Nie żyje Romuald Lipko - wybitny kompozytor, muzyk Budki Suflera. O śmierci artysty poinformował zespół na swoim koncie facebookowym. Na znak żałoby po śmierci kompozytora prezydent Lublina, z którego pochodził Lipko, opuści do połowy masztu miejską flagę na Ratuszu.
"Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera" - czytamy na stronie zespołu.
Przed lubelskim ratuszem zostało ustawione zdjęcie zmarłego artysty. W południe w czasie uroczystości opuszczania flagi Lublina trębacz odegra melodię „Cisza”, a chwilę potem jeden z najsłynniejszych utworów skomponowanych przez Romualda Lipko - „Jolka, Jolka pamiętasz”.
Romuald Lipko był kolegą szkolnym Krzysztofa Cugowskiego i najważniejszym kompozytorem Budki Suflera. Jest autorem takich przebojów jak: "Jolka, Jolka pamiętasz", czy "Jest taki samotny dom". Komponował też dla innych wokalistów. Współpracował z Anną Jantar - napisał "Nic nie może wiecznie trwać", Zdzisławą Sośnicką ("Aleja Gwiazd") czy Urszulą ("Dmuchawce latawce wiatr"). Pisał też piosenki dla Maryli Rodowicz i Ireny Santor.W wywiadzie dla Polskiego Radia w lipcu 2018 roku wspominał, że "Nic nie może wiecznie trwać", piosenka, którą śpiewała Anna Jantar, była w pewnym sensie jego debiutem.
- To pierwsza piosenka, do której napisałem muzykę dla polskiej gwiazdy poza Budką - mówił muzyk.
To był też początek współpracy z Andrzejem Mogielnickim. Wspominał, że miał obawy, a to dlatego, że Anna Jantar była wówczas u szczytu kariery. Poprosiła Romualda Lipkę, żeby skomponował coś, co zmieni jej muzyczny wizerunek. Dlatego muzyk zanim napisał dla niej piosenki, był wcześniej na dwóch jej recitalach, aby podpatrzeć jak zachowuje się na scenie.
Muzyk mówił, że komponowanie przychodzi mu mimochodem. Kiedyś nosił ze sobą magnetofony taśmowe i na nie nagrywał dźwięki.
- Teraz technicznie jest łatwiej, bo w telefonie jest dyktafon - wyjaśniał. Nigdy nie zdarzyła mu się sytuacja, aby usiadł do fortepianu i przy instrumencie skomponował kilka piosenek naraz.
Jedenasta płyta Budki Suflera z kompozycjami Romualda Lipki "Nic nie boli, tak jak życie" w 1997 roku sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.
Zobacz także
2019-02-08, godz. 20:56
Puszcza Bukowa pełna legend
Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej.
» więcej
2019-02-08, godz. 15:22
Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności
Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie…
» więcej
2019-02-08, godz. 12:53
Co łączy Szczecin i Berlin? Można było dowiedzieć się tego w bibliotece ProMedia
Przy sali wypełnionej słuchaczami po brzegi w bibliotece ProMedia w Szczecinie dr Piotr Fiuk opowiadał w czwartek wieczorem o związkach urbanistyki i architektury Szczecina oraz Berlina z przełomu XIX i XX wieku.
» więcej
2019-02-07, godz. 16:27
Szczecinianie budują kolejnego żurawia
Rzeźbiarz Stanisław Motyka, zaprosił mieszkańców Szczecina na warsztaty rzeźbiarskie, których tematem są szczecińskie żurawie portowe. Jest to część większego projektu, którego efektem będzie przestrzenna instalacja Motyki…
» więcej
2019-02-06, godz. 19:49
Poznaliśmy nominacje do Polskich Nagród Filmowych "Orły"
Członkowie Polskiej Akademii Filmowej wybrali najlepsze filmy, aktorów i twórców filmowych w 17 kategoriach. Najwięcej nominacji otrzymała "Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
» więcej
2019-02-05, godz. 16:42
Pełen atrakcji rok Moniuszki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
50 wydarzeń, w 17 przestrzeniach, na 8 scenach plenerowych i podczas 5 festiwali z udziałem kilkuset artystów - tak w liczbach wyglądają obchody roku Moniuszkowskiego w Zachodniopomorskiem.
» więcej
2019-02-04, godz. 20:01
Muzyka do filmu W. Pasikowskiego nagrywana w szczecińskiej Filharmonii [ZDJĘCIA]
Muzyka do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "Kurier" nagrywana jest w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Skomponował ją Jan Duszyński, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii prowadzi Szymon Bywalec. Koproducentem…
» więcej
2019-02-03, godz. 11:25
Polski film nominowany do Oscara otrzymał nagrodę Goi
"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego otrzymała nagrodę Goi dla najlepszego filmu europejskiego. Film konkurował w tej kategorii z produkcjami brytyjskimi "Nić widmo" i "Party" oraz belgijską - "Girl". Hiszpańska Akademia Sztuki Filmowej…
» więcej
2019-02-03, godz. 01:41
Wzruszona Kozidrak na deskach Współczesnego. Prapremiera w Szczecinie
Owacje na stojąco i wspólne śpiewanie z Beatą Kozidrak finałowej piosenki. W sobotę odbyła się prapremiera przedstawienia "Być jak Beata" w Teatrze Współczesnym.
» więcej
2019-02-02, godz. 16:41
"Być jak Beata" - prapremiera w Teatrze Współczesnym
Wszyscy znamy Beatę Kozidrak - to część naszej rzeczywistości, to część nas samych. Z takiego założenia wyszli twórcy przedstawienia "Być jak Beata". Pokaz w sobotę o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczeci…
» więcej