Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu, 21 maja 1930 roku, urodził się Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga".

Sylwester Chęciński reżyserował spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja", nakręcił dramat obyczajowy "Agnieszka 46" oraz telewizyjny film fabularny "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie",

Nazywany "malarzem polskich charakterów", reżyser tworzy na ekranie ciekawe postaci, z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami. To powoduje, że nie pozostają obojętne widzowi. W rozmowie w 2014 roku Sylwester Chęciński podkreślił, że z wielu gatunków, najbliższy jest mu film psychologiczny.

- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.

Reżyser osiągnął mistrzostwo w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

- Hańcza nie miał tego dialektu, nie miał tych przyrządów. Miał swój wzrost, ruchy, dynamikę wewnętrzną... Ale Wacław Kowalski miał przewagę jak zaczął mówić dialektem, pięknie z zaśpiewem, sama prawda z tego płynęła, z wdziękiem, z muzyką... A Hańcza dukał, bo usiłował mu dorównać, ale nie był w tym za mocny - wspominał reżyser.

Sylwester Chęciński pracował jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.

Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Za całokształt twórczości, w 2014 roku Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a w 2017-tym - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Reżyser został też uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.
Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

Zobacz także

2020-10-21, godz. 09:36 Muzeum Techniki i Komunikacji nagrodzone Muzeum Techniki i Komunikacji nagrodzone w prestiżowym konkursie "Sybilla". Celem ogólnopolskiego corocznego konkursu jest wyróżnienie najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów i promowanie ich najlepszych przedsięwzięć. » więcej 2020-10-20, godz. 20:34 Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski W Krakowie zmarł aktor Dariusz Gnatowski. Miał 59 lat. » więcej 2020-10-20, godz. 11:55 Filharmonia w Szczecinie. Premiera płyty „Penderecki” Jeden z najbardziej kreatywnych kwartetów polskich Atom String Quartet przedstawił po raz pierwszy w Szczecinie utwory z płyty pt. „Penderecki”. Wydawcą krążka jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2020-10-19, godz. 15:55 Atom String Quartet zagra utwory Pendereckiego w Szczecinie Muzyka Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi w poniedziałek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2020-10-19, godz. 09:58 Nie żyje Wojciech Pszoniak Zmarł Wojciech Pszoniak. Aktor miał 78 lat. Informację o śmierci Pszoniaka potwierdził Polskiemu Radiu ks. Andrzej Luter. » więcej 2020-10-18, godz. 12:35 13-letni Paweł Szymański wygrał 5. Zjazd Młodych Gwiazd [ZDJĘCIA] Nagroda główna im. Heleny Majdaniec, Grand Prix SAWP i „Złota Kaczka” Stowarzyszenia Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie”, to tylko niektóre laury 13-letniego Pawła Szymańskiego na 5. Zjeździe Młodych Gwiazd w Szczecinie. » więcej 2020-10-17, godz. 13:27 Nowojorska kultura bankrutuje Pandemia sprawia, że jeszcze przez najbliższy rok zamknięte będą słynne na całym świecie teatry na nowojorskim Broadway'u, filharmonia czy Metropolitan Opera. Bezrobotni artyści liczą straty i błagają władze miasta o pom… » więcej 2020-10-17, godz. 08:45 Rusza 5. Zjazd Młodych Gwiazd "Młodzi śpiewają Majdaniec" - to hasło rozpoczynającego się w sobotę w Szczecińskiej Agencji Artystycznej 5. Zjazdu Młodych Gwiazd. Młodzi adepci sztuki wokalnej zmierzą się z repertuarem królowej twista. » więcej 2020-10-16, godz. 18:34 Dwie potęgi pod batutą Bergmanna Słynna Symfonia nr 6 F-dur op. 68 "Pastoralna" Ludwiga van Beethovena zabrzmi w piątek w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2020-10-12, godz. 11:23 „Koncert Grünebergowski" w Dzień Papieski [ZDJĘCIA] W kościele w Szczecinie-Zdrojach, odbył się w niedzielę pierwszy po przerwie wakacyjnej „Koncert Grünebergowski". Wieczór pt. „Arcydzieła muzyki nie tylko sakralnej" uświetnił obchody 20. jubileuszowego Dnia Papieskiego. » więcej
153154155156157158159