w USA filmu, wyreżyserowanego przez mało znanego reżysera.
Grająca w filmie Aleksandra Konieczna także nie kryła radości z wyróżnienia. Powiedziała, że jest szczęśliwa i dumna, bo wyróżniony został film, który jest bardzo polski i opowiada polską historię.
Producentka filmu Aneta Hickinbotham podkreślała, że jest to wielki i niespodziewany sukces. Zaznaczyła, że twórcy nie spodziewali się tego wyróżnienia, a już sama nominacja jest wielkim sukcesem.
Producent kreatywny Krzysztof Rak podkreślił, że nominacja dla "Bożego Ciała" pokazuje, iż polskie kino może być rozumiane na całym świecie. Powiedział, że niesamowite jest to, że historia mocno osadzona w polskim kontekście może być czytelna na całym świecie.
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski także z radością przyjął nominację do Oskara dla "Bożego Ciała". Podkreślał, że jest to zasługa zarówno wytężonej pracy filmowców, ale też i PISFu. Powiedział, że przy tym filmie Instytut wykonał pracę na innych schematach, opartych na wzorcach amerykańskich.
Radosław Śmigulski powiedział, że ta nominacja to kolejny dowód na siłę polskiego kina. Podkreślił, że każda kolejna nominacja i nagroda sprawia, że polska kinematografia jest doceniania, a polscy twórcy zauważani.
Głównym rywalem "Bożego Ciała" w walce o statuetkę będzie południowokoreańska tragikomedia "Parasite". Film ten zbiera w Stanach Zjednoczonych bardzo dobre recenzje krytyków i spodobał się widzom przynosząc 25 milionów dolarów dochodu. „Parasite” zdobył łącznie 6 nominacji, w tym za scenariusz, reżyserię oraz w głównej kategorii - za najlepszy film.
Szanse na Oscara ma także „Ból i blask” hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara. Poza filmami z Polski, Korei Południowej i Hiszpanii nominacje w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego otrzymał także francuski obraz „Nędznicy” oraz „Kraina Miodu” z Macedonii Północnej.
Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 9 lutego w Hollywood.
Zobacz także
2017-11-28, godz. 06:33
Legenda jazzu w Szczecinie. Tomasz Stańko w filharmonii [ZDJĘCIA]
Tomasz Stańko wystąpił w poniedziałek wieczorem w szczecińskiej filharmonii. Koncert jednego z najwybitniejszych trębaczy jazzowych zgromadził komplet publiczności.
» więcej
2017-11-27, godz. 18:47
Chronią niematerialne dziedzictwo regionu
W poniedziałek stowarzyszenie "Edukacja, Nauka, Kultura" podsumowało projekt związany z Sanktuarium Najświętszej Marii Panny w Brzesku koło Pyrzyc.
» więcej
2017-11-27, godz. 07:53
Wyśpiewali Grand Prix. Szczeciński chór najlepszy w Lublinie
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zdobył główną nagrodę na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej "Cantantes Lublinensis" w Lublinie.
» więcej
2017-11-26, godz. 14:06
Polska sztuka pojechała do Chin
Wystawy, projekcje filmów oraz koncerty składają się na program II Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki, który za cel stawia sobie promowanie polskiej kultury i sztuki w Chinach. W tym roku organizatorzy zaplanowali m.in. weekend z twórcami…
» więcej
2017-11-26, godz. 08:57
Klasyczne transformacje w Trafo. Młody wiolonczelista zrobił wrażenie
Niespełna 15-letni wiolonczelista z Warszawy Gustaw Bafeltowski zagrał w Szczecinie razem z Orkiestrą Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Koncert młodego artysty z orkiestrą był nagrodą XIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im…
» więcej
2017-11-25, godz. 17:45
Drugi rok programu Bardzo Młoda Kultura
Kreatywność i silne poczucie własnej wartości oraz umiejętność współpracy to główne cele ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Działaniami finansowanymi przez Narodowe Centrum Kultury, skierowanymi do młodzieży i dzieci…
» więcej
2017-11-25, godz. 16:41
Muzyczny koktajl w Trafostacji
Klasyczne transformacje w Trafostacji Sztuki w Szczecinie w ramach cyklu "Regaty historyczne".
» więcej
2017-11-24, godz. 20:44
Benefis muszkieterów kamery w Książnicy Pomorskiej
To był wieczór pełen wspomnień, wzruszeń i spotkań po latach. W Książnicy Pomorskiej odbył się benefis trzech muszkieterów: Gerarda Aniołkowskiego, Leszka Foltyna i Jana Kuczery - wieloletnich operatorów kamery szczecińskiego…
» więcej
2017-11-24, godz. 12:57
Koguty i żaby z witraży. Niecodzienne rzeźby do zobaczenia w Szczecinie
Rzeźby z witraży można oglądać w galerii przy alei Wojska Polskiego w Szczecinie. Autorką prac jest Ewa Sawka, żona szczecińskiego rysownika i satyryka Henryka Sawki.
» więcej
2017-11-22, godz. 12:33
Jak polska prasa widziała NRD? Jest nowa książka
Przeczytał prawie wszystkie gazety ukazujące się w naszym regionie oraz na terenach pogranicznych Niemiec i napisał książkę.
» więcej